1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtre Malzemelerim Değişecek, Ne Almalıyım?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Filtre malzemelerimi tankımı kurduğum 5-6 aylık periyodta kullandım. Değiştirmem gerektiğini bildiğim için; malzeme almaya mecburum. İlk tankı kurarken acemilik vardı, gidip meadow yada kalitesi şaibeli diğer firmaların filtrasyon malzemelerini almıştım.

Dün online alışveriş yapılabilen bir siteden filtre malzemeleri araştırdım.

EHEIM 'in aktif karbonu ve elyafı var. 1 litrelik elyaf ve 1 litrelik aktif karbon 10 liradan 20 lira ediyor. Öte yandan yine aktif karbonda başka markalar (meadow - fish pro - aqua) gibi kalitesi şaibeli firmaların yarı fiyatına elyafı ve kömürü var.

Yorgancıdan da alınabilir elyaf? Ama merak ettiğim şu; özellikle üstadlara sormak istiyorum; EHEIM bir filtre markasıdır. Dolayısı ile; kaliteli ve olması gerektiği gibi bir ürün üretmişlermidir? Yoksa meadow gibi kalitesi şaibeli firmaların karbonu ile aynı ayardamıdır? Yani yaptıkları işlem aynımıdır?

Ayrıca EHEIM 'in zeolit gibi birşeyi vardı, tam hatırlamıyorum ismini, çoook uzun zaman önce konuların birince Murat abi'ye itafen yazılmış bir mesaj içinde geçiyordu; (bide alıcaksın EHEIM zeolit, bak keyfine) gibi bi mesajdı. Tam hatırlamıyorum. Nedir bu zeolit ne değildir? Sadece tatlı su akvaryumunda katkısı olur mu ? olmazmı ? Bilgisi olanlar açıklarlar sa mutlu olurum.

Not: Filtrem ATMAN F4 3 sepetli ve alttan üste doğru; lav kayası seramik karışımı (sepetlerin en altında kovada duruyor karışık şekilde) - sünger - biobol - sünger - aktif karbon - elyaf şeklinde dizilim yapmaktayım.

Ayrıca son olarak; Filtre dizilimi Doğru mu? Biobol ve süngerlerimi de değiştirmeli miyim?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim. saygılar:gif

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Erman abi gidipte elyafın 250 gramına 10 lira verme. Git yorgancıya silikonsuz elyaf de aynısını çıkarsınlar. Elyafın ne gibi farklılığı olabilir ? Kömürd Eheim tercih etmek gerekli diye düşünüyorum. Bioball ile süngerlerin yerini değiştirmen gerek bence. İlk girişte seramik+lavkayası sonra bioballar olsun. Katı pislikleri o tutsun. Sonra sünger sonra aktif karbon sonrada eyaf.

Zeolit yanılmıyorsam suyu yumuşatıyordu. Sende Malawi besliyorsun sana uymuyor... Filtre dizilimin iyi iyi.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bioball ları bilerek 2 sünger arasın aldım. Bioball gözenekleri sayesinde yavaş su akımının olduğu ortamda biyolojik olarak çalışır diye biliyorum.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Neden değiştirmeliyim peki bioball ları Fatih ?

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Direk süngerin karşılaması uygun olmaz. Çünkü Süngerin gözenekleri oldukça ufak. Çoğu pisliği direk sünger tutucaktır. Süngerin tutamadığı ufak parçaları bioballar tutamayacaktır. Yani bioballar işe yaramayacak. Bence seramiğin üstüne biobalları koymalısın onun üstüne sünger, aktif karbon en sona elyaf...

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bende bir üst mesajımda demişim zaten; bioballar genelde pislik süzmek için değil; su akışın yavaş olduğu yerlerde bakteri üremesi amaçlı kullanılıyor diye? :der: Ben mi yanlış biliyorum? :smiley33:

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet biolojik toplar. Biyolojik filtrasyona yardımcı. Gözenekli yapıları ile bakterileri oluşmasına yardımcı olur. Bu yardımın sağlanması için dış filtrede akımın az olduğu noktalarda kullanılması lazım. İlk başta katı pisliklerin tutulabilmesi için bir tele benzer birşey lazım olacaktır. Katı pislikler tutulduktan sonra her katmanın üstüne elyaf konulması uygundur. 3 katman demişsin en üste bahsettiğim katı pislikleri tutacak bulaşık tellerine benzeyen madde altına elyaf 2. katmana orta katmana yani elyaf onun altına biyolojik ortamın oluşması için destekte bulunacak seramik veya biobal. 3 katman en alt katman ise altına karbon zeolit subsurat vb... maddeler koyulur hepsinin üzerindedeelyaf bulunur ama 3. bölüme aktif karbon koymayacaksan. orayada elyaf koyabilirsin. çokta güzel olur elyafın üzerine varmıdır ya filtrasyon malzemesi olarak. ?

