1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fiji/Tonga Deniz Akvaryumu kayası ile Dekor Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde mekatronik tarafından 14 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Tuzlu su akvaryumlarında kaya dekorunun dizayn/tasarım aşaması, birçok hobiciyi zorlayan önemli bir faktör. Dekor dizaynının aslında temelde iki önemli gerekçesi var ve sistemin sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi adına özellikle kurulum aşamasındaki tankların kaya tasarımları oluşturulurken dikkat etmesi gereken başlıklar şu şekilde değerlendirilebilir ;

  1- Tasarım herşeyden önce dizayn olarak tuzlu akvaryumlarına has yapısıyla ele alınmalı ve doğadaki ortamın ruhunu yansıtabilmelidir. Özellikle resif bölgelerinde karşılaştığımız bol girinti-çıkıntı şekiller, azalan ve yükselen kaya grupları, ortadan ayrık vadi şekilli görünümler örnek olarak gösterilebilir. Bu doğrultuda hazırlanmış dekor bir süre sonra üzerinde çeşitli canlı popülasyonları barındırmaya başladığında, görsel anlamda daha doğal bir görünüme sahip olacak, ayrıca balıkların kendilerini daha huzurlu hissetmelerine de sebep olacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse; bakıldığında göze hoş görünen ve hobicinin akvaryumundan keyif almasını sağlayan önemli bir etmendir kaya dekoru yapımı.

  2- Kaya dekorunun sistem içindeki işlevselliğinin önemi. Aslında önceki başlıktan daha önemli olmasına rağmen birçok hobici tarafından yeteri kadar özen gösterilmeden ele alınan, sonucunda da ilerleyen zamanlarda bazı sorunlar ortaya çıkarması mümkün olan bir konudur. Kaya konumlandırmasından ve üzerlerine gelecek mercanların diziliminden ötürü akıntının yeterli miktarda sağlanamaması, suyun hareketsiz olduğu ölü bölgeler, kum yüzeyinde veya alt kısımlarda pislik birikmesi, mercan yerleşimi için kısıtlı alan, mercanların ışık kaynağına uygun mesafe ve açıya konumlandırılamaması, balıkların rahatça yüzebileceği veya saklanabileceği alanların eksikliği v.s. sebepler özellikle bir süre sonra ortaya çıkmaya başlar.

  Bu noktaya kadar olan kısmı ve çok daha fazlasını, gerek Portalda veya gerekse çeşitli kaynaklarda soru-cevap şeklinde bir çok kere duymuşsunuzdur. Bundan sonra ise sizlere, yazmış olduğum ve daha fazlası sebepten ötürü hazırladığım farklı bir kaya dekorundan bahsetmek istiyorum. Çalışmamın ana mantığı akvaryumumda sayıları artan mercan kolonileri için yer, büyümelerden ötürü birbirlerine değerek yakmalar ve su sirkülasyonunun yeteri kadar sağlanamamasıydı. Hali hazırda kullandığım Carib Sea tarzı kayalar bakteriyel açıdan çok iyi performans göstermelerine rağmen, kaya dekorunun ilk dizaynı esnasında fazla miktarda kullandığımdan ötürü sıkıntı çıkarmaya başladılar. Yeni dekoru tasarlarken aklımda zaten Fiji/Tonga branch tipi dediğimiz dal şeklindeki kayaları kullanmak vardı fakat önümde aşmam gereken bazı engeller ortaya çıktı. Sistem halihazırda çalıştığı için akvaryumun içinde dekoru oluşturma imkanım yoktu çünkü hem balıklar ve hemde mercanlar açısından sıkıntılı durum ortaya çıkabilirdi. Ayrıca dal şeklinde olan bu kayalar her ne kadar göze hoş gelse de, kayaları kullanan bazı hobici dostlarım beni önemli bir konuda uyardılar ; Kaya, yapısı itibarıyla dal şeklinde ve yuvarlak gövdeli bu yüzden mercan yapıştırma işi şu anda kullandığım bol gözenekli ve girinti-çıkıntı ihtiva eden Carib Sea veya Nature's Ocean kaya kadar kolay değil. Bu sebepler beni, daha pratik ve işlevselliği yüksek dekor tasarımı arayışına itti çünkü özellikle Sps mercan yoğunluğu yüksek bir akvaryumda tek tek mercan yapıştırmaya çalışmak çok yorucu oluyor ve ayrıca akvaryum açısından da sağlıksız bir yöntem.

