1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtre konusunda yanlış yaptığım birşeymi var?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Pendeza tarafından 3 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Pendeza

Pendeza

50 lt'lik akvaryumumda Atman HF 600 model şelale filtre kullanıyorum. Yaklaşık 1 ay kadar oldu kullanmaya başlayalı. Araştırdığım kadarı ile 200-250 lt'lik akvaryumlar için yeterli filtrasyonu sağlıyormuş. Fakat ben 50 lt'lik akvaryumumda istediğim sonucu alamadım. her hafta suyun %60 değiştirmeme ve filtreyi temizlememe rağmen suyum çok çabuk kirleniyor. Bu yüzden her hafta su değiştiriyorum. Satıcının dediğine göre 2-3 ay suyun kirlenmemesi gerekiyormuş. Acaba ben biseyleri yanlışmı yapıyorum. Şelaleden su max düzeyde akıyor. akvaryumumda birde hava motoru ve taşıda var. Bu gun denemek ıcın filtrenin içindeki iki aparatın arasına pamuk yerleştirdim. Bakalım sonuç ne olacak.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraflar düzenlenmiştir. Gördüğüm kadarıyla iyi bir seçim yapmışsınız ancak etkili kulanmamışsınız bana göre. Kendi orjinal kartujlarını yani aşağıda ok işareti ile gösterdiğim orjinal aparatlar üstündeki filtre malzemeleri sizin suyunuzu temizlemeye yetmez. O parçaları çıkarıp içine alt kısma elyaf, üzerine kadın çorabı içinde kömür ve üzrerine yine elyaf ve bir parça mavi sünger kullanmalısınız. Bu şekilde çok daha etkili bir filtrasyon sağlarsınız ve suyunu değişmek içinizden gelmez.

Kolay gelsin...

3. Pendeza

Pendeza

Cevap için teşekkür ederim. Bu gün sizin göstermiş olduğunuz iki aparat arasına pamuk koydum, yaklaşık 1 saat sonra kontrol ettiğimde pamuğun kir tutmaya başladığını fark ettim. Sizin önerinizi değerlendireceğim fakat; merak ettiğim bir sey var? Demişsinizki kadın çorabı içinde kömür kullanın..Bildiğimiz taş yada linyit kömürümü yoksa mangal kömürümü kullanmalıyım? Birde kömür kullanmanın ne gibi bir faydası var?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumlarda kullanılan kömür sizin düşündüğünüz tarzda hazırlanmış bir kömür değildir. ;) Akvaryumcularda kutu içinde satılır. Kaliteli olanından almaya çalışın. Kömür akvarum suyundaki koku, renk, ağır metal gibi istenmeyen maddeleri bünyesinde toplayan kimyasal bir filtre elemanıdır. Filtre içinde akvaryumdan alacağı yüke bağlı olarak ortalama 1,5 - 2 ay kullanılabilir. Kısaca çok berrak bir su elde edersiniz ve tabi diğer istenmeyen maddeleri yine artı olarak uzaklaştıracaktır akvaryumdan. burda:gif

5. Pendeza

Pendeza

Cevap için teşekkür ederim. En kısa zamanda gerekli malzemeleri temin edip sonucu burada paylaşacağım

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Selamlar artı olarak kömür alırken bir adette iç filtre süngeri alın ve şelale filtrenin akvaryum içine uzanan yani su çeken borusunun ağzına takın filtre güçlenir ilave olarak. :helalolsun:

7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Kısaca aşağıdaki gibi. :helalolsun:

8. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

+ 1 Katılıyorum. Şelale filtrelerin içindeki kartujlar çıkınca filtrede çok yer açılıyor ve daha çok malzeme koyuluyor.Boruya iç filtre süngeride artıdır.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Onur bey yukarda ki ek olarak birde kütüğü kontrol etmenizi önereceğim.Kütüğünüz uygun kütüklerden değil ise suda ki bu sararmayı yapıyor olabilir. Kütüğü çıkarıp suyunuzun % 50'sini değişip bekleyerek gözlemlemenizi öneririm.

Bu arada moli'lerle beraber sarı prenses besleyemezsiniz.Prensesleriniz yakın zamanda molli'lerinizi dürtüklemeye başlayıp öldürürler.Artı sarı prensesler sert suyu seven balıklardır.Tank dizaynınız ve kullandığınız malzemelerde bu balıkların doğasına özgü malzemeler değil.Moli'lerinizin ölülerini toplamak istemiyorsanız arada bir seçim yapmanız gerekiyor.

10. figenc

figenc

Şelale filitrenin su çeken boru ucuna takılan pipo filitre süngeri kısa sürede tıkanıp su çekişini azaltıyor. Sık sık temizlemek gerekiyor ya da benimki öyle bilemiyorum.
    İncecik elyafı da plastiğe yapıştırmışlar nasıl temizlenebilir ki anlamadım kaldırdım. Elyaf ve yeşil (burada yeşili satılıyor) sünger, bir de suyun eşit dağılımı için tarak benzeri plastik uygun oluyor evet.

Başka alternatifler de eklenebilir. Şu anda aklıma gelen kum gibi, en son elyaf.

Mangrow kökü evet su görüntüsünü bozuyor bence.

11. Pendeza

Pendeza

Sarı prensesleri dün aldım. Moli beslemede pek basarılı olamadım Bu yuzden sarı prenses e yonelmeye karar verdim.. Sarı prenses hakkında fazla bilgim yok ama yeni yeni öğrenip sırf bu tur üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum. Bu gün kütüğü çıkardım. Sarı prensesloer için akvaryumda ne gibi değişiklikler yapmamı önerirsiniz?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tabi kalsik olarak başlamak istemem yoruma ama hatırlatmak gerek bir anlamada sarı prenses türü için akvaryum hacmi düşük sayılır. Elbette belli bir sayıda ve boyda bakabilirsiniz ama balık gelişimi buna göre olacaktır. Yapılması gereken çok fazla birşey yok filre sistemi hakkında fikirler yazıldı, arka fon ihtiyacınız var ve bir miktar kaya dekoru ekleyebilirsiniz. Ancak fazla eklemeyin veya gözenekli hafif yapıda kayalar ekleyin çünkü zaten düşük olan hacim her kaya ilavesinde daha da düşüyor. Size önerim erkek sayısında dikkatli olmanızdır eğer fazla sayıda yani 2 veya 3 adet olduğunda o hacimde sıkıntı çıkabilir. Kaya dekorunu sağlı sollu iki gurup olarak yaparsanız iki erkek bölgeleri paylaşabilir. Tabi en güzeli tek erkek balık olması ve orantılı olarak 3 dişi olabilir.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sarı prenses konusu dışında , şelale filitreler orjinal malzemeleri ile kesinlikle güzel filitrasyon sağlayamıyorlar. Bu yönde Temel hocamın önerisine birebir katılıyorum ve hocamın bahsettiği malzemeleri kullanmanızı yada mümkünse şelale filitre yerine bir iç filitre kullanmanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca Volkan hocamda çok güzel bir detaya değinmiş. em34: Akvaryumunuzun suyunun sararmasının nedeni kütük olabilir. ;)

Sayfayı Paylaş