1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eski Vona yeni Perşembe (Balık cenneti)

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde SantiMunez tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. SantiMunez

  SantiMunez

  Mesajlar:
  215
  Yer:
  Samsun
  İsim:
  MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
  Türkiye'de yılın 12 ayı 365 gün her daim balık bulunan ve tutulabilen tek yer Karadeniz'in Perşembe kıyılarıdır.

  Fatih Sultan Mehmed fethetmiştir burayı. Balıkçılığı ile ünlüdür. :) Komşu İlçemizdir. İyi seyirler :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  YASON BURNU
  [​IMG]

  Rumlar ve Gürcülerden kalma eski bir yerleşim yeridir. Gemiler buraya yanaşabiliyor. Zaten önceden ticaret gemileri buraya yaklaşırlarmış. Yason kilisesi vardır. Eski Hıristiyanlardan kalmadır.

  [​IMG]

  HOYNAT ADASI
  [​IMG]

  YASONDA GÜN BATIMI
  [​IMG]

  [​IMG]


  biraz da eskilerden ...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Perşembe, Vona adı ile eski bir Yunan Kolonisi olarak kurulmuştur. Uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon Rum Pontus imparatorluğunu ortadan kaldırmasından sonra Vona Osmanlı imparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. 1945 yılında ise İlçe olmuştur.

  KONUMU :
  Ordu-Samsun devlet karayolu üzerinde Vona tabii liman koyunda kordon tepesi eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, batısında Fatsa, güneyinde Ordu-Ulubey ve Fatsa İlçeleri ile sınırlıdır. İl Merkezine 13 km. uzaklıktadır.

  TOPOGRAFİK DURUMU :
  İlçe topraklarının genel görünümü engebelidir. Bu alan içerisinde Kurşunçalı 1114 m, Sakarat 735 m, Çamarası 670 m, gibi yükseltiler bulunmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinde çayır ve mera alanı yoktur. Orman ise sadece Selimiye ve Çamarası Köylerindeki Kurşunçalı mevkiinde bulunmaktadır.


  İKLİMİ :
  Tipik Karadeniz iklimidir. Yılın bütün aylarında yağış vardır. Yıllık yağış ortalaması 1153 mm dir. Yağışlı gün sayısı 127, karla örtülü gün sayısı 11 olup, en yüksek kar kalınlığı 85 cm dir. En yüksek hava sıcaklığı 34,7 0C ve en düşük sıcaklık , -7,2 0C ve ortalama sıcaklık 13,7 0C dir.


  YERLEŞİM :
  İlçenin alanı 224 km2 dir. İlçeye bağlı 43 köy ve 2 belde mevcuttur. Son nüfus sayımına göre nüfusu 36365 dir. İlçe merkezinde 10.800, köylerde ise 25095 kişi yaşamaktadır. Toplam 8350 çiftçi ailesi mevcuttur


  ARAZİ YAPISI:
  İlçe toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Toprak derinliği 25cm - 1m arasında değişmektedir. Arazinin eğimli olması fındıktan başka ürünler yetiştirmeyi sınırlamaktadır. Nispeten düz alanlarda mısır yetiştiriciliği ile küçük alanlarda sebze tarımı yapılmaktadır.
  GÜNÜMÜZDE PERŞEMBE VE BALIK
  [​IMG]Perşembe kıyılarında, çoğu sualtı Zostera ( denizotu ) çayırlarından beslenen dikenli Kalkan, Çaça Balığı, Kaya Balığı, Vatoz, Has Kefal ve Mezgitler yaşar. Açık sularda, Yunus ve Domuz Balığı kolonileri arasında iki tür Karadeniz'i dolaşan yavaş daire biçiminde bir göç yolu izler, neredeyse tarifeli gemi gibi düzenli bir biçimde yol alırlar. Bunlardan biri uskumru ailesinden olan Palamut'tur. Diğeri Hamsi ; Karadeniz ançuezi dir. Soyunu sürdürüp bugüne kadar kalabilen Hamsi sürüleri Temmuz veya Ağustos ta Odessa Körfezin'de yumurtlar ve saat yönünde tersine olan göçlerine Ağustosun son haftası ve Eylül başlarında devam ederler. Günde 20 km. Kadar yol kat ederek, bu gün [​IMG]bile her birinin ağırlığı 20.000 tona ulaşan sürülerle
  Tuna deltasını geçer, Romanya ve Bulgaristan açılarından Doğuya yönelir ve Anadolu kıyılarına ulaşır. Kasım başlarında sürü daha da irileşerek Perşembe sularına girer. Artık sofralarımızdadır Hamsi.
  Bunun dışında tüm Türkiye'de yılın 12 ayı 365 gün her daim balık bulunan ve tutulabilen tek yer Karadeniz'in Perşembe kıyılarıdır.
   
  volkantr34 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hay maşallah balık bolluğuna bak.:nazar:

  Teşekkürler ederiz, ellerine sağlık.
   
 3. SantiMunez

  SantiMunez

  Mesajlar:
  215
  Yer:
  Samsun
  İsim:
  MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
  Balık bol ama balıkların geleceği tehlikede abi :(
   

Sayfayı Paylaş