  Konu üzerinde düşünürken yapılan araştırmalarım çerçevesinde uygun gibi görünen bir yöntem buldum ve aynı yöntemi biraz da kendim değiştirerek/geliştirerek kendi yapmış olduğum tasarımı ortaya çıkardım.

  Öncelikli hedef akvaryum içerisinde sol kısımdan çıkarılacak kaya bloğunun yerine gelecek büyüklükte bir dekor oluşturmaktı. Bunun için bana 45x50 cm bir alanı kapsayacak dizayn gerekliydi. İlk olarak dizaynın ana hatlarını belirlemek adına dal şeklindeki kayaları kablo bağları vasıtasıyla uygun şekilde bağladım.

  1-IMG_3340.JPG
  Bu aşama aslında daha ziyade görselliği oluşturmakla ilgili ve hobicinin göz zevkine kalıyor. Önemli olan konu ise dalların birleşme yüzeylerinin yeterli miktarda olması ve kum yüzeyine basacak kısımların minimum seviyede olması olarak gösterilebilir.

  İkinci aşamada ise görsel açıdan uygun hale getirilmiş dekorun yapıştırılma işlemi geliyor. Bunun için kullanılacak çeşitli ürünler var piyasada. Epoksi yapıştırıcılar, C.acriylad veya H.quinone şeklinde adı geçen hızlı yapıştırıcılar(japon yapıştırıcısı) veya PU bazlı Marin tutkallar olabilir. Önemli olan suya salınım yapmaması ve tuzlu su içinde zamanla özelliğini kaybetmemesi. Benim en sağlam seçenek olarak gördüğüm ve kullandığım yapıştırıcı ise Epoksi yapıştırıcılar. Gerek tuzlu su esnaflarında ve gerekse piyasa bulabileceğiniz bir çok çeşidi var.

  1-IMG_3345.JPG
  Kullanacağımız çift komponentli epoksi macunu eşit miktarda kopartarak iyice yoğuruyoruz. Bu işlemi yaparken macun sert yapıda olur, maşrapa içindeki bir miktar su ile ellerimizi ve macunu ıslattığımız taktirde yumuşar ve işlemi rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Sudan ötürü macunun özelliğinin bozulacağını düşünmeyin, yeterince kuruduktan sonra taş gibi sertleşiyor. Birleşme yüzeylerine macunu güzelce tatbik ediyoruz, yine bu aşamada elinizi hafifçe ıslatarak macuna şekil vermeniz yerinde olur. Daha sonra macun yüzeyinde daha doğal bir görüntü olması ve corallin tabakasının rahat kaplanabilmesi adına çivi veya tornavidanın ucuyla küçük noktalar yapabilirsiniz.

  Macunun bu aşamada iyice kuruması için bir gün süreyle hiç hareket ettirmeden bekletmeniz iyi olur. Ertesi gün bir sonraki adım olan frag taşlarının fiji/tonga dallarına yapıştırılma işlemine geçiyoruz.

  1-IMG_3356.JPG
  1-IMG_3359.JPG
  1-IMG_3358.JPG
  Resimde de görüleceği üzere dal kayaların üzerine piyasadan temin edilen ortası delik frag taşlarını kullandım. Küçük frag taşlarının ortasındaki delikleri öncelikle küçük bir matkap ile uygun ebatta deldim. Bunun nedeni, delikler her ne kadar daha önceden hazırlansa da bazılarında seramik hamurunun fazlalıklarını almak gerekebiliyor.
  Bu işlemden sonra yine aynı macun ve yapıştırma yöntemi ile ( ıslatarak) frag taşlarını dekora yapıştırdım. Çok uç kısma gelen veya yüzey alanı yetersiz taşları ilk etapta hafifçe japonla yapıştırıp sabitleyerek ve akabinde macun ile doldurarak yapabilirsiniz.

  Daha sonra bir gün süreyle tekrar bekleyeceğiz taşların güzelce yapışması için.Ertesi gün eğer arzu ederseniz, artık fonksiyonu kalmayan veya gereksiz gördüğünüz fazla kablo bağlarını kesebilirsiniz. Eğer işlemi sağlıklı şekilde yaptıysanız korkmayın, epoksi artık kopmayacaktır.

