1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Filtremde sızıntı var arkadaşlar lütfen yardımcı olun

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde salkayetrer tarafından 13 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Arkadaşlar selam, öncelikle hepinize bol balıklı günler.. :cicek: Tanışma portalında bahsetmiştim filtremden şimdi ise resimlerini ve yapım aşamalarını koyuyorum konuya..

Öncelikle malzemeleri aldım nalbur ve petshoplar aracılığıyla..Kullandığım malzemeler ise;

*Elyaf

*Sünger(bildiğimiz bulaşık süngeri )

*Teflon bant

*Su hortumu

*tamtut(benim kullandığım ikinci resimdeki tüp halinde satılanlar)

*turşu bidonu(bendekini attım evde turşu için kullanılanlar vardı onu yükledim zaten ayni şişe)

*terazi hortumu

*Kafa motoru(2000 l/h debisi var)

*Aktif karbon

*hortum için dirsek tarzı malzemeler

*yine hortum için geçme ve musluk (bunun resmi yok ama nasıl bişe olduğunu biliyorsunuzdur)

Kullandığım malzemeler bunlar yapım aşamalrını ise akşama doğru yazacağım kusura bakmayın parça parça oluyor ama idare edin artık..:S Herkese bol balıklı günler..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malzemeler güzel hazırlanmış. Turşu bidonunun içi çok ilgimizi çekti. Bidonu boşaltırken yardımcı olmak isterdik. ;) Fotoğraflar düzenlenmiştir. Güzel bir filtre olacak bana göre. Paylaşım için teşekkürler. burda:gif

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    O bidonun içindekilerle balıklara dıy yem yapıcaz dimi Temel abi yani kendimiz falan yemicez kesinlikle , yanlış anlaşılmasın pala.gif Şaka bir yana parçalar tamamlanıyor gibi seramik halkalar falanda lazım olacak size.. Konuyu bu seferlik parça parça ekleyin bizde bir kereye mahsus birleştiririz.. burda:gif

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Çalışmanın diğer resimleri ve aktarımları tamamlansın bakalım nereden su sızdırıyor. Ve neler yapabiliriz. huh:

Şimdilik süper gidiyor. ;)

5. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Hehehe arkadaşlar yorumlarınız çok hoş özellikle bidon esprisi gerçekten çok güldüm :D Bu arada diğer fotoğraflar ve yapım aşamalarıda gelecek uzun sürmez İnşallah herkese iyi akşamlar ahbaplar.. Saygılar:gif

