1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Faydalı Olanı Yapmaya ve Bulmaya Devam

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Boş duranı Allah sevmez, Tuzlu su kavramına bazen büyük bazen ise küçük işlerle fayda sağlamaya devam. Bazı mercanlar vardır taban canlısıdır ama sosyete işi ince kum kullanılan akvaryumlar az olmadığından üzerleri kum dolar bazen ve rahatsız olur veya tabanı kaplayan polip ve azgın mercanlardan rahatsız olabilir. Tabii bu işin kılıf arama noktası görülebilir ama işin görsek boyutuda yok değil.

Hobi içerisinde karmaşa dolu kavramlarla karşılaşıyoruz. Mesela sağda solda bolca 'Aman sakın mercan kırığı kullanma tabanda' denilen mesajları okuruz. Sorsanız neden diye ne yazacağını bilmezler ama yazarlar çünkü Hasan yazdı bir kere geçmiş olsun. Bir kişi bir şekilde alakasız bir şekilde yaptığı hatanın veya uçuracağım akvaryumu diye akvaryum suyunu çorba yapmasından kaynaklanan hatayı mercan kırığına kesmesiyle yazılanlar ve çizilenler bazen gülümsememize yardımcı oluyor. Son akvaryumu özellikle mercan kırığı ile kurdum tıpkı eskiden beri olduğu gibi. Diğer kumlar kötü mü hayır ! Fakat tercih meselesi bazı konular.

Aşağıdaki güzelik için bize peyzajcılardan Kil toprağı lazım. Alıyoruz ve suyla karıştırıp çamur haline getirip hamur gibi yoğurmaya başlıyoruz. Bildiğiniz çanak çömlek bundan yapılıyor. Şekil bitince fırında kurutmak lazım. Canlı kaya gibi biyolojik çalışmaz bu arada ama aynen coraline alg kaplayarak dekora tamamen uyar.

[​IMG][​IMG]

Bundan güzel bir Tridacna yuvası.

Yine güzel bir yumuşak mercan kayası.

Ya da Octobus coral veya keyfinize göre bir parça. Canın sıkılırsa SPS mercan da yaparsın.

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

www.akvaryumportali.com

reis, fth-94 ve Heliak bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Faydalı Olanı Yapmaya ve Bulmaya Devam

Peki Temel Hocam bunlar su içerisinde salınım yapmazmı? Bir dönem testiler ile kurduğum dekor sanırım yeterli pişmemiş olduğundan suyun rengini bozmuştu. Benzer bir durum yaşanabilirmi bunlarda da?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O zaman iyi pişirelim Özgün hata yapmayalım. Sonuçta testi koyuyoruz, yok denizden çıktı bu diyerek veya kırık testi şeklinde satılan testiler var egzotik olsun diye.

Eğer iyi kurursa sorun yok ama kurumazsa orasını bilemem. Kendine güvenen yapacak. :F

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Vallahi ben geçenlerde yutongları fırında kurabiye gibi pişirirken hanım tepemde tahta kaşıkla bekliyordu :sopa:, bir de testi pişirirsem artık heralde av tüfeği ile bekler :)
    Bir arkadaşımız denesin biz de yolundan gidelim :ay:

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mercanım olsun denerim bunuda Temel abi. Gaz beton gibi olmaz inşallah bunu beceririm :F Biliyorsun hayal gücümü :)

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel bir paylaşım olmuş abi teşekkürler.

Kili pişirmek pek okadar kolay değil abi.Evimizdeki fırınlar kaç derece ısıtıyor bilmiyorum ama kilin tam anlamıyla sertleşip camlaşması için 1000-1200 derece lik bir fırın lazım.O çanak çömlekler bu ısıda yapılıyor. Düşük ısılarda pişirilen çömleklerde Özgün hocanın dediği gibi suda salınım yapıyor.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Aslında fırına götürüp rica etsekte pişirirler.

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Evlerdeki iyi bir fırının max. kapasitesi 400 derece.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih ekmek fırınlarıda maximum 600 derece.Ekmeği ise 200 derecede pişiriyorlar. Yani fırınlarda olmaz bu iş. Yüksek dereceli dökümcülerin fırınları gibi bir fırın lazım.

fth-94 bunu beğendi.
  10. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Cam ocakların fırınlarında halledilebilir bu iş diye düşünüyorum abi paşabahçede :=)

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aynen Özgür. O tarz fırınlar lazım. Yani yüksek dereceli.

12. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Çini atölyelerindeki fırınlarda olabilir. Orada da gayet yüksek sıcaklıklarda pişiriyorlar. :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu bu işi yapmak zor ve uğraştırıcı. Sonunda değip değmeyeceği de tartışılır zaten.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi fırın olduktan sonra aslında zor yada uğraştırıcı değil. Tek sorun fırın. Fırın halledilirse sorun yok.:ay:

15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yani ben dekorları beğendim, daha doğrusu verilebilecek şekillerin kolaylığı nedeni ile süper şeyler yapılabilir. Ancak Kıbrısda böyle bir fırın bulma şansım olmadığından ben yapamayacam. E madem ben yapamıyorum, siz de yapmayın derim ben :der:

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alem adamsın yaa.:F

Özgün Kıbrısta illaki vardır bu tarz fırınlar araştır istersen ?

17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yok abi nerdeeee. Üretim yok ki fırın olsun.

zgrkaralar bunu beğendi.
  18. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Özgün abi sen nasıl bir şey istiyorsun hamur yap yollar paşabahçede pişirelim derim :D ancak bu olay yazın olur :)

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sende haklısın ne diyeyim.:der:

Sayfayı Paylaş