1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fırsatçı Akvaryum Esnafı

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde vanlyy tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Arkadaşlar bu gün çok zoruma giden bir durum oldu.Akvaryumumun fotoğraflarını paylaşırken birkaç arkadaşımızın yorumu ve benim de farkında olduğum balıklarımın çokluğu nedeniyle ilk etapta 10 adet lepistes balığımı aldım akvaryumcunun yolunu tuttum.Adam bunlar böyle şöyle diyerek balıkların kusuru olmasa bile onlara kusur bulmaya çalıştı ve bana :
    Ne kadar ??? diye sordu. Bende hiç ticaretini yapmayı sevmediğim bir durum ile karşılaştığım için adama fiyatı sen ver dedim. Anaç olan balıkların tanesini 75 kuruştan saydı yukarısını vermem dedi. Bende işlerimin çokluğundan dolayı hemen eve dönemeyeceğim için istemeyerek ve içimden adama biraz da küfür ederek kabul etmek zorunda kaldım:( Şu an o balıklar için çok üzgünüm:(Aklımdan bir türlü çıkmadılar.
    Acımı sizinle paylaşmak istedim sadece.Kusurum var ise affını dilerim.Saygılarımla...

murat parin ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O balıklar onda fazla yaşamaz boş ver abi...

vanlyy bunu beğendi.
  3. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Haklısın Alparslan.Boşvermek istiyorum ama işte ne bileyim çok sevdiğimden midir bilmem kafama baya taktım.Van da da tanıdık akvarist yok ki paylaşayım onlarla. En azından emin ellerde olduğunu bilmek bile bana yeter di.

ENVER ve Alparslan bunu beğendi.
  4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Ahmet sen lepistesleri kaça aldın? Yabani formdaki lepisteslerin fiyatları 1 ile 2 lira arasında değişiyor. Bence seni fazla kandırmamış. Çünkü o adam bu işin ticaretini yapıyor.

5. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Abi ben lepistesleri akvarist bir arkadaştan almıştım hediye olarak.1 e 3 d. Burada satış fiyatı 3 ila 4 tl

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Orası baya pahalı imiş. 3-4 liraya satılan balıklar senin balıklar gibi mi?

7. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Evet Abi.Bu arada ışıklandırmadan sonra sbulataların fotosentezi beni baya sevindirdi.Her biri baloncuk makinesi gibi çalışıyor:)temo4

8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Bursa da bu tip balıkları yersen endler kırması diye satmaya çalışıyorlar.

vanlyy bunu beğendi.
  9. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Özür dilerim abi ama yazdığını anlayamadım:(

10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Şöyle anlatayım. Senin ve benim akvaryumlarımızda bulunan balıklara, yabani formda lepistes, yada yoz lepistes denir. Doğal yaşam alanlarındaki lepisteslerle, bizim lepisteslerimiz aynı görüntüye sahipler. Yabani lepisteslerin üzerinde yapılan çalışmalar sonunda, son derece güzel renk ve çok değişik kuyruk yapısına sahip lepistesler üretilmiştir. Bir anlamda bizim sahip olduğumuz lepisteslerin, papucu dama atılmıştır. Piyasa değeri sıfıra düşmüştür. Ülkemizde yeni yeni rağbet görmeye başlayan, lepisteslerle aynı aileden (Poeciliidae) fakat farklı bir tür olan endler balıklarına görüntü olarak benzemelerinden dolayı, bazı ahlak yoksunu satıcılar tarafından, yabani görümlü lepistesler, konu hakkında bilgisi olmayan hobicilere Endler veya Endler melezi olarak satılmaktadır. ( yersen derken, inandırabilirlerse anlamında kullandım.)

11. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Ahmet bey akvaryumcuları savunmuyorum fakat bu sektörün içinde kısa bir süre bulundum halan daha bir yakınım ticaretini yapıyor. Bu akvaryumcunun kusursuz olan balığına kusur bulması hoş karşılanacak birşey değil fakat balığına 75 kuruş vermesi bile mucize olmuş. Sebebini sorarsan toptancıdan aldığı balıklara o parayı bile vermiyor senin balıklarına daha fazla vermesini bekleyemezsin o parayıda emin ol ithal balıktaki gibi fire vermeyeceğini bildiği için vermiştir.. Bende bir zamanlar canım balıklarımı götürüp sakız parası teklifi alınca çok kötü şekilde sövüp sayardım şu anda hobicinin elindeki balıklara biçtikleri fiyat bana gayet normal geliyor.

vanlyy ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  12. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Abi bu gün daha enteresan bir durum oldu.Yine o akvaryumcunun önünden geçerken bir içeri uğrayayım dedim.Kırmızı güle benzer 4 adet dal gördüm.Bu güller ne kadar dedim.Adamın verdiği cevaba sende şaşıracaksın.Onlar kırmızı limon dedi ve ekledi 4 adet o bitki dalına 40 tl istedi.Bende gülerek çıktım evime geldim:)Umarım benim bu kızgınlığımı anlamışsındır:) Saygılarımla...

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Rekabet olmayınca böyle oluyor,imkanın olacak tam karşısın dükkan açıp böylesini batıracaksın...:sopa:

14. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Yemin ederim imkanım olsaydı tam da dediğini yapacaktım.Hem bir ay evvel dükkanına bıraktığı eledoalar (toplamda 5 dal) çürüyüp gittiler.Onları da aynen böyle fahiş bir fiyata satıyordu.

15. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Fahiş fiyata satamamış işte çürüyüp gitmişler. :)

vanlyy bunu beğendi.
  16. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Haklısın satamadı.

17. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    75 kuruşa iyi vermişin abi yat kalk dua et :) 50 kuruşa almamıştı :(

18. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Sen para ile satabilmişsin çoğu almaz bile

19. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Haklısınız.Ama bu kendimi biraz fazla kaptırmışım galiba.Hayırlısı olsun...

Sayfayı Paylaş