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Öncelikle hepinizden özür diliyorum geç kaldığım için.Bu sabah son derece talihsiz bir olay yaşadım.. :( Bir kaç gündür zaten pc'den hatalar alıyordum.Bu sabahsa tamamen gitti.Format atmak zorunda kaldım:S Filtremin yapım aşamalarının bazı kısımlarını resimlemiştim ne olur ne olmaz diye.Hepsi gitti resimlerimin ama olsun.Ben size yapım aşamalarının hepsini tek tek yazmaya çalıacağım.
    İlk olarak söylemem gereken;
    Malzeme envanterine eklemeyi unuttuğum kalem kapağı(Nalbur sağolsun bunun için tek çözümün tükenmez kalem kapağının ucuna terazi hortumunu geçirmek olduğunu söyledi aksi takdirde ona göre musluk vb. bir alet bulmak çok zor çünkü ben aradım bulamadım en son çare nalbura sordum),japon yapıştırıcısı ve karbonat(bunları tamtut'tan sonra kullandım)...
    Filtre yapımına ilk olarak turşu bidonuna ısıtılmış bıçakla yuvarlağa yakın bir delik açarak başladım(Bahçe hortumunun geçmesinin girebileceği şekilde.Üst kapağına ise kalem kapağının gireceği büyüklükte bir delik açtım).Benim petshopçu arkadaşlar kafa motoru çıkışının kuvvetli olacağını bu sebeplede çıkış olarak bahçe hortumunun benim için daha iyi olacağını söylediler çünkü terazi hortumu çap olarak ondan çok daha küçük.Bu yüzden terazi hortumunu akvaryuma girecek temiz suyu boşaltmak için kullandım..Açtığım delikleri ahbaplarım öncelikle akvaryum silikonuyla yapıştırdım,kurumasını bekledim.Malzemeleri bidona yerleştirip kafa motorunu çalıştırdım sonuç hüsran oldu..Sızıntı yaptı.Daha sonra silikon kalktı..Ardından tamtutu önerdiler..Üzerinde yazanlara uygun olarak yapıştırdım.Bahçe hortumunun geçmesinin olduğu kısımda hiçbir sızıntı olmadı.Fakat kapak kısmı ise çektiğimde elimde kaldı 3 gün beklemesine rağmen kurumamıştı üstelik kalem kapağını eritmişti...Ardından bir kalem kapağı daha hazırlayıp karbonat ve japon yapıştırıcısı yöntemini denedim.Tanrı biliyor arkadaşın söylediği gibi taş gibi tuttu.''Tamam bu sefer oldu ! '' derken pat bir sızıntı daha..Ardından sigara külü ve japon yapıştırıcısını denedim.Bidonun kapağını her seferimde yaptığım gibi teflon bantla bol bol bantladım.''Bu sefer olacak ! '' diyip başladım suyun kafa motorundan geçip bidona dolmasını izlemeye...Su geldi,geldi... Kapaktan geçti basınçlı bi şekilde akmaya başladı. Tabi ben o arada oldu diye sevinip havalara uçarken görmemişim suyun sızıntı yaptığını..Tabii görünce çok kötü oldu ama neyse... Yani anlayacağınız akvaryuma hortum çıkartmada yada kafa motorundan hortum geçirmede vb. bir problemim yok.Tek problem sızıntılar ve şu anda çaresiz haldeyim diyebilirim..Bu arada sakın ''Ulan bu manyak bu kadar yapıştırıcı uhu bilmemne kullanmış.Balıklara zararı yokmu?'' demeyin.Hepsini tuzlu suda bir kaç gün bekletmek isterdim ama gördüğünüz gibi hepside hemen ilk denemede sızıntı yaptı.Evet yorumlarınızı bekliyorum...

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Seha,yorum değilde izninle sana bir tavsiyem var. Anladığım kadarı ile sorun hortum bağlantı yerlerinde ? Herşeyin çaresi olduğu gibi onunda çaresi var.Unutmaki artık akvaryumportalındasın.Burda çareler tükenmez. burda:gif

Seha,Fıratboru bayilerinde iki taraftan contalı hortum bağlantı elemanları satılıyor.Enson bu malzemeyi Orhan abinin 1500 litrelik akvaryumunda kullanmıştık.O aparatı açtığın delikten geçiriyor ve sıkıyorsun. Slikon vs hiçbirşeye gerek kalmıyor. ;)

Bu bağlantı elmanı işini fazlasıyla görecektir. ;) Üstelik bu aparatların her tipi ve her boyutu var. burda:gif

8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Ben hala anlamış değilim nerden sızıntı yaptığını

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Mustafa kardeş sızıntı tam hortumun bidonla birleştiği yerde oluyor..Olcay abi tam üstüne basmış derler ya işte tamda öyle yapmış..Ama her şey iyi güzel hoş Olcay abi evet malzemeyi fırat boruda bulabiliyoruz haklısın o konuda fakat dediğin firmalarda satılan en ufacık şeyler bile çok pahalıya veriliyor..Açıkçası İstanbul'da mı ucuz yoksa diye sormadan edemiyorum çünkü senin önerdiğin sistemi burada basit bir tesisatçıya sordum evet bana önerdiği malzemeler sızıntıyı gideriyordu fakat bir fatura çıktı iki musluk vari şeye 15 tl dedi açıkçası 15 tl az para değil.. :( Anladığım kadarıyla burada yaptığımız iş piyasada satılan o pahalı fakat bizim evde yapabileceğimiz daha doğrusu onlardan daha sağlam şekilde yapabileceğimiz malzemeleri ucuza mal edebilmek ve bizim gibi hobici arkadaşların gözünde akvaristliğin ''boş ver oğlum o zengin adam işi..Lan bırak balığa paramı yeter!'' gibi kötü imajlardan kurtulmasını sağlamak.. :bilmem: Bende bugün bi kaç araştırma daha yaptım bu vesileyle ve çevremdeki yapı marketler aracılığıyla ve sonuç olarak bugün sızıntı problemine noktayı koydum :basardim: Bugün aldığım malzemeleri ve yapım aşamalarını teker teker diğer mesajda uploadlayacağım..

