1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

fanus japon ve yapay bitki !

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 3 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. kerem11

  kerem11

  Mesajlar:
  882
  İsim:
  Kerem Ürütürk
  Arkadaşlar dün bi akvaryumcudaydım .Bitane adam geldi evde fanus varmış fanusun baya büyük olduğunu söylüyor.
  Akvaryumcudan 5 yada 6 tane olması lazım .Japon teleskop ve saire bunları aldı.Balıklara hava veriyoruz ama çok ses yapıyor ses yapmayan motor varmı diye soruyor.Bulsa iç filtre gibi fanusun içine koycakmış.Ve cıkarken yapay bitkileri gördü .Bi tanede kocaman bitki aldı acıdım o balıklara vallahi sanki akvaryum kuruyor.Daha hiç kimse yeterince bilinçli değil.Ve herkes kendini düşünmüyor o canlıların yerine kendini koymuyorlar sinir oldum, adama dalasım geldi yemin ediyorum...
  En kısa sürede insanları bilinçlendirmek gerekiyor bence bu tür kanal açılmalı sırf balıklarla ilgili ve neyin uygun olup olmadığını herkese anlatılması gerektiği düşüncesindeyim. İnsanların kafasıne vura vurada olsa bu bilgileri aktarmalıyız.!!! ...
   
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: fanus japon ve yapay bitki !

  Aslında burda en büyük görev akvaryumcu esnaflarımıza düşüyor.Bu tarz müşterileri geldiğinde uyarıp yol göstermeli.Fakat esnaf ne yapsın bu seferde müşteriyi uyardığında iş yapamaz oda haklı biryerde.saat:gif
   
 3. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: fanus japon ve yapay bitki !

  Olcay Abi;

  İşte insan faktörü, bunun da en büyük sebebi kötü niyetli insanların artması, Ben bile ilk 40 Lt lik akvaryumu kurarken herşeyi aldığım akvaryumcu bana o tankta ciklet beslenmez demedi. Ondan sonra gel akvaryumculara güven Allahtan sizler gibi insanlara denk geliyoruz.
   
  reis bunu beğendi.
 4. METİN SUVAR

  METİN SUVAR

  Mesajlar:
  409
  İsim:
  METİN SUVAR
  Cevap: fanus japon ve yapay bitki !

  Esnaf gelen müşteriye, sadece mal satmak yerine hem doğru yolu gösterse anlatsa hemde malını satsa daha doğru olur bence.Şahsen böyle bir durumla karşılaşsam o esnafa küsmem,ve o esnafın samimiyetine daha çok inanırım.
   
  reis bunu beğendi.
 5. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Cevap: fanus japon ve yapay bitki !

  Arkadaşlar,esnaf dediğimiz adamların çoğu kendileri dahi neyin ne olduğunu bilmiyor.Belki salladığımı,abarttığımı düşüneceksiniz ancak çok kısa bir olay anlatacağım size.


  Akvaryumculardan birine gidip "Elongatus Mpanga ve Afra Cobue var mı?" diye sordum.İnanın abartmıyorum ancak adamın o bakışlarını yemin ederim kelimeler ile anlatmam mümkün değil.Orda olmayan biri o bakışları anlayamaz.Hadi "Elongatus" kelimesini bilmiyor olabilir?Peki "Mpanga" dendiğinde bunu bilemeyecek akvaryumcu olur mu?Evet.Benim şahit olduğum gibi oluyormuş.Adama bir de Afra Cobue den bahsettiğimde sanki Quantum fiziğinden bahsetmişim gibi tamamen aklını yitirdi.Bilgisayarında her iki türün resmini gösterdiğimde "Ya abi millet bunlara çeşit çeşit isim takıyor.Bilemeyiz elbette.Resim olunca ama anlıyoruz..." diye cevap verdi.

  Yani uzun sözün kısası,akvaryumcularımızın kendisi dahi neyi nasıl sattığını bilmiyor ki.Böyle olunca da ne akıl verebiliyor ne de doğru yolu gösterebiliyor.
   
  reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş