1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Farklı Bir Digital Tuz Ölçer

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ugurkeser.uk tarafından 17 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Merhabalar çalıştığım yerde deniz suyundan içme suyu üreten bir ünite mevcut testlerinden biride tuz ölçerdi akvaryum da denemek maksadıyla Marmara suyunu ölçtüm 28.7 değeri çıktı kitapçığında bu değerin Litre/Gram biriminde olduğunu öğrendim. Refraktometrelerin tuzluluk değil sudaki tuz yoğunluğunu ölçtüğünü farkettim.Sizce bu cihaz ile 33 gr. 35 gr. arasında değer tutturarak tank idame ettirebilir miyim? Cihazın fotoğrafını aşağıya ekliyorum. İyi akşamlar uploadfromtaptalk1450382336943.jpg

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Olur dostum

BARREEF

3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Cihazın adı nedir

4. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Marka modeli var sadece ticari alınan bir ürün olmadığı için kullanan arkadaşlar da tuz ölçer olarak biliyor. Özellikle deniz suyundaki tuzu ölçmek üzere bir cihaz olduğu yazıyor kataloğunda ve sıcaklıktan bağımsız olarak ölçüm yaptığı yazıyor.

5. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Yoğunluk değil tuzluluk ölçtüğü için sıcaklıktan etkilenmediğini düşünüyorum

6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Marka modeli alabilir miyiz? Merak ettim şimdi.

7. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    WTW Cond 315i birkaç türk sitesinde çıkıyor ama daha çok yabancı kaynak mevcut.

8. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Uğur bey öncelikle hayırlı olsun. Sizin tankınızın ölçümünüde gösterirseniz daha iyi olur. Fakat birde şöyle bir durum var her marka tuz aynı gramajda aynı tuz yoğunluğunu sağlamıyor. Yani a marka tuz litre başına 33 gram atıldığında 1.024 sağlıyorken b marka tuz ancak litre başına 40 gram atılarak bu yoğunluğa ulaşabiliyor. En sağlıklısı bana göre refraktometre. Yinede başlamak için bir nokta. Bence akvaryumunuzun ölçümünü burada tuz markanız ile birlikte paylaşın Fatih bey daha kolay yardımcı olacaktır. :)

9. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Teşekkürler tankın suyunu ölçüp tekrar paylaşım yapıcam bahsettiğiniz durum benim de aklıma geldi ancak internet üzerinden şu tipte tablolar buldum, şimdilik 35 gram değerine riayet edicem. İşte tablo uploadfromtaptalk1450387600862.jpg

DeathAnqeLs bunu beğendi.
  10. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Uğur bey sorun yaşayacağınızı sanmıyorum çünkü aralarda dağlar kadar fark olmuyor genelde. Fakat yinede emin olmak gerekir. En kötü ihtimal ile 1.025 değilde 1.024 olur zaten tahminimce. Ama sorun şu ki tankınızın değerini 10.0 okursanız ne olacak ? litre başına 25 gram tuz mu ekleyeceksiniz ? :) Bence çok tehlikeli :)

11. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Sanırım evet deniz suyu ile de sofra tuzu ekleyerekte bardakta denedim verdiği sonuçlar bana makul geldi.

DeathAnqeLs bunu beğendi.
  12. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Peki, sonuçlarınızı bekliyorum Uğur bey. İnşallah sorun yaşamazsınız. Sağlıklı hobiler.

13. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Wtw kaliteli markadır ph metre sini kullanıyorum.

14. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Teşekkürler ederim, İyi Akşamlar

Sayfayı Paylaş