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler kutlarım sizi. Azim devreye girmiş anlaşılan ve sonuç olarak sorun kalmamış ortada. Bize düşen fotoğrafları beklemek sanırım. em34:

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    ilk olarak kullandığım malzemelere eklediklerim ve çıkardıklarım oldu..
    Eklediğim malzemeler;
    *biraz daha su hortumu
    *iki adet adının ne olduğunu bilmediğim plastik parçası(bunun adını dükkan sahibide bilmiyordu :D neden aldığıma gelince 1/2 hortum rakoruna uygun bir somon gibiydi)

*iki adet 1/2 hortum rakoru

*5 l'lik sıvı yağ şişesi(bu sefer içi boş :D )

*rakor'a uygun contalar

*bağlantıyı sıkılaştırmak için pense,anahtar ve polis pens

Çıkardıklarım;
    *terazi hortumu
    *plastik hortum geçmesi
    *yapıştırıcı türleri

Yapım aşaması;
    İlk olarak yapı markette gördüğüm plastiğin benim aldığım rakorlara tam oturduğunu farkettim 1-2 diş kadar sıkılıyordu daha ileri gitmiyordu(bu arada maliyetini merak eden arkadaşlar için söylüyorum rakoru 1.5 tl den aldım ,plastik parçayı ise tanesi 50 kr den aldım) ne yapabilirim diye düşündüm ve ardından aklıma gelen ilk fikir rakoru ısıtarak,pense yardımı ile plastiğe geçirmek oldu..

Ardından plastikte biraz beklettikten sonra(yaklaşık 5-10 sn kadar) vida söker gibi çevirerek çıkardım ve bu sayede rakorum için dişleri hazırlamış oldum..

Bu plastik parça biraz uzun olduğu için üst kapağa gelen yerini kesmek zorunda kaldım ...

(kirli göründüğüne bakmayın temizleyince artıklarını güzel oldu :) )

Ardından bir conta plastiğin içinde bir contada dışında olacak şekilde birleştirip polis pensle plastiği,anahtarla(sanırım 17-18 di) rakoru sıkmaya başladım taki contayı sıkıp suyunu çıkarana dek :D tabiki o kadar değil zaten bir yerden sonra daha ileri gidemiyorsunuz zorlarsanız plastik ezilir.. olma:gif Ve şişeyi hazırladım super:gif super:gif

Ardından su kaçırmayacağından emin oluncada şişe boşken denemesini yaptım.. ;) burda:gif

Sonuç mükemmel bir damla sızdırma yok ama kapaktan yine sızdırdı bir iki damla çok korktumda teflon sarmayı unutmuşum neyseki :D teflonu sarınca halloldu sızıntısız bir şekilde yaptık :heyo:
    Bu arada arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim yardım,öneri,ve görüşleriniz için(tekrardan okudumda üçüde aynı anlamdamı ne :D herneyse) herkese bol balıklı günler dilerim saygılar:gif Ve cok uykum var gecenin bir saatinde hazırladım herseyi olma:gif sorularınız veya anlamadığınız bir şey olursa arkadaşlar sormaktan çekinmeyin..Sadece ben değil burada benden kat kat iyi abilerim var (onlardan çok şey öğreneceğiz) onlarında sorularınızda yardımcı olacağına eminim :) Tekrardan iyi akşamlar arkadaşlar sızıntısız geceler burda:gif :F bay bay:gif

12. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Arkadaşlar içi doluyken basabilecekmide suyu o motor ?

Sızdırmaması için adı aklıma gelmedi ama su borularını birbirine takarken sırdırmaması için ip , pamuk gibi bişey var ondan kullanabilirsin hortum bağlantılarına o şeyle hortum sığmazsa da hortumun uçunu az ısıtarak yapabilirsin.