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Biyolojik toplar konusunu doğru biliyormuşum demekki. ;) Fatih te sadece katı pislikleri tutmaya yönelik bir malzeme olmadığını anlamış oldu sanırım bu sayede ;) :) Biobalları bu yüzden iki sünger arasına aldım, akıntı az olsun da yarıyosa bi işe yarasın diye. Pek yarayacağı tartışılır ancak; asıl merak ettiklerim başka. EHEIM konusunu unutmayalım. :D

10. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Herkese merhaba,
    Söylüyeceklerimin %100 doğru olduğunu söylemiyorum ancak maliyeti düşürmek açısından denedim ve faydasınıda gördüm.Filtrem Lefitech 838 1200lt/h 4 sepetli.Filtreyi aldığım dolu olrak geldi.Ancak tam dolu değildi neredeyse her sepet yarısına kadar doluydu.Bende gidip filtre için malzeme aramya başladım.Öncelikle şu mavi süngerler yerine, plastik bulaşık tellerinden aldım.Koltukçudan gidip Sünger alıp onu küp küp kestim, ayrıca elyaf içinde yorgancıdan elyaf aldım, yalnız bu durumda dikkat edin alacağınız elyaf silikon katkılı olmasın.Seramik sepeti içinde elektrikçiden elektrik kablolarının içinden geçmesi için hazırlanmış hortuma benzeyen, plastik borular var.Onları da 1-1.5 cm uzunluğunda keserek seramiklere takviye yaptım.Yaklaşık 2 ayda bir periyodik temizlikle 1 senedir dış filtreyi kullanıyorum.Tüm sepetler tam dolu.Gayet verimli çalışıyor ve fiyat olarakta tüm bu malzemeleri gülünç fiyatlar ödedim.

Saygılar...

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence markaya sabit kalmaya değmez. Çünkü düşünün yani ne gerek var amaç pislikleri tutmak zaten aktif karbona gelip geçici. Kullanılacaksa 1-2 gün kullanılır ilaçlama sonrası maddeleri toplaması için. O yüzden gereksiz birşey bence yada kullanılacaksada şart olduğu durumlarda kullanılmalı onun yerinede elyaf dizebilirsiniz. Bence katı pislikleri tutacak bir sünger altına elyaf bu en üst kutu orta kutuda ise seramik yada biobal. Onunda üzerine elyaf. En alt katmanada en ince pislikleri tutabilmesi bir malzeme düşünmeliyiz elyaf ile doldurmanız iyi olacaktır.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biyolojik top dediğiniz malzemeyi( Bioball ) bana kalırsa hiçte doğru bilmiyorsunuz. :F Hiçbir halta yaramayan ve dış filtre gibi kısıtlı yeri olan filtrede ancak en altta kaba pisliği tutmaya yarar o da mantık olarak. Bunun dışında işe yarayacağı yer sump sistemlerinde kule içidir çünkü kule sisteminde suyun bu malzeme üzerinden süzülmesi suya çok daha fazla oksijen kazandırır. Biyolojik olarak kullanımı sadece nitrat reaktörü içinde kullanılabilir bana göre.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Temel abi; suyun geçişinin az olduğu yerlerde bakterilerin üremesi için kullanılacağını okumuştum makalelerde. Ben ona istinaden doğru bildiğimi yazdım. Sonuç olarak üstad sensin. Ne dersen o.

Doğuş kardeşim; elyafın yaptığı iş ayrı, aktif karbın kömürünün yaptığı iş ayrı.

Karbon kömürü denilen olay; sadece odundan yapılmıyor ki hepsi aynı olsun?

Aktif karbonlar, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilirler.

Kullanilan su içerisinde olusan organik moleküllerin tutulmasi, kokunun giderilmesi, tad degisikligine neden olan elementlerin artisini durdurma (Ca+, Mg+) gibi nedenler ile Aktif Karbon kullanılır.. Klor gideriminde ve koku giderilmesine yardimci olur.

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Erman Hocam benim sıralama bitkiliye göre. :) Biz ne yapalım aktif karbonu. O kadar sıvı gübre kullan karbon toplasın. :F O yüzden ama sen kullanabilirsin tabi. Ama yok nitrat tutan yok amonyak tutan yok fosfat böyle süngerler var. Bunları dene istersen Erman Hocam. Tek sepete kesip kesip koyabilirsin. Yıkandıktan sonrada kullanılıyormuş galiba.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavaş debide suyun geçtiği filtrelerde eğer bakteri tutacak malzeme lazımsa biobalin 10 katı yüzey sağlayan ve yer kaplamayan bir sürü malzeme var. Neden Biobal ? Plastik çıkıntılı bir malzemenin biyolojik yaşama alan sağlamasındaki artıları hangi yüzey yapısı göz önüne alınarak yazılabilir ?

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi konu bioball da takıldı kaldı. :smiley33: Ben EHEIM 'in filtre malzemelerini almalımıyım, karbonu ve elyafı neden diğerlerinden pahalıdır? Bunları sormuştum aslında... :)

Alma derseniz gidicem yorgancıdan slikonsuz elyaf ve ucuz aktif karbon alıcam. :bilmem:

Sayfayı Paylaş