  Artık pratik kullanımlı dekorumuzu kullanabiliriz. Yeni kurulum yapacaksanız eğer, kaya bloğunu direk akvaryuma ekleyebilirsiniz. Benim sistemim halihazırda çalıştığı için dekoru hemen tanka eklemeden önce bir süre uygun şekilde kürlemenin daha doğru olacağını düşündüm ve aşağıda görüleceği üzere su değişimi yaparken tankımdan aldığım 90 litre su ve bir skimmer yardımı ile ayrı bir plastik kapta kürlemeye başladım.

  1-IMG_3445.JPG
  Kaya dekorunun hazırlanması bu kadar. Bundan sonra artık Sps mercanlarımızın dekora yerleştirilebilmesi için uygun nitelikte frag taşlarını hazırlamak kalıyor. Bunun için gereken yine esnaflardan bulabileceğiniz bozuk para benzeri minik frag taşları, Metrik 8 /40 mm plastik civata, japon yapıştırıcı ve epoksi macun.

  1-IMG_3466.JPG

  İlk aşamada plastik civataları küçük frag taşlarının üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırıyoruz ;

  1-IMG_3467.JPG

  Yapıştırıcı iyice donduktan sonra frag taşlarının dekor üzerinde daha geniş alana oturması amacıyla civata başlarının etrafını epoksi ile dolduruyoruz. ( yine ıslatarak tabiki ;) )

  1-IMG_3468.JPG

  Bitti sonunda. :)

  Frag taşınızın üzerine bir miktar japon yapıştırıcı dökerek mercanı sabitliyorsunuz ve dekorda istediğiniz bölüme yerleştiriyorsunuz. Konumlandırmayı beğenmediniz mi ? veya Mercan yerini mi sevmedi ? Sorun değil bu. Bulunduğu yerden çıkarın ve kaya dekorunun üzerindeki farklı bir delikli frag taşının üzerine takın, hepsi bu.

  Çok pratik ve aslında yapımı oldukça basit olan bu uygulamayı düşünen hobici arkadaşlara şimdiden kolaylıklar dilerim. Belki aranızdan birileri yöntemi daha da geliştirerek farklı sonuçlar da alabilir, paylaşımlarınızı ve tavsiyelerinizi eksik etmemenizi özellikle diliyorum.

  Not: Kendi yapmış olduğum dekorum hala kürleme aşamasında, bu yüzden akvaryum içerisindeki görüntüsü henüz yok. İlerleyen zamanda tanka eklenip üzerine mercanlar yerleştirilince tekrar güncellemeler yapılacaktır.
   
  MilesDavis, m.avcıoğlu, YMR_AY ve diğer 25 kişi bunu beğendi.
 2. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Orjinalini gördüm süper olmuş gerçekten.

  Ama senin tanka küçük gelecek. 2.sini de yapacaksın.
   
  mekatronik bunu beğendi.
 3. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Benim akvaryumu üç parça halinde düşün Levent, yaptığım bu dekor sol blok kısmına gelecek. O kısmı hallettikten sonra yeni alacağım branch tip kayalar ile bu sefer aynı revizyonu sağ kaya grubu için yapacağım.

  Orta kısım idare eder durumda, belki niyeti bozarsam o kısmı da değiştirebilirim fakat bu uzun vadede ancak gerçekleşebilir. Öncelikli olarak yeni dekorun işgörmesini test etmeliyiz. ;)

  Teşekkür ederim iltifatın için.
   
  Pennywise bunu beğendi.
 4. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Kısa vadede ne kadar da kayaları kürlesen de mevcut tanktan 2/3 oranında kaya değişimini ben çok mantıklı bulmuyorum zaten. Yavaş ve derinden gitmek lazım.
   
  mekatronik bunu beğendi.
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler, branch bulmak pek kolay olmasa da SPS dekoru için en uygun malzemelerden biri.
   
  mekatronik bunu beğendi.
 6. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Eline sağlık, gerçekten faydalı bir yazı olmuş. İlerde oluşturma adımlarını step step gösteren yazılar da görmek isteriz. Malum, malzeme deneme yanılma yapılamayacak fiyat düzeylerinde.