Alta taktığın kelepçeden üsttede tak ayrıca

13. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Mustafa kardeş evet su basarmı bende merak ediyorum ama basacağına eminim bu akşam deniyeceğim ve bitmiş halininde fotoğraflarını ekliyeceğim ve dediğin gibi hortum geçmesi için bir şeyi ısıtmaya gerek yok zaten rakor hortum geçmesi için yapılmış huh: Sıkıştırmak içinse dışardan kelepçe kullanıyorum zaten :) Bu arada parçanın adını bulduk(adını bilmediğimiz plastik parça) ismi redüksiyon borusuymuş.. kıvır:gif

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    +10,000 ;) Seha bizim ençok önem verdiğimiz çalışmalardan biriside DIY sistemler. Hobiyi en kaliteli ve en ucuz şekilde geliştirmenin en büyük yollarından birisi bu çalışmalardır. Yıllarca bu hobinin pahalı bir uğraş olduğu söylemlerini artık bitirmek istiyoruz. Örneğin 150-200 tl lik bir dış filitreyi 10-20 tl ye , 5 tl lik pipo filitreyi sıfır maliyete,200-300 tl akvaryumu 50-60 tl ye,1000-1500 tl ps yi 200-300 tl ye,8000-10,000 tl lik 1500 litre deniz akvaryumunu 1500-2000 tl ye bunun gibi birçok örnekle yapılan ve maledilen birçok çalışmaları tüm hobici arkadaşlarla paylaşıp bu hobinin aslında hiçte abartıldığı kadar pahalı olmadığını lanse edip durduk herzaman.Ve sonuç başarılı yada başarısız olsun herzaman bu işlerle uğraşan insanlara destek olduk. ;) Bazen birşeyin DIY ını yapmak orjinalinden pahalıya geliyor olabilir. Fakat bunu gereksiz olarak algılamamak lazım. Zira ilk birkaç çalışma pahalı olablir ancak bu zamanla senin benim fikirlerimle geliştirilebilir,dahada ucuzlara mal edilebilir. Örneğin ben çamaşır makinası motorundan kafa motoru yapmayı kafaya koyduğumda abartısız yüzlerce motor yakmışımdır. Kullandığım,denediğim izole malzemelerin ise haddi hesabı yok.Üstelik defalarca elektirik çarpması yüzünden ölümlerden dönmemde cabası. :hasta: Bu işin bana maliyetini çıkartmaya kalksam sanırım küçük bir servet tutar. :hasta: Ama bak şimdi , olmaz dedikleri ,boşa uğraşma hemşerim git bir kafa motoru al dedikleri şeyi başardım ve şuan bana zamanında git bir kafa motoru al diyen insanlar bile bu motordan yapıp kullanıyor. ;) Yani hiçbir emek boş ve gereksiz değildir. Sadece geliştirilmesi,ucuzlatılması zamana ve el birliğine bağlı. ;)

Gelelim senin filitrene. :) Sanırım motoru akvaryuma koyup akvaryumdaki suyu bidona basıp filitreleme yapmak istiyorsun? Bu durumda işin biraz zor. dost: Filitre malzemeleri tıkandığında bidoun içindeki su basıncı artacaktır. Ek yerlerini ve kapağı çok iyi izole edip sağlamlaştırman lazım. Ve filitreyi akvaryumun altında kullanma. Mümkün olduğunca akvaryum seviyesinde yada akvaryumun biraz üstünde tut. Filitreye dökülen su mümkün olduğunca akvaryuma kendi halinde akarında dökülsün.Bu şekilde bidonun içindeki su çok fazla basıç yapmadan akvaryuma dönecektir ve sızdırma yapmayacaktır. ;)

Hadi bakalım şimdilik herşey yolunda görünüyor çok şükür. Çalışır haldeki resimlerini merakla bekliyoruz. ;)

