1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fikirleriniz ve Akvaryum Kurulumu Önerileriniz

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde TanRulman tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Merhaba tüm akvarist arkadaşlara. ismim Kemal. İstanbul. yaş 26.
    5-6 ay önce başladım bu tutkuya. tecrübesizliğimden dolayı ilk başlarda kayıplarım oldu ama şuan toparladım sıkıntımız yok sadece karma akvaryumun sıkıntısı var.

Şuan ki akvaryumum : 70 lt
    Balıklarım : 1e , 2d yunus./ 1e, 3d sarı prenses. / 2 auratus cinsiyetini bilmiyorum./ 1 vatoz / 1 çöpçü / 2 adet / 2 adet. bunları türünü bilmiyorum resimleri eklicem.
    Balık sayım fazla farkındayım. tek tür yada iki tür yapıcam

100 wat ısıtıcı
    iç motor
    1 adet delikli taş
    1 adet çömlek.

plastik hiç bir ürün yok.

Yem Çeşitlerim : Tropical Cichlid Omnivore
    Tropical Cichlid Carnivore
    (Bu ikisini büyük zevkle tüketiyorlar.)
    Tropical kurutulmuş su piresi

Sera Granured ( dip yem hemen batıyor şikayet etmediler ilk verdiğimde)
    Sera Cichlid Stick(pek sevmediler)
    Sera Spirulina Tablet (beğeniyorlar)
    Sera Flora ( yiyorlar sonra tükürür gibi yapıyorlar anlamadım)
    Sera kan kurdu ( pek sevmediler)

Nls Cichlid Formula ( sevdiler)

Tetra Cichlid Algae mini ( bunu beğenmediler)
    Tetra Tropical Malawi ( pek sevmediler)

Tropical markaları ilk başladığım zaman akvaryumcu vermiştir. ilaveten sonra ben ekledim bunları biraz fazla çeşit olmuş görüldüğü gibi.

Yeni Almak istediğim Akvaryumum 250 lt.
    Beslemek istediğim tür : Yunus, Sarı prenses , iceman. Yada Tek tür.

200 yada 300 w ısıtıcı
    Tetra 1200 Dış filtre
    Dış motor 4 çıkışlı
    Slis kum
    gnays kaya , ağaç fosili kaya , tambur taşlar. (bu 3 çeşit taş tan birini kullanıcam)

Sarı prenses ve yunus türü beslersem vermem gereken yem türü
    sarı p. iceman ve yunus 3 lü olursa vermem gereken yem türü

neler olabilir.

4 adet türünü bilmedigim balıkların resimleri.

resimleri 1 2 3 diye işaretledim.

vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

• 1.JPG
      1.JPG
      Dosya Boyutu:
      93,3 KB
      Görüntüleme:
      650
    • 2.JPG
      2.JPG
      Dosya Boyutu:
      68,9 KB
      Görüntüleme:
      570
    • 3.JPG
      3.JPG
      Dosya Boyutu:
      94,9 KB
      Görüntüleme:
      549
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba forma hoş geldiniz yeni alacağınız akvaryum hayırlı olsun,biliyorsunuz cikletler büyük akvaryum ister...:)

3. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Evet doğru söylüyorsunuz. Almayı düşündüğüm ölçüler 100x50x50 yeterli olmaz mı belirli bir zaman çok boğmucam tankımı

Alparslan bunu beğendi.
  4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Öncelikle kararınız sizin için daha hayırlı olmuş.Balıklarınız için ise KURTULUŞ olmuş resmen.Sakın yanlış anlamayın ama sizin gibi ben de ilk tecrübelerimde çok hata yaptım ve görüyorum ki bir çok arkadaşımız da bu hataları yapmaya devam ediyor.Yunus için en az ama en az litre hacmi 200 litre olmalıdır.Şimdi alacağınız 250 litre uygun olacaktır.Yunus yanında sarı prenses ve iceman de beslerseniz sakınca olmaz.Ama bu sefer balık sayısını az tutarak durumu dengeleyebiliriz.Yani 10 tane yunus alıp yanlarına da 5 er tane sarı prenses ve iceman koyamazsınız.Daha tecrübeli arkadaşlar yanlışımda uyaracaklardır ancak benim önerim bu tank için 1 erkek 4 dişi şeklinde bu üç türden balığı eklemeniz olacaktır.Maksadınız renkli ve karma gözüksün sanırım?Tek tür besleyip saf ırktan yavru almak en iyisi ama siz renkli bir tank olmasını istiyorsanız belirttiğim şekilde balık sayısını tutup ekleyebilirsiniz.

