1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Favori deniz balıkları

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,
  Deniz akvaryumu kurmak isteyen arkadaşlara başlangıç aşamasında tavsiye edilen bakımı nispeten daha kolay ve dayanıklı balıkların tanıtımıdır.Deniz balıkları doğadan toplandıkları için gerek bakımları ve gerekse beslenmesi daha zordur.Kuru yeme alışma aşamasında bize en az sorun çıkarıcak balıkların seçilmesi bizi bu hobide kalıcı yapıcaktır.

  TOMATO CLOWN
  [​IMG]
  Bir çok akvaristin deniz akvaryumuna girerken hedefi soytarı balığı ile anemon beslemektir.Birçok türü bulunan soytarı balıkları içinde tomato clown diğerlerine göre daha problemsiz bir türdür.Yeni başlayanlar için anemon riskli olacaktır.Tomato clown akvaryumda anemon ile birlikte yaşamak zorunda değildir.İki küçük birey alındığıda zaman içerisinde biri cinsiyet değiştirerek dişi olacaktır.Akvaryumda her türlü yemi kabul eder.

  BLUE DAMSEL
  [​IMG]
  Parlak mavi rengi ile akvaryumun önemli bireyleri arasında olma ihtimali yüsek bir türdür.Akvaryum ortamına alıştıktan sonra kaybedilme ihtimali çok düşük olan bir türdür.Yem konusunda seçim yapmaz.Renklerini koruması için kaliteli yemler ile beslenmelidir.Dezavantajı akvaryuma eklenen yeni balıklara stres yaratma ihtimalidir.

  CORAL BEAUTY
  [​IMG]
  Akvaryumunda cüce melek balığı beslemek isteyen hopbicilerin tercih edebileceği bir türdür.bitkisel ağırlıklı yem ile beslenmelidir.Yosunlar ile beraber üzerindeki kobuklular ile besin diyetini genişletir.Yeterince beslenemez ise omurgasızlara ilgi gösterebilir.

  KORAN ANGEL
  [​IMG]
  Büyük melek balığı beslemek isteyen hobiciler için uygun bir türdür.Diğer melek balıklarına göre daha az nazlıdır.Büyüdükçe mercanlara dokunma riski artar.

  YELLOW TANG
  [​IMG]
  Hareketli yapısı ile akvaryuma hareket getirecektir.Hem balık hem resif akvaryumları için uygun bir türdür.Akvaryumda yosunla mücadelede çok yardımcı olacaktır.tercihen bitkisel ağırlıklı besinler ile beslenmelidir.Alıştıktan sonra muz dilimlerini geri çevirmez.

  LİON FİŞH
  [​IMG]
  Aslan balığı görsel olarak deniz akvaryumlarında hobicinin karşılaşabileceği güzel balıklardandır.Resif akvaryumlarına uygun olmayıp ağzına sığabilecek eklembacaklıları ve balıkları yutma ihtimali yüksektir.Suni yemler yerine balıkve karides parçaları verilmelidir.

  Sağlıklı balıklar...
  YIKIKTEMO.
   
 2. bettacı

  bettacı

  Mesajlar:
  106
  Ynt: Favori deniz balıkları

  En çok Yellowtank tutuluyor bildiğim kadarıyla.
   
 3. p1azma

  p1azma

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  Girilmemiş
  Ynt: Favori deniz balıkları

  O da içlerinde bakımı en zor olan galiba ...
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Favori deniz balıkları

  Selam,
  Evet Yellow tang, çok tutulan bir balık. Bunun en büyük sebebleri, güzelliğinin yanında, akvaryum ortamında istenmeyen alg mücadelesine büyük oranda yardımcı olması.
   
 5. sopacı34

  sopacı34

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  onur sopacı
  Ynt: Favori deniz balıkları

  Yellow tang akvaryuma sokmam. :D Ne kelebek balıklarına rahat veriyor ne de kendi vücduna benzer tanglere.
   
 6. Servet

  Servet

  Mesajlar:
  27
  Ynt: Favori deniz balıkları

  CORAL BEAUTY aynı astronota benziyor.

  Ama en çok sevdiğim palyaço ile yellow tang.
   
 7. sopacı34

  sopacı34

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  onur sopacı
  Ynt: Favori deniz balıkları

  Servet Bey Astronot beslemiş biri olrak söyleyebilirim ki çok farklılar. Ben siz kendi çektiğim bir coral beauty'nin resmini yollamaya çalışırım.
   
 8. comando

  comando

  Mesajlar:
  31
  Ynt: Favori deniz balıkları

  Çok yer ve ona göre de pisliği olur. Nitratın çabuk artmasında katkısı vardır. Onun dışında benim gördüğüm kadarıyla dayanıklı balık 2-3 aydır ben bir tane besliyorum. Günde en az iki kere yem yemesi gerekir ayrıca nori yosunu verilirse çok iyi bir öğün olur, gün boyu onu kemirir. Bunun dışında herhangi bir zorluğu yok.
   
 9. İlhan Taşkın

  İlhan Taşkın

  Mesajlar:
  3
  Ynt: Favori deniz balıkları

  Selam arkadaşlar,
  Benim akvaryumumda şuanda iki adet müren(Yılan balığı:) latince ismini hatırlayamadım) var.bir tanesi iyi yemleniyor.karides veriyorum.fakat diğeri alındığından beri yaklaşık 1 aydır hiç yem yemedi,ben görmedim.burnunun ucuna kadar götürüyorum ama almıyor.diğeri daha akvaryumun içine karidesi indirdiğim gibi dikilip alıyor.bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  [​IMG]
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Favori deniz balıkları

  Müren tecrübem olmadı ancak, anlattığınız kadarı ile Mürenlerin biri oldukça sağlıklı. Bu durumda su değerlerinden şüphelenmek yersiz olabilir. Yem almayan Müren beğenmemiş etkilenmiş olabilir fakat, zayıf bir ihtimal bence. Diğer Mürenden çekiniyor, stres yapıyor olabilir diyeceğim fakat, ne kadar stres yapsa da önüne gelen besini alması lazım. Zor bir durum gibi görünüyor. Değişik gıdaları denerken bir miktar su değişimleri ile akvaryumu rahatlatın. Malum etçil canlılar ve akvaryuma bir hayli yük getiriyorlar. Sarmısak kokusunu gıdalara sindirerek (emdirerek) deneyin, ilgisini çekebilir.
   

Sayfayı Paylaş