1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Flagyl Kullanımı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 12 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Canlı Türleri Sayısı :30
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:26 September 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Kuru yemler kullanıyorum.
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Daha önce açmış olduğum konuda bahsettiğim gibi beyaz benekle mücadele ettikten sonra balıkların iç parazitlere karşı dirençli olmaları ve 1-2 balıkta karın erimesi farkettiğim için flagy kullanımı ile ilgili bilgi almak istiyorum.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Beyaz benekle mücadele olarak %40 oranında su değişimi tuz ilavesi ve contra ıyhtro kullandım.Isıyı 30c ye çıkardımve ışığı kapalı tuttum.Şu anda beyaz benek sorunu bitmek üzere sayılır.Dün gece yemi sarımsak suyuna emdirp verdim,Dış filtreyi kapattım,iç filtre ve havataşını kullandım.Şu anda dış filtre kapalı olduğundan heralde tekrar az miktarda alg oluştu.Bu aşamada tuz ve contradan sonra flagy ne kadar sürede ve ne kadar ölçü ile uygulamalıyım?

Not:Yapılan işlemleri başkalarınada yardımcı olabilmek adına açıkça yazdım o yüzden biraz uzun bir açıklama oldu.Birde Alg lere en kısa zamanda %20su değişimi yapılarak müdahele edilecektir.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 100*35*40
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Dış filtre, iç filtre, hava taşı, ısıtıcı

Fotoğraflar
    .

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Isıyı ne zaman kademeli olarak düşürmem gerekiyor ?

Bu yazı METİN SUVAR tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Flagyl kullanımıyla ilgili bilgileri linkte bulabilirisin. Karın çökmesi iç parazitte olabilir veya sindirim sorunu da olabilir. Balıklar yemi ağzına alıp tükürüyor da olabilir. Su değişimi yapmak iyidir. Sarımsak suyu emdirerek yemlerini verirsen iyi olur. Kırmızı pul biberi de dene yerlerse faydası olur.

Isıyla oynama bence. Isı evet benek tedavisinde kullanılır ama amaç parazitin kist dağılmasıyla konak araması evreleri yakalandığında işe yarar. Dengesiz bir ısı değişimleri daha da kötü edebilir.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Cevap: Flagyl Kullanımı

Temel abi, öncelikle yardımın için teşekkür ederim.Su değişimini beyaz beneği yeni atlattığım için su dengesi tekrardan bozulur diye riske etmek istemediğimden pazar gününe dip çekimi olarak yapmak suretiyle erteledim.Beyaz benek ile mücadele ettiğim zaman kademeli olarak 30c ye yükselttiğim ısıyı tekrardan kademeli olarak ne zaman 26c ye düşürmeliyim onu bilmiyorum.Yem konusuna gelince dn sabah ve akşam olmak üzere iki öğün olarak sarımsak suyuna bandırıp verdim çokda severek yediler.Ama pul biberi normal yem gibi mi kullanayım,yoksa başka işlemlere gerek var mı? Son olarak burada artemia veya tubifex bulmam zor,bu ilacı doğrdan suya eklersem veya yemi falgyli suya bandırp verirsem aynı amaca ulaşamaz mıyım? Olur derseniz hangi ölçüde kullanabilirim?Tekrar teşekkürler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlacı yemlerine emdirerek verebilirsin sorun yok. Ancak aslında beyaz benek sorununa daha faydalı, tabii parazite karşı etkili olduğundan direk ilaçlı yemle içtende fayda sağlar.

Pul biberi direk verebilirsin ama dene yiyorlarsa ver. Boş yere atma suya. Su değişimini güzel hazırlanmış suyla yaparak devam et bence.Isı yükseltip indirmek paraziti kollayacağım derken balıklara ters tepki yapabilir. Zaten benek sorunu kalmadı sanırım. Isıyı 30 civarında bağışıklık sistemini tetiklemek için tutabilirsin bu ara.

5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Tamam abi, zaten gelinen nokta senin dediklerinin birebir aynısı. Isıyı 30c de tutmaya devam ediyorum. Pul biberi en kısa sürede denerim inşallah. Su değişimini haftada 20 lt.dinlenmiş su ile yapmayı düşünüyorum. Son olarak yemi flagy e bandırıp yedirmem için kullanmam gereken miktar nedir, yani kaç litrede çözündürmem gerekir ve ne kadar aralıklarla kullanmam gerekir?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu soruların cevabı net olmaz aslında. Hastalık derecesi belirler ancak çay tabağında bir tablet eritip yemi bandırarak vermek doğru yöntem olur.

7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Çay tabağındaki su oranını düşük tutarsak ilaç daha yoğun olur ama aşırı dozdan gidebilirler bence.Ben ilk etapta çay tabağında 500mg.lık flagynin yarısını vermeyi düşünüyorum.İnşallah flagyl kullanımı hakkındaki olumlu yorumlara bir yorumda ben eklerim.Gelişmeleri buradan aktarmaya devam ederim.Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş