1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Evcilleştirme

Başlığı 'Diğer Evcil Dostlar Forumu' kategorisinde methapor tarafından 9 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Arkdaşlar petshoptan muhabbet kuşu aldık ve 2 sene oldu ve hala evcilleşmedi yavruydu. Büyüdü ama daha kafese kapısı açtım mı ciyak ciyak yaklaşınca bile bağırıyor.Ama konuşmaları dinlemeyi seviyor.Kuş olarak tek.Kafeside ortalama bir kafes.Kafesinin tavanını açıyorum ve kuş daha aşağı kaçıyo gidiyorum başka odaya ve hala aynı hareketsiz değil çok hareketli yem baya iyi ve güzel yiyor normal ama vahşi gibi anlamadım nedendir acaba?

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: Evcilleştirme

Yavruyken ilgilenilmediğinde bu şekilde sonuçlanıyor Polat. Büyüdüğü için artık yapılacak pek bir şey yok. Bendekiyse dışarı çıktımı kafamdan aşağı inmez. Laptoptaysam gelir klavye kısmına konar. Bazen mouse'u kemirir. Uğraşmayınca böyle oluyor.

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Uğraşmaz olurmuyum balıklardan bile daha önem vermiştim ilk 2 ay ama vahşi kaldı resmen.

4. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Amcamın da kuşu vardı, çok vahşiydi. Sonradan ilgilenmeyi kesti. Kuş da farkına varınca amcama bakıp ciyaklamaya başladı. Ondan sonra da azar azar başladı ilgilenmeye. Hala bir ümit var. Haddim olmasa da kendi haline bırakmanızı, o isterse ilgilenmenizi tavsiye ederim. Aaah ah benimde kuşum olsa balıklar kediler köpekler bi kuşum eksik :D

5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Muhabbet kuşları hakkında bende besleyen, ve bir çok kez yavru alan biri olarak birkaç söz söylemek istiyorum. Polat bey muhabbet kuşlarını en kolay ,yavruyken eğitebilirsiniz kendinize alıştırabilirsiniz, neden derseniz yavru muhabbet kuşlarının, herşey ilgisini çeker üstünüzdeki bir renk, saçlarınız, v.s oyun oynamayı severler en çokda anne sevgisini tam alamadığından yavruyken ,sizin avcunuzda yada elinizde huzur bulucakdır. Muhabbet kuşunun güvenini kazanmalısınız sizden korkarsa ,bir daha size yaklaşmak istemicekdir. Kafesininin kapağını açtığınızda sabırlı olcaksınız , siz çıkarmıcaksınız kendisi çıkması lazım, bırakın açık dursun ilgisini çekip , azda olsa yavaş yavaş kendisi belli süreden sonra çıkıcakdır. Benim uygulamasına karşı olduğum bir alıştırma şeklide şudur ,bunu yapanlar var kuşunuzu belli süre aç bırakırsanız avucunuzdaki yeme gelicekdir güvenini kazanır korkutmazsanız bi şekilde alışabilir. Yalnız belli süre kafeste kalmış , hiç zorlada olsa kafes dışına çıkmamış ilgilenmediğiniz bir kuşa sayipseniz onu eğitmek alıştırmak bu saaten sonra zordur. Bunlar benim damızlık muhab'betlerim buda yavrusu bende tanıtmış olıyım:D
    Dişi ve erkek damızlık.

Buda yumurtaya yatarken :)

Buda kendime ayırdığım yavruları şuan çok kelime konuşuyo sayibine sadık dışarda bile kaçmaz :)

6. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Yavrularını inşallah sağlıklı büyütürsün:nazar::nazar:

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  7. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

hocam eğer kafeste ayna vs kendini görebileceği gibi bişey varsa kaldırın başka kuş varsa gönderin yem vermeyin ve elinizde yem verin ya ödül ya ceza ile eğilecek başka yol yok :D ama kuşa güzel sözler söyleyin samimi ve sakin davranın anlaşacaksınızdır eğer konuşturmak isterseniz sakin bi odaya koyun akşam söyletmek istediğiniz kelimeleri söyleyin 5 10dk ışıkları kapatın inş istediğiz gibi olacak :)

Sayfayı Paylaş