Bu türler için tabana ince kum ve bol kayalı bir dekor ile iç dekorunuzu inşa edersiniz.Silis kum çok ince olduğundan belki sizi üzebilir?Her gün binbir zahmetle hazırladığınız dekorun sabahleyin tamamen bozulduğunu,kumun alıp başka bir tarafa atıldığını görürsünüz.Balıklar kum ile oynar.Yuva için kumu kazır.Bu sizi üzecekse başka bir kum edinmenizi tavsiye ederim.Bulabilirseniz bir iki kök Anubias bitki de doğal ve hoş bir görüntü katacaktır.Yaprakları kalın ve sert olduğundan Malawi grubunun bunları kemirmesi de mümkün olmayacaktır.

Yem konusu ise önemli ki bunu zaten siz de fark edip bayağı bir çeşitle balıklarınızın diyetini devam ettirip sağlıklı olmaları için uğraşmışsınız.Benim tercihim Sera Spirulina Tablet,Sera Flora,Nls Cichlid Formula,Sera Colour,Sera Goldy,Tetra Min,Tetra Phyll,Tropical Spirulina Flakes gibi yemlerdir.Ama balıklarınızın öğünlerine haşlanmış ve kabuğu soyulmuş bezelye de eklemeyi unutmayın derim.

300 litre ve üzeri tanklarda sump tek tercihimdir.Sizin 250 litre için de aslında çok güzel bir sump yapılabilir ki bunun yapacağı işi kolay kolay hiç bir dış filtre yapamaz.Ancak ille de dış filtre derseniz size Eheim tavsiye ederim.Tetra,Aqua,Dophin (Dolphin değil Dophin) gibi ürünler bana pek sağlıklı gelmiyor açıkcası.Kullanmadığım için fazla yorum da yapamam bu konuda ancak ben yine ısrarla sump sistemini öneririm.

murat parin, TanRulman, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    250 lt akvaryun çok güzel olur gelişmeleri takipteyiz ,hakikaten sumpu düşün derim...:)

TanRulman bunu beğendi.
  6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Öncelikle hoşgeldiniz,keyifli paylaşımlar dileriz.Resimde eklediğiniz tülerin mavi olanı mavi prenses (Maylandia callainos) diğeri ise Kaliko çiklet genellikle çingene çiklette denilmektedir.Şuanki akvaryum çok yetersiz özellikle auratus ve mavi prenses çok sert türlerdir.

Yeni akvaryumda başka türlere yönelebilirsiniz mpanga ve afra türleri:)

TanRulman bunu beğendi.
  7. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Snowblind,Alparslan ve Cirol teşekkür ederim.

Snowblind sump sistemini başarabileceğimi şu aşamada pek bilmiyorum. keza bir süre önce Tetra 1200 model'i almıştım. sump sistemine hem fikir olarak hakim değilim. mutlaka bahsettiğinize göre dış filtreden daha iyidir. inşaallah ilerliyen zamanlarda kısmetse bakalım. hayırlısıyla şu akvaryumuma başlayım. tek tek resimleride göndermeye çalışıcam. takıldığım yerler olursa sizlere sormak isterim. Cirol valla şimdi ben bu türlere alıştım o türler hakkında bilgimde yok aslında denenebilir mi bilmiyorum. :)

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Hocam ben sump sistemi nedir hiç bilmezdim.Hatta sump diye okuduğumda bir motor,bir ekipman olarak düşünmütüm.Ama arkadaşlar anlattı ve bir kaç resim paylaştı.Bunu üzerine 5 dakika içinde çalışma prensibini öğrendim.Üyelik bilgilerinde oturduğunuz şehir gözükmüyor.Bu sebepten net konuşamam.Ama çevrenizde sump yapabilecek bir çok insan olabilir?Mantık belli ama taşırmalar için ilk etap birinin yardımcı olması gerekir bilmediğiniz için.Sump her açıdan daha iyi.Ama madem Tetra dış filtrede karar kıldınız o halde onu kullanırsınız.