  Benim sorum hiç olmayacak bir yerden gelsin, heryerde bulunan frag taşlarıyla plastik civataları nerden temin edebiliyoruz? :)
   
  mekatronik bunu beğendi.
 7. nanoadicted

  nanoadicted

  Mesajlar:
  4
  İsim:
  anıl
  çok başarılı gözüküyor
   
  mekatronik bunu beğendi.
 8. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Uygulamanın dizayn bölümü tamamen hayal gücü ile ilgili Alper. Bu konuda internet ortamındaki görsellerden yararlanılabilir fakat nihayetinde yine olay dönüp dolaşıp bizde bitiyor. Yalnız şöyle de bir gerçek var; kaya dekoru ilk yapıldığı çıplak haliyle pek bir şeye benzemiyor. Burada önemli olan husus üzeri mercanla dolduğunda ne şekilde gözükeceği, ki zaten yapım aşamasında zaten bunun gözetilmesi çok yerinde olacaktır. Yani dekoru bir bütün olarak kafada canlandırabilmek gerek.

  Aslında belki de hatırlayacağın üzere daha önceleri birçok defa dekor yapımı konusunda kendime olan güvensizliğimi söyledim. Fakat şimdi anlıyorum ki bu aslında tamamen kendimi şartlandırmış olmamla ilgili bir durum. Şu anda sıfırdan bir kurulum yapmış olsam, ortaya çok ilginç ve göze gerçekten hoş gelecek dekor yapabileceğimi de biliyorum.

  Branch kaya bencede pahalı. Diğer yandan deneme-yanılmalık bir durum yok sanırım. Yapıştırılmadığı sürece piyasası olan ve tekrar satılabilecek bir ürün.

  Frag taşları esnaflarda bulunabiliyor. Mesela ben bir kısmını Apg Bülent'ten almıştım, hem delikli ve hemde bozuk para şeklinde olandan var elinde.

  Plastik civataları , Karaköy'deki hırdavat malzemelerini aldığım yere sipariş edip getirttim, fakat nette de satıcılar var ve ayrıca büyük yapı marketlerde de gördüm.
   
  burak ozu, YIKIKTEMO, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 9. şeref24

  şeref24

  Mesajlar:
  628
  İsim:
  şeref BAYAZIT
  Abi herşeyin üstesinden geliyosun gönülden tebrik ediyorum Maaşallah sayende bizde öğreniyoruz Allah razı olsun
   
  mekatronik bunu beğendi.
 10. YavuzArslan

  YavuzArslan

  Mesajlar:
  131
  Yer:
  İSTANBUL / AVCILAR
  İsim:
  YavuzArslan
  Kardeşim ellerine yüreğine sağlık keyifli ve çok faydalı bir paylaşım olmuş.
   
  mekatronik bunu beğendi.
 11. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Uzman işi olmuş :)
   
  mekatronik bunu beğendi.
 12. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Teşekkür ederim kardeşim. Eğer düşünüyorsan yardımcı olmaya çalışırım.
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 13. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Cidden çok fonksiyonel olmuş Erdoğan bey.Mantığıma yattı zaten ve düz frag taşları bulma peşindeyim.Şarjlı makkaplarla kırmadan delik açılır sanırım.
   
  mekatronik bunu beğendi.
 14. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Erdoğan eline sağlık çok güzel bir makale olmuş yalnız delikli frag taşı olayı kısıtlayıcı olmuş bana göre nedeni ise üzerine koyabileceğim Mercan sayısını hem kısıtlamışsın hemde mercanların bakış açısını sabitlemişsin Atilla abinin yönteminin en guzel tarafi mercan yerlesimi ve buyume uçlarinin yukarı değilde ön cama baktırarak görsel zevki arttırması bu nedenle plastik civata kullanımı daha mantıklı bana göre zaten 1 ay içinde coraline alg kaplanıp görünmez oluyorlar
   
  mekatronik bunu beğendi.
 15. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Sizin yerleşimde çok başarılı, çok güzel Onur bey.Mercanların hepsi izlenir konumda.Sizlerde mercanlar koloni halinde.Bendekiler minnacık olacağından şu an görüntüde şimdilik hiç bir şey belli olmayacaktır.
   