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Olcay abi zaten senin çalışmalarına baktıkça yahu diyorum birde bizimkiler hiç bir işe yaramaz derler...Şu adamın yaptıklarına bak.. :) Aslında olay pahalı veya ucuz olayı değil abiciğim emek olayı.. ;) Şöyle açıklayayım.. saat:gif Genelde bizim insanlar hazırı seviyor..Bu nasıl bir şeydir anlamıyorum.Neymiş efendim hazır dış filtre dururken biz neden yapıyormuşuz..Ehh haksızda sayılmazlar bir ölçüde çünkü benim bu dış filitreye buraya yazmadan önce harcadığım malzemeler güzel bir dış filtrenin yarı parasından fazla tutmuştur fakat ben bu işe böyle bakmıyorum.Bu işi yaparken emek harcamak ve birşeylerin benim sayemde olmasını izlemek istiyorum :) Yoksa gidip uyduruk bir atman alır, rahatımada bakardım ne güzel pislik yok dert yok tasa yok..Ama bu hobicilik değilki emek verip kazandığımız paraları üstelik bizim ülkemizde bile üretilmeyen mallara neden vereyim...Evet fazla yada ucuz maliyet o önemli değil önemli olan emek vermek ve karşılığını almanın zevkini çıkarmak..Örneklersem ;
    Düşününki petshopdan bir erkeğe üç dişi düşecek şekilde sarı prenses aldık ve pat bir hafta sonra eş tuttular :heyo: hadi diyelim 3 gün sonra yavru aldınız...Bir de şunu düşünün bir arkadaşınız size kendi sarı prenses yavrularını verdi.Siz onlara baktınız büyüttünüz en kaliteli yemlerle beslediniz ve büyüyüp eş tuttular.Daha sonra yavru aldınız :heyo: Onlardan sizce hangi adam bu olaya daha çok sevinir. kıvır:gifBence emek veren,balıkları büyüten adam daha çok sevinecektir.Yani emek vermek,bir şeyler kazanmak istiyorsak fedakarlık yapacağız.Ama hala yok arkadaş ben böyle iyiyim diyorsanız ben bir şey diyemem..Ha şimdi şunu diyebilirsiniz ulan bu herif az önce Olcay abinin önerisine karşı çıktı pahalı diye şimdi pahalılılk önemsiz diyor demeyin..Ben sadece gereksiz masraflardan kaçınmak gerektiğini belirttim orada.. saygılar:gif Tekrardan hepinize teşekkür ederim,Olcay abi önerilerini uygulamaya çalışacağım.. :)

16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Neden suyu alttan basıpta riske giriyosun ?

Su üstten girsin alttan çıksın bende öyle mesela

17. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Sana katılıyorum bugün bende düşündüm onu.Üstten verınce daha iyi olacak sanırım zaten aklımdaki ilk soru işaretlerinden birisi oydu ama dediğin gibi üstten yapacağım :) (ama seninki öyle diye değil :D )

18. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bir şey eklemek istiyorum.Üstten giriş alttan çıkış yapacaksan

Kırmızıyla çizdiğim plastiği kesebilirsen kes yada küçült su daha kolay boşalır ve akvaryumdan yüksek biryerde dursun bidon üstünde mesela bendeki gibi :D :F :D o delik tıkanmaması için ucunada süzgeç teli koyabilirsin

19. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Hehe :D keseriz ya onlar basit şeyler hele bi tamam olsun. :)

20. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Tamam olmuş zaten ne kaldı içinin dolması :D aktif karbonu kullanma şeklini biliyorsundur herhalde satın aldığına göre :D

Filtre malzemelerini biraz arttırsan iyi olur gibime geliyor bioball topu falan, bide o resimde gösterdiğin süngerin üstündeki keçe gibi birşey varya sadece onuda satıyolar markette ondanda alırsan güzel olur iyi tutuyor pisliği ucuz birşey.
    Süngerleride seramik sünger gibi kesersen güzel olur bazılarıda bütün olsun.

Eğer keçeyi ve bioball topunu alırsan diziliş şekli şöyle olsun bana göre :

Keçe
    Elyaf
    Bütün sünger
    Bioball topu kadın çorabı içerisinde
    Kesik sünger
    çıkış yerinin ağzına bulaşık teli

aktif karbonu nereye koyabilirsin bilmiyorum kullanmadım hiç ama belli bir süre sonra topladığı pislikleri geri salıyor onu biliyorum sadece :D

Kolay Gelsin uzun oldu ama :D

Sayfayı Paylaş