1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fairy Shrimp ve Artemia

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde barisy tarafından 26 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Arkadaşlar aranızda Fairy Shrimp veya Artemia üreten oldu mu acaba ?? Bir de internetten araştırdığıma göre yumurtalar çok pahalı ve tek seri üretebiliyormuşsunuz.... Bu işi detaylı olarak bilen ve üreten biri var mı acaba?? :bilmem:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Fairy Shrimp ve Artemia

Barış artemia üretmek kolaydır. Hazır Sera Artemia yumurta paketleri var ve tuzu içinde hazır. Bunlardan kullanabilirsin. Daha uygun paketler de var araştır istersen. Bu paketi pet şişedeki içme suyuna boşaltıyorsun ve hava taşı ile hafif oksijen veriyorsun. Sıcak bir ortamda tutarsan 24 saat sonra ortalama artemia yumurtaları açılır.

Linkte konu devamında yardımcı linklerde verilmiş, bir bak istersen.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7091-Artemia-üretmeye-başlayalım.?highlight=Artemia

3. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Benim tek anlayamadığım yer var... Bu artemialar 1. üretimden sonra yine eşleşip çoğalıyorlar mı ?? Bir de bu Sera'nın artemia üretme setlerinin fiyatları ne kadar ?? :bilmem:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fiyatını bilmiyorum. Artemiaları çıkardıktan sonra balıklara veriyorsun iş bitiyor. Üreme ve çoğalmaları yok. Üretmek için şartlar farklı. Yeşil su hazırlaman gerek ayrı bir haznede vs. Bu paketler tek veya 2 kullanımlıktır.

5. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
  6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bir de abi bu işlemleri yapsam , sistemi kursam koku yapar mı ??

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Barış bir şeyler yapmak istemen çok güzel. Fakat yeşil su elde edip Artemia barındırmayı ne için istiyorsun ? Eğer amaç balıklarını beslemek ise açık artemia yumurtası alıp gerektiğinde çıkarıp balıklarına verebilirsin. Sen üretici değilsin, elinde henüz Artemia ihtiyacı olan yavrular da yok.

Eğer yine de yapmak istiyorsan biraz araştırmalısın. Benim yeşil su üretim konum var forumda örnek olarak. Aratman yeterlidir. Ne ve niçin diye düşünüp eğer yapmalıyım dersen elbette olur.

8. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet öyle yavrum yok... Sadece deneyimlemek istiyorum... Yeşil su konulu makaleleri okudum... Ben algler oluşturmak için büyük ihtimalle sıvı bitki gübresi kullanıcağım... Bir de aynen yeşil suyun biraz daha az alglerlisini SAE'lere yem olarak verebilir miyim ?? Bir de linkteki artemia yumurtalarının fiyatı uygun mu ?? Bir de yeşil su oluştururken 24 saat mi güneş ışığı alacak , yoksa güneş ışığına bırakmam yeterli olur mu ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Artemia için tuzlu su lazım ama tatlı su değil. Okuduğun makalelerde kaçırdın sanırım burasını. Tatlı su tuzlu su bir karar vermen lazım. Fiyat normal ama o paketler tek kullanımlık hatırlatırım. Güneş altında su yeşillenir, sistem içeri alındığında üzerinde aydınlatma yakmak gerekir. Yeşil su takviyesi yapılır artemiaların tankına sürekli olarak.

10. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Beklediğimden ucuz Temel Abi en azından denemeye değer... Üretme ihtimalimiz yok mu ??

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Galiba su piresini düşünmeye başlayacağım... Artemia dayanıklı , ama çok şey istiyor :F ...

12. ardabe

ardabe

İsim:
    Arda BEŞİKÇİ

Kormaya gerek yok. İşin aslı sizin araştırmanız. Artemia kültürü yaratmak ve sürekli devamlı döngüye sokma deneme yanılma ile ilgilidir. bilimsel açıklamalı su ürünleri fakültesinin açıklamaları ve proje anlatımları var. YALNIZ siz siz olun. kendiniz araştırın. akvaryumcular ve üreticilere sormayın çünkü ticari amacı olan bir canlı yem türü olan bu canlı pazarı yer değiştirmesin ve son kullanıcı bu konuya ilişmesin diye yıllardır. konuyu hep saptırdılar.

İnternet üzerinde yazlı olan tüm forum makaleleri kopyala yapıştır mandığında en az 5 yıllık bayatlık kıvamında.

konu anlatımıda şu : alıyon bir paket atremia yumurtasını, pet şişe öyle böyle hava , yumurtaları böyle ayırıyon artemiaları böyle yıkıyon. sonra balıklara veriyon. sürekli üretim için ne yapıyorsun diye sorunca valla bende denedim böyle oldu demekten başka birşeyleri yazamıyorlar.

İnternette forumlarda arama yaptığınızda genel konu itibariyle yukarıdakiler yazar. Bilimsel (PDF'ler var bir sürü yerli /yabancı) bunlarda da yumurtlattıktan sonra yumurtaları patlatmadan ne zaman alacağınız ve bnasıl toplayacağınız yazmaz. :)

Herkes bilirki bunu satan var. Ama herkes bilmez ki artemia çıkarmak kadar üretmekte kolay (üretmek sadece kuru yumurtadan artemia çıkarmaktan ibaret değildir.) önemli olan büyümüş artemialardan dökülen yumurtaları iyi bir mantık ile toplayabilmek ve kurutmak. sonra sı zaten döngü kolaylaşır.

Siz bu yöntemi ben bu yöntemi denyerek ancak bulabiliriz. çünkü türkiye'de bu ticaret çoktan farkedildi ve pazar payı oranlarında oynama olmasın diye( açıkça ilk büyük kaymağı başkası yemesin diye açıklamalar bilgilendirmeler yapılmamaktadır. )

Spiruna + yaşmaya karışımı gelişmekte olan artemia yemi (yeşil su herkes der ama tuzlu suya eklendiğin de kimyasal problemleri kimse anlatmaz) olarak kullanıldığını yabancı bazı sitelerde bas bas bağırmaktadır.

Saygılarımla

Bir insan bunu başardıysa diğer insanlarda rahatlıkla yapabilir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş