1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fazla Sayıda Balık İçerisinde Sorunlu Türleri Besleme Aparatları

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Balık ağırlıklı akvaryum ile üzün süredir devam etmekteyim. Balık akvaryumlarına uyumlu mercan türlerinin benzer beslenmesi için aparat yapımını da paylaşmıştım ancak bazı balık türlerinin beslenme konusunda seçici olması ve verilen yemlerin akvaryuma çabuk dağılması yanında hızlı tüketen balıkların narin türlerin beslenmesini engellemesi yaygın bir sorundur. Zaman zaman bu türleri uzun soluklu beslemeyi ve yem alma sorunu olan balıklarda kuru yem aldırma da sorun yaşadığım pek olmamıştır.

  Aslında akvaryumun genel yapısına baktığımızda örnek olarak Chelmon rostratus, Falcula Butterflyfish (kelebek), Yellow Longnose sırabilir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bu türlerin beslenmesinde önemli noktalardan biri verilecek artemia veya dondurulmuş canlı yemlerin bir anda akvaryuma dağılmadan toplu olarak mümkün olduğunca tutulmasını sağlamaktır. Eğer akvaryumda fazlaca yem konusunda agresif ve hızlı balık yoksa delik çapı olarak daha geniş fikirler kullanılabilir. Agresif ve hızlı balıklar varsa diğer alternetifi kullanmak mantıklıdır.

  Birinci aparat fazlaca rahatsız edilmeden daha rahat beslenebilecekleri bir fikirdir ve delik çapı ayarlanabilir yani seçilebilir. Bu sayede yemlerin toplu tutulması daha fazla beslenmelerini sağlar ve yemler akvaryuma dağılmamış olur.

  [​IMG]

  Aşağıdaki aparat aslında ağız yapısı itibari ile türü diğer balıklar yanında tamamen avantajlı yapmak adına iyi fikirdir. Ağız yapısı sayesinde tüm kısa ağızlı türlerden daha fazla ve aslında balığa agresif türler içerinde beslenme olanağı sağlar.

  Balık ağırlıklı akvaryumların sıkıntıları çok farklı alanlarda bolca mevcuttur ve bu yüzden türlerin genel yapılarını göz önüne alarak beslenmelerinde fikir edinebilir ve onlara avantaj sağlayabiliriz.

  Akvaryum Portalı;
   
  murat parin, DaPhNe, Ankaraguclu ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Evet abi balığın daha çok ne yediği ağız yapısından belli oluyor...:)
   

Sayfayı Paylaş