1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtrem Bozuldu Nasıl Tamir Edilir?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Magnolia tarafından 5 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Arkadaşlar iç filtre kullanıyorum ve bozuldu. 2 süngerli angor 3200f iç filtreyi fırçayla iyice yıkadım temizledim, iç kısımlarını pervanesini sildim. Fişe takıyorum çalışıp duruyor ve hava vermiyor ama içine çekiyor artıkları.

Sizce ne yapabilirim?

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tekrar söküp birleştirin belki oturmayan bir yeri vardır. Hava hortumuna ağzınızla hava üfleyin belki bir tıkanıklık olmuştur. Seviye her zaman ki seviye mi? Kontrol edin çok aşağıda olmasın, bunları bir deneyin.

3. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Tekrar yaptım simdi. Son 1aydır zaten yeni temizlemiş olmama rağmen az hava vermeye baslamıştı. Tam oturuyor çalışma yok. Yarın aldığım yeri arayıp söyleyeyim bakayım. 1 yıl oldu değiştirir mi? bakacağım, yoksa dış filtre alacağım artık. Pipo filtre ve 2 li hava hortumu idare
    eder mi? Akvaryumun hacmi 120 litre. Normalde pipo ve bu filtreyi kullanıyordum.

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yüksek güçlü bir şelale filtrede olur. Bende sobo ve dolphin var 600 lt/s çeviriyor. Sobo 607h özellikle fiyat açısından da iyi 25 lra civarı bir fiyatı var. Bu seçenekte hava motoru ve pipo filtreye yardımcı seçenek olur.

5. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    hbl 701 yazıyor pipoda.beni 2 hafta idare etse yeter çünkü başka yerden almıştım.değişim olmazsa bakarım fiyatına göre artık..teşekkürler...

veysel bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pervane milinin alt ve üst kısmının oturacağı minik plastik conta gibi parçaları vardır, genellikle düşürülür ve takılmaz, böyle bir durum olabilir kontrol etmek lazım.

Magnolia bunu beğendi.
  7. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Pınar hanım, hava vermeme olayı çok büyük bir ihtimalle, filtrenizin hava hortumunun takıldığı uç kısmının zamanla kireçlenme yaparak tıkanmasından yada, temizlik esnasında dönmesinden kaynaklanıyordur. Hava hortumunun girdiği uç kolaylıkla dönüyor ise yerinden çıkartınız. Öncelikle çıkardığınız parçanın tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin, tıkalı ise sorun çözülmüştür. Tıkalı değilse, çıkardığınız parçanın içeri giren ucunun su ile temas ettiği yerde, dikey bir şekilde kesildiğini göreceksiniz. Havayı dışarıdan çekebilmesi için, kesilmiş kısmının akvaryumun içine bakması lazımdır, kesik kısım filtreye doğru dönmüş ise hava vermeyecektir. Hatta tam dönüş yaparsa, su seviyesi filtrenin çekim yaptığı yere gelene kadar, akvaryumun suyunu boşaltacaktır. Hava hortumunun girdiği uç kolaylıkla dönüyorsa, hava alımının en randımanlı olduğu şekilde işaret koyarak sabitleyin.
    Pipo filtre ile istediğiniz kadar idare edebilirsiniz. Hava motorunuz çift çıkışlı imiş, ister iki ucu birleştirip pipo filtreye hava verin, isterseniz ucun birine küçük bir hava taşı bağlayın. Bence bunlara gerek kalmayacak. Kolay gelsin.

cirol, Magnolia, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Evet bunu fark ettim alt kısmındaki plastik var üst kısmındakini göremedim :) herşeyı doğru yapıyorum bundan eminim kaç kere denedim.Üst kısmındaki plastik gözükmüyor,kafanın içindeki neden kaynaklandığı 2 haftaya belli olur,o zaman size de haber veririm,teşekkürler...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görünmeyen conta yuvasında olabilir, olmadığında takırtı yapar zaten. İç filtreler güce bağlı olarak oksijen üflemeyi kirlenince keser, yüzeye mesafesi de etkilidir oksijen verişte.

10. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Dediklerinizi yaptım, şu anda çalışıyor fakat gene duracak, hep böyle oluyor...Neyse şimdilik beni idare ediyor. 2 hafta dayansın yeter.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  11. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Suyun üst yuzeyıne yakın dürüyor,onu deneyerek ogrendım:)

veysel bunu beğendi.
  12. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Arkadaslar filtrem normal çalışıyor.herhalde hava hortumunun dönmesinden kaynaklanmış :)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş