1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

External ps ve kalsiyum reaktörü

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde akunaki tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Selamlar portalda geçen süreler boyunca bir çok dıy yapım gördüm ama kalsiyum reaktörü görmedim acaba yapımı çokmu zor?Kalsiyum ekelmesi için katkı girmek dahamı iyi kalsiyum reaktörler hakkında genel bilgi ve görüş alabilirmiyim?

Bide kendini kanıtlamış ps markalarının yaptıgı büyük external ps ler zamanında birçok ps yapılmış ama external olunca durulmuş kötü yanları varmıdır?
    Redsaenın bir ürünü çok hoşma gitti dış filtre gibi yerleştirdikten sonra ps kullanıma hazır oluyor.Bu konu hakkındada genel bilgi almak isterim..Her cevap için şimdiden ayrı ayrı teşekkürler..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: External ps ve kalsiyum reaktörü

External ps ne oluyor Yusuf. İdare et kafam dağınık anlamadım pek. Kalsiyum reaktörü yapımı zor değildir ama ps yapmaktan sıra gelmedi. Kalsiyum reaktörü daha çok yoğun LPS ve SPS mercanların bulunduğu akvaryumlarda tercih edilir. Kolaylıktır ve dengeli ihtiyaca göre kalsiyum ekler. Manuel girmek daha iyi diyemeyiz, sonuç olarak canlı yükü ve hobici isteğine bağlı olarak kullanılan güzel yardımcı bir ekipmandır.

3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Sorun degil Temel bey umarım kafanızı dagnınk tutan şey çözüme kavuşur.

Temel bey bende çalışma mekanizmasını tam bilmiyorum ama şöyle diyeyim grotech hea 200 ve benzeri modellerde olan bir özellik bu mesela benim nac 7 yi sumpun içinde degilde yanında çalıştırarak verim almaya çalışmak.
    Kalsiyum reaktörün öyleyse test etmek gibi bir özelligi var peki ölçüm yapan problarda sorun olmuoymu senelerce kullanan var ph probunu degişitireni duymadım?

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Temel abi protein skimmerlar ikiye ayrılıyor, internal ve external. Kelime anlamı olarak dahili ve harici anlamını taşıyor tam olarak. Bizim kullandıklarımız dahili protein skimmerlar.. Birde harici olanları var, suyu sumptan emip temizliğini yapıp geri sumpa veriyorlar. Olayı bu tam olarak ama bana gereksiz gibi gelmiştir her zaman :)

5. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

External derken, askılı pslerden mi bahsediyorsunuz yoksa

Genelde sumpa sığmayacak kadar büyük olan buble king türü motoru dışarıda çalışabilen skimmerlardan mı.

askı tipler genelde sumpsız sistemlerde kullanılan skimmerdır.

büyük olanlarsa ciddi büyük akvaryumlarda sumpın ve skimmerin ayrı yerlerde durduğu harici skimmer diyebileceğimiz türdendir.

Aslında bir çok external skimmer bu şekilde kullanılabilir ama sistemi ona göre tasarlayıp sumpta alt seviyede delik açmak ve dönüş borusunu ona göre ayarlamak gerekir,

bence riskli bir yapı oluşuyor, profesyonel sistemler dışında yapılmaması daha uygun.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Askılı veya normal, hepsi internal yani dahili PS olmuş oluyor.. Bu sınıfa girmeyen, diğerleri de external olmuş oluyor.

7. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Aynı Erman beyin dedigi gibi katılıyorum bu tür ps lerin en güzel özelligi suyun yükseklik ayarına ihtiyaç duymaması yani her türlü sorunda efektif toplaması ama pek ragbet görmüyor sebebini merak ettim işte acaba fiyat olarak dahamı pahalı yoksa ben yanılıyor olup pekde efektif toplamaması gibi bir durummu var..?

8. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Yükseklik artışı debiyi düşürüyor buna bir de skimmer motorlarının pervane yerine çırpıcılı olduklarını eklediğinizde , yukarı basmak zorlaşacaktır. askılı ps için normal ps den daha fazla güce ihtiyaç duyulur diye düşünüyorum. Benim kafa motorum da ps motorum da 1200 L/h, ps motoru ilk geldiğinde skimmera takmadan bir deneyeyim dedim kovanın içinde, suyun içine koydum ve yukarı su fışkırtmadı neredeyse. aynı güçteki kafa motorum suyu 50 cm havaya fışkırtıyor. Yani aynı güçle internal denilen ps lerden daha fazla verim alınabilir bence...

9. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Sanırım externallerde 2 tane motor oluyor birisi suyu basmak digeri ise kabarcık yapmak için?

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    External olanlar sumpta fazla yeri olmayanlar için ideal. Sistem olarak fark yok. Çift motor olmasının sebebi daha fazla emişe ihtiyaç duyulması. Benim incelediklerimde Motorların ikisi de çırpıcılı,kabarcık yapıyor.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş