1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtrasyon Malzemeleri (Akvaryum) Pipo ve Şelale Filtre

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 22 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamun Aleyküm,

Beyler ben lepistes besliyorum 35lt akvaryumumda. Önce İç Filtrem vardı suyun debisi çok olduğunda değiştirip Şelale Filtre [Atman hf-600] Aldım. Su temizliği güzel fakat balık pisliklerini temizlemiyordu. Şimdide yavruları çeker diye pipo filtre aldım.

Soru 1 : Şelale filtre yada dış filtre yavruları çeker mi ?
    Soru 2 : Pipo filtre balık pisliklerini temizler mi ? iç filtre gibi ?
    Soru 3 : Tek tür lesistes besliyorum yeni doğan yavruları yerler mi ? (Melek balığı gibi tamamınımı yerler yoksa bir iki tanesini mi ?)

Yorumlarınız için şimdiden teşşekürler.

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: Filtrasyon Malzemeleri (Akvaryum) Pipo ve Şelale Filtre

Balık pisliklerine fazla takmayın, haftalık dip çekimleri ile onları temizleyebilir yada kendi haline bırakırsanız, bakteriler tarafından parçalanır yada suyun döngüsüne bir şekilde karışır.Ama fazlaca, 1 hafta içiersinde kaybolmayan dışkı varsa, yemlemeyi gereğinden fazla yapıyor yada balık yükünüz fazla olabilir. Diğer sorularınıza gelirsek, şahsi fikrim;
    1- Evet çeker.Çekmemesi için filtre emiş kısmına kalın gözenekli sünger takabilirsiniz.
    2-Kalın gözenekli sünger kullanırsanız, sünger içine hapseder, uzun zamandır pipo kullanmıyorum ama, yanılmıyorsam çoğunun üzerindeki süngerler dışkıları üzerinde tutar, yani fazla dışkı olmadığı ve düzenli sünger temizliği olduğu sürece sorun olmaz.
    3-Yer, ama yemesini engellemek ve kendini kurtarır hale gelebilmesi için akvaryum içine rafya öbekleri koyabilirsiniz.

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Anladım hocam Çok sağol yorumun için.

bende şelale fitrenin ucunda pislikler dolaşıyor fkat çekmiyor içine diyordum ertesi gün baktığımda çok az pislik kaldığını görüryordum demek ki suda parçalanıyormuş. Haftalık düzenli dip çekimini yapıyorum zaten. Yorumlarnız için teşekkürler tekrardan.

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Atman HF-400 şelale filtresi kullanıyorum şimdiki ufak tankımda.İnanılmaz bir temizleme gücü var.Su kristal gibi.Resmen damacana su berraklığında.Ama bunu Temel ağabeye borçluyum.Filtreye ufak bir modifiye yaptık ve acayip işime yaradı.Sana da anlatayım ki tatbik edebilesin.Çok çok faydasını göreceksin.

Filtrenin içinde iki tane kartuş var.İçinde kömür olan ve muhtemelen de bir tarafına elyaf yapıştırılmış olan kartuşu çıkart.Sonra boş kalan bölümün en altına tek kat elyaf ser.Üzerine bir kadın naylon çorabının içine koyacağın aktif karbonu ekle.Karbondan sonra en üste yine iki kat elyaf ser.Aktif Karbon lepisteslerin için suyu yumuşatır ve çok yerinde olur.Dediğimi uygulamaya başladıktan sonra inan çok memnun kalacaksın.

Filtrenin ucuna da arkadaşların dediği gibi çok ufak gözenekli bir file geçirirsen (tül sineklik de olur) yavruları çekme riski de olmaz.

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Teşekkürler hocam hemen yapıyorum ben elyaf kullanıyorumda onun yanında ; bulaşık süngeri koymuştum suyun çekilen bölmesine, yan tarafa en alt kata karbon sünger (iç filtrelerde olan karbon sünger) onun üzerine elyaf kouyorum onun önündede dişli olan büyük pislikleri tutması için bi aparat var (elyaf karbon gibi bi kartüş var)

Dediğini yapıcam :) Teşşkürler

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

O kartuş kalacak.O önemli.Dediğim gibi modifiye et.Kendin göreceksin farkı zaten.Beslediğin tür için filtrede aktif karbon olması balıklara da çok iyi gelecektir.Ancak yemlemeye dikkat et.Çok fazla yemleme yaparsan,istediğin kadar iyi filtren olsun yine de fayda etmez.Suyun dengesi fazla atıkları kaldıramaz.

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Biliyorum yemlemede ki sıkıntıyı :)

daha önceden modifiye edicektim fakat imkanım olmamıştı. (seramik halka vs)

Yorumun için tekrar teşekküler

Sayfayı Paylaş