1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtre hakkında yardım (ses ve sirkülasyon)

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde ender tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. ender

ender

Merhaba arkadaşlar.
    An itibari ile 50 lt bir akvaryumum ve 4 tane japon balığı beslemekteyim. Balık besleme hobisine 3 hafta önce başladım. Tek sıkıntım shark sb 800f iç filtrem. Bu filtre akşamları çok fena ses yapıyor nedeni hortum değil (tamamen kısıyorum). Buzdolabının çıakrdığı ses gibi ama o sesin 2-3 kat fazlası.

Bana önerebileceğiniz sessiz çalışan bir filtre varmıdır.

Ayrıca filtre çok fazla sirkülasyon yapıyor balıklar genelde filtre altında duruyorlar en durgun tarafta yane. bu balıklara zarar verirmi.

Bu konular hakkında bilgilendirirseniz sevnirim.

Teşekkürler.

2. roimax

roimax

Doplin 2000 tavsiye ederim 15-20 lira civarı, sadece kabarcık sesi geliyor. Dış filtre alırsanda ilerde, ekol 15 hem ucuz hemde sessiz.

İmla düzenleme 27

3. ender

ender

dolphin'i hiç duymamıştım fakat gidip dolaştığım akvaryumcularda eheim markalarının sessiz olduğu söyleniyor.

eheim 2010 ve eheim 2008 bunları önerdiler.

50 lt akvaryumum.

4. Calimocho

Calimocho

İsim:
    Emre Karanfil

Eheim 2008 var bende çalışıyomu çalışmıyomu belli değil .8. :D

5. taygun

taygun Guest

Ender Bey,

Merhaba. 50 litrelik akvaryumda bahsettiğini su sirkülasyonu balıklarınız için elbette zararlıdır. Mantık kısaca şu. Balıklar bu su sirkülasyonunda rahatsız olacak ve devamlı bir akıntı içinde yüzeceklerinden yorgun düzeceklerdir. Bu da onların dirençlerini kıracakları için hastalıklara daha açık hala geleceklerdir.

Filtre olarak Tetratec Ex 600 akvaryumunuza göre uygun bir dış filtredir. Tetratec ve Eheim'lar fevkalade sesiz filtrelerdir. Fakat eheimlerin boruları üzerinde vana yoktur. Vanaları kapatarak su boruları akvaryuma bağlı iken dış filtrenizi ayırıp içini temizleme imkanınız olur. Eheim'larda bu vanalar olmadığı için dış filtre ve içi su dolu boruları aynı anda banyoya taşımanız gerekir ki bu da tam bir eziyettir.

Dış filtre olarak Tetratec Ex600'ü öneriyorum.

6. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tamer hocam,
    EX 600 filtre 50 litre akvaryum için çok fazla kapasite olmazmı?Saatte 12 devir,tetra olacaksa ve daha sonra akvaryum büyümeyecekse,EX 400 de düşünülebilir.

7. taygun

taygun Guest

Serdar ağbi,

Ben Ex 600'ü 65 litrelik karides akvaryumunda kullanıyorum. Dış filtrenin ile akvaryum arasındaki yükseklik farkı ve borularda oluşan algler nedeni ile kapasite sanırım yarı yarıya düşüyordur. Hesaben saatte 12 kez olan devir adeti sanırım 6 ya da 7'ye düşüyordur. Bu bile karidesleri inan hiç rahatsız etmiyor.

Aynı akvaryum için ben Ex400 almıştım. Hiç tatmin etmedi. Sonra gidip Ex600 aldım. Ex 700 almadığıma da pişman oldum. :D

8. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Pratik her zaman teoriyi döver hocam :)

Sayfayı Paylaş