Balık konusunda da "Ben buna alıştım" diye bir kavram yoktur.Ben de hiç bilmediğim ve bakımı nazik olan tropheus grubuna yöneldim.İşin püf noktası neresi diyeyim size;önce bakmak istediğiniz türü tanımalısınız.Ne yer ne içer,nasıl yaşar,hangi su değerlerine ve dekora ihtiyaç duyar,hangi türler ile uyumlu yaşar,ne kadar hacme gerek duyar gibi bilgileri edinip bu bilgiler doğrultusunda da balıklarınızın ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağınızı tarttığınız zaman her türe rahatlıkla bakabilirsiniz.Tabi Discus gibi bazı türler biraz deneyim ister.E bu da anadan doğma değil,zamanla yaşayarak öğrenilir.

cirol, TanRulman ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni akvaryum planları varsa ben de arkadaşlar gibi sump sistemi öneririm. Özellikle Tanganyika ve Malawi türleri için çok ideal bir sistem. Oksijen katkısı, artı filtrasyon gücü gibi birçok artıları var, bakım kolaylığı da bunlardan bir tanesi. Elbette iyi ve sessiz yapacak bir yerden yaptırılması veya kaliteli hazır bir akvaryum alınması iyi olur.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    TanRulman ve Snowblind bunu beğendi.
  10. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Günaydın.. Dış filtreyi önceden aldığım için ya elimden çıkarmam gerekiyor Yada bunu kullanıcam. Gerçi sıfır öylece kutusunda duruyor büyük akvaryum olmadığından.. Tür olarak doğru diyorsunuz aslında sadece balık türleri için değil hayat herşeyi araştırıp uygulamak lazım bakalım zaman neyi gösterecek..

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İmkanınız ve yeriniz varsa daha başlamadan yapmak ilerde size çok fayda sağlar,sump sistemi öneririm...:)

12. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Peki Alparslan sump sistemi için yaptıracağım imalatçıyla konuşucam artı maliyet ne çıkar.

Alparslan bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bence iyi bir dış filtreden çok daha ucuza mal olur pazarlık yap altı üstü dört cam...

14. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    buradan akvaryum özellikleri ve maaliyetini yazmamda firma ismi vermeden uygun mudur ? (Yönetim) En azından bilenler pahalımıymış, yada daha uygun bir yer söyliyebilir belki. iyi geceler.

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Firma ismi de kullanabilirsiniz, link vermeden.
    Firma düşmanı değiliz, firmalardan maddi beklentimiz hiç olmadı zaten,sadece portal in manevi hakkını korumaya çalışıyoruz.

16. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Bende bu yüzden sordum sıkıntı olur mu az çok herkesin fiyat bildiği yerler vardır birbirimiz yönlendirelim diye. belirtmiştim. Her neyse

Akvaryum ve özellikleri

100*50*50
    10 mm fab. rodajlı cam.
    1. sınıf mobilya mdf
    Kayıt kuşaklı buhar camlı akvaryum

akvaryum fiyatı : 400 TL
    sump sistemi olursa: 700 TL

sizce fiyatlar nasıl ?

17. TanRulman

TanRulman

Yer:
    Ümraniye
    İsim:
    Kemal TANYILDIZ
    Cam kalınlığında yanlışlık olabilir ya 8mm ya 10mm.

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Fiyat uygun gözüküyor. 10 mm olursa kayıt kuşak atmaya gerek kalmaz.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kemal hocam fiyat uygun ancak etrafınızda bu işi bilen tanıdıklarınız veya portaldan buluşabileceğiniz birileri varsa sumpı kendiniz yapın derim.300 lira yerine 60-70 lira gibi bir rakam ödersiniz.İstanbul gibi bir yerde bu konuda yardım almakta pek zorlanmazsınız gibime geliyor?Camcıdan alınacak çıkma cam ile dahi yapılır.İnşallah yanlış yönlendirmiyorumdur ama ben olsam dediğim gibi yapardım.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yapmaya bile gerek yok hazır akvaryumlar var 50-100 tl onlardan sump yapılır...:)

Sayfayı Paylaş