 16. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Teşekkür ederim Yağmur Hanım yalnız yanlış düşünüyorsunuz Mercan'ın nasıl konumlandırır sanız büyüme şekli de onu uygun olacaktır Yani bir milliapora yatay şekilde sabitlenirse büyümesini yatay şekilde devam ettirir dik şekilde sabitlenirse dikine büyür bizim istediğimiz yatay büyümesi O nedenle daha ilk baştan Mercanlar ufak haldeyken doğru şekilde konumlandırılmalı
   
 17. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Dikey büyümesinler zaten :) Adını bilmediğim yeşil kaktüslerden görüyorum almış başını up uzun olmuş öyle mercanlar istemiyorum ben.Bunca süredir akvaryumum var hala heyecan içindeyim.
   
  Alparslan bunu beğendi.
 18. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Ağaç yaşken eğilir diyorsun.
   
 19. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Değerli yorumun için teşekkürler Onur. Bahsettiğin hususları aslında düşündüm ve kendime göre gerekçelerle bu şekilde yaptım. Şöyle söyleyeyim; Delikli frag taşlarının mercan sayısını kısıtlayacağını pek düşünmüyorum çünkü dikkat edersen 45x50 cm'lik alanda toplam 20 adet yerleşim yeri var. Zaten oldukça kısıtlı bir alanda hiçbir şekilde 20 mercan yerleşimi yapılamaz bana göre,deliklerin bir kısmı haliyle boş kalacaktır. Neticede şu anda tankımda bulunan mercanlarımdan birisi aynı anda dört mercana birden temas ediyor. Üç tanesini yakmış, diğeri de onu yakmış.

  Dekor oldukça alçak yapıldı, bunun çeşitli nedenleri var, birisi de mercanın dikey görüş açısıyla ilgili. Büyüme şekli ise bildiğin üzere mercanın türünden türüne değişiyor. Millepora mesela table coral olduğu için uygun durumlarda yatay büyüyecektir. ( ışık kaynağı yeterliyse) Fakat diğer yandan Acro türlerinin oldukça büyük bir kısmını sen istediğin kadar yan yapıştır, her halukarda dikey şekilde büyür.Bunun örneklerini tankımda daha önce gördüm ve hala aynı durumda olan canlılarım da var. Diğer yandan table Acro olup dikine büyüyen canlım da var. ( ışık yetersizliği)

  Plastik somun yerine delikli frag taşı kullanmamın nedeni ise şu ; yapıştırma yüzey alanı somuna göre çok daha fazla olduğu için mercanın ağırlığıyla kopma ihtimali yok. Aslında ilk başta M10 somun almıştım ve onları kullanacaktım fakat tanktaki bazı mercanlarımın ağırlığını elimle hissedince yeterli olmayacağını düşündüm. İkinci neden olarak mercanın yatay eksende konumlandırılması açısından daha rahat olması düşünülebilir.

  Bunlar tabii benim uygulamayı yaparken gözönünde bulundurduğum kişisel gerekçelerim ve varsayımlarım. Kaya henüz akvaryuma yerleştirilmedi, o yüzden varsayımlar üzerinden çokta fazla yorum yapmak istemiyorum. Bu konuda senin yorumlarının, uygulamayı yapan birisi olarak daha tutarlı olacağı haliyle mümkündür. Eğer dizayn ile ilgili hata tespit edersem, zaten konunun devamında yapacağım güncellemelerde bunu özellikle belirteceğim. Ayrıca sağ kısım için yapacağım yeni kaya çalışmasında da yeni versiyon güncellemesi gelebilir doğal olarak.

  Bu kayaya biz v.1.1. diyelim. Gerekli görüldüğünde v.1.2. 'de veya hatta 2.1 güncellemesi bile mümkündür. Siz yeter ki değerleri görüşlerinizi eksik etmeyiniz.
   
  Burcu ve veysel bunu beğendi.
 20. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Şuda var; sizler kayalarınızı şekillendirirken elinizdeki mevcut mercanların şeklini, büyüme durumlarını bilerek yaptınız.Sıfırdan uygulayacak biri için ikiside çok başarılı.
   

Sayfayı Paylaş