1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eyvah Balığım Neden Yumurtlamıyor

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tuzlu su balıklarından palyaçoların, akvaryumlarınızda yumurtlama içgüdüleri oldukça kuvvetlidir. Yine de çok kalabalık ortamlarda, kendilerini tehdit altında hissettiklerinde, bakır tedavilerinde ve yetersiz beslenme durumlarında üremeye yanaşmayabilirler.

Palyaçolarınız için yukarıdaki olumsuz koşullar ortadan kalkıp; kuvvetli diyet, huzurlu bir ortam, stabil su şartları ve güvenliklerini sağladığınızda başarıya ulaşmanız için engel kalmamaktadır.

Yine de yumurta için biraz daha cesarete ihtiyaç duyan çiftleriniz için Joyce Wilkerson' un tavsiyelerini uygulayabilrsiniz.

- Aydınlatmayı yavaşça 12 saatten 14 saate çıkartın, eğer iki aylık süreçte işe yaramazsa yine yavaşça 12 saate düşürün.
    - Sıcaklığı birkaç günlüğüne 27-28 dereceye yükseltin.
    - Tuzluluğunuzu yavaşça 1017 ' ye düşürün.
    - Ay ışığı simulasyonu için gece ışığı kullanmaya başlayın.
    -Haftada iki defa yetişkin canlı artemia verin.
    -Tanka 3 gün üst üste fazla sayıda yeni çıkmış artemia girerek zooplankton patlaması ortamı yaratın(amonyak contol ederek).
    -%40 %50 oranında büyük su değişimine gidin.
    -Dalga motoru kullanarak tanktaki akıntıyı arttırın.
    -Potasyum permanganat kullanarak ORP değerini arttırın.

Dikkat: Potasyum permanganat alkali ortamlarda çok kuvvetli bir oksidandır. Resif akvaryumlarında kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Joyce kitabında üretim tanklarında kullanılacak herhangi bir dozaj belirtmemiştir. Kullanıcılar dozaja çok çok dikkat etmelidirler ve kaliteli bir ORP ölçüm cihazı olmadan, herhangi bir ORP arttırma metodu (Hidrojen peroksit, Ozon, potasyum permanganat) denenmemelidir.

Çift yumurtlamaya başladığında normal koşullara dönebilirsiniz.

Kaynak:"Clownfishes, a guide to their captive care, breeding&natural history",J.D.WILKERSON, Microcosm, 2003

ozgun_cyprus, Saruman, murat parin ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Sevgili murat Emeğine sağlık

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi eline sağlık ...:)

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çaprazlamaya giden yolda işimize yarar elbet Alparslan :)

Alparslan bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu potasyum permanganat yerine ozone kullanarak bir taş ile iki kuş vurulabilir mi?

6. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kıvanç abi kullanacaktı kendi setlerinde ama kısmet olmadı. Belki kullanıyordur yine.

8. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Birgün Kıvanç Abiyede gitmek istiyorum bakalım neler yapmış çayını bir içelim

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Denemek için yumurtlamayan erişkin palyaçolar lazım. Palyaçosu olan düşünsün :)
    Güzel ipuçları,Emeğine sağlık.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konuyu ben açacaktım yakında, yumurta olmayınca. :D Güzel fikirler var, olmadı tek tek faaliyete geçiririz artık. Tuzluluk kısmı anemonlar açısından biraz riskli inşallah ona ve ısıya gerek kalmaz.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi demek bu yüzden Üretim tanklarında Anemon kullanılmıyormuş. Şimdi daha iyi kavramaya başladım.

Mert abi bu pazar öğlenden sonra hepberaber bir çay için uğrayalım benim iş yeri onun eve çok yakın pazar mesaideyim öğlen çıkışta gelebilirim bende ne dersiniz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Şöyle konuları açıyorsunuz alacağım 4 5 perucula :D

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Doğan ben Powder falan vazgeçtim 2 çift perucula koyacağım zaten.

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    500 lüklerden mi :D

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yok be nerde zaten 100 tl nin altında Powder aradığım için powder bulamadım ya benimkiler 25 liralık.

taakaa bunu beğendi.
  16. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    100ün altında biraz sıkıntı gerçekten 130 falan vardı bir aralar ,Temel abiler biraz yol alsın gireriz Halil abi:D

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Üretime başlayan arkadaşlar yaşlı ve olgun çiftlerdense, çok genç 5-6 aylık balıkları seçip eşleştirmek daha verimli ve kesin sonuçlar verebilmektedir.

Strese giren, yer değiştiren, özellikle maroon türü yaşlı balıklar eşini reddedebiliyor veya "oh ne güzel hazlihazırda yumurtluyor" dediğimiz çiftler yumurtlamayı birkaç ay kesebilmekteler.

Üretim için balık alırken büyük balıklardansa ufak balıkları tercih edin, hazihazırda büyük palyaçolar genellikle dişiye dönüşmüş baskın balıklar olabilirler.

halilkocan bunu beğendi.
  18. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    olur halil gidelim tam olarak nereye gideceğiz semt olarak

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fethiye, ama bir randevu almak lazım.

20. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    dükkan deilmi burası kıvanc abidemi randevu ile çalışıyor eskidende murtaza usta kartlı sistem yapıcaktı bir dükkanda ben açayım hem kartlı hemde üye olmayan giremez diyeyim :)

Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş