1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtre bakımı

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Genellikle filtre malzemelrinin dizaynından söz edilir, fakat bakımından pek söz edilmez. Belli zaman dilimlerinde ekipmanlarımızın bakımlarını yapmamız gerekir. Bu başlık altında dış filtrelerin bakımından söz etmek istiyorum. Dış filtrelerin zaman zaman akvaryumdan su çeken ve su basan hortumlarının içinde beyaz bir tabaka oluşur bu tabaka belli periyotlarla temizlenmelidir. Bu tabaka zamanla genişleyerek debi düşmesine sebeb olur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yine dış filtrelerimizin suyu basmaya yarayan pervaneleri zaman içerisinde elyaf ve benzeri atıkların pervaneye sarılmasıyla performansı düşer, Pervanenin yatağı yosunumsu bir tabaka ile kaplanır, pervane milinin oturduğu yatak kısmındaki conta eskir ve parçalanır. Değişmesi gerekenler değişmeli ve üzerlerindeki atıklar, yosun tabakası temizlenmelidir. Dış filtrelerin zamanla debisinin düşmesi ve ses yapması bu sebeblerle gerçekleşir.

  www.akvaryumportali.com bak:

  Saygılarımla... ;)
   
 2. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Ek olarak hocam benim dış fitreyi bir ay kullanmadım sonra açıp temizleyeyim dediğimde iğrenç ötesi bir koku yayıldı filtreden eve. Ama dış filtreyi temizleyerek ve evi de havalandırarak üstesinden geldim. Paylaşım için teşekkürler. Dikkat edilmesi gereken bir konuya değinmişsin Temel hocam.


  Saygılar.
   
 3. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Temel abi,faideli bilgiler için teşekkür ederim.Yanlış değilsem 3_4 ayda bu ekipmanları kapsamlı temizlik yapıyorum.Temizliğin arkasına,çok faydası oluyor.Söylediğin gibi abi,debi yükseliyor sesde azalma oluyor.

  Son önerim ise arkadaşların iç filtre alırken kutulu değilde yuvarlak hatlı iç filtreyi tercih etmeleridir.

  Sebebi ise kutulu iç filtreli komple sökmek zahmetli.En alt ve üst noktasında vantuzlar olduğu için.Hazneleri çıkardığınızda olacanda pislik akvaryuma dökülüyor.
  Yuvarlak hatlı iç filtrelerde ise vantuzlu kısım ve motor kısmı akvaryumda kalır hazneyi komple alabilirsiniz.Akvaryuma pislikler dökülmez hazne yuvarlak olduğu için komple pislik haznede kalır.

  Kutulu iç filtre
  [​IMG]
  Yuvarlak iç filtre
  [​IMG]
   
 4. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Özgür Abiye aynen katılıyorum. İç filtre alırken dediğin gibi yuvarlak haznelileri seçip alıyorum abi.


  Saygılar.
   
 5. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam güzel bir paylaşım olmuş.Ellerine sağlık em34:
   

Sayfayı Paylaş