1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Flame Scallop Neden Öldü?

Başlığı 'Tridacna ve Diğer Yumuşakçalar' kategorisinde Saruman tarafından 28 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 ay önce ağzından elektrik saçan :der:Flame Scallop denilen bir midye türü aldım.1 hafta kadar önce, ilk olarak bulunduğu yerden ayrıldı, yerlerde sürünmeye başladı, kapandı, bir uvzunu dışarı çıkartarak bir şeyler arar gibiydi.Bu durum 3-4 gün sürdü.En nihayetinde kabuğu açılmış ve karideslere yem olurken gördüm.

Aranızda bu canlıyı besleyen olduğumu? Ne kadar süre ile baktınız? Ben herhangi bir yemleme yapmadım.Acaba açlıktan mı öldü? Akvaryumumdaki diğer balık ve mercanlar oldukça sağlıklı.Yüksek Kh nedeni ile ölmüş olabilir mi? Salifert test ile Kh 13,4-13,8 aralığında.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zor canlı bana göre ve uzun ömürlü olmuyorlar. Hedef yapmak gerekir bu tür canlıları ve biraz da şans gerekir. Çünkü dekor arkalarını seviyorlar ve öyle olunca harici dışardan beslemek zorlaşıyor. Zaman zaman denk geldim ve niyetlenmedim değil ama bakım zorluğundan almadım hiç. Akvaryumda besini malesef yok denecek kadar azdır. Haricen desteklemek gerekir. Kalamar, karides verilebilirdi ve yine üstüne gelen kuru yemleri de yakalabilirler ama genel olarak zor canlı görünüyorlar. Bu yüzden Chromaplex eklemek gerekir düzenli olarak.

Ölümüne şaşırmamak lazım diye düşünüyorum çünkü sizin akvaryuma gelene kadar ne şartlarda kaldı, beslendimi, sizde ne kadar süre beslenemedi gibi soruların cevabı lazım ölüm nedeni için.

3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Teşekkür ederim Temel bey, işin açıkcası bunun gibi bir kaç canlım malesef ilk heves dönemine gelen yaratıklardı.Sadece görünümüne aldanarak hiç düşünmeden alındılar.Ben midye olduğu için dayanıklı olur ve nitratı süzerek beslenir zannettim ama belirttiğiniz gibi dışarıdan beslemek gerekirdi.:por: Belkide açlıktan da ölmedi, zor canlıları yaşatmak tecrübe ve dikkat istiyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat ile beslenecekleri malesef ki yaziliyor ciziliyor ama bu dogru degil. Zaten mantik olarak nitrat ile besleniyor olsalar bol balik olan akvaryuma koyarsin ve yillarca beslenir yasarlar. Ne de olsa nitrat hep vardir akvaryumda, su degisimlerini de yilda bir yaparsin ne guzel olur. Malesef bu kadar kolay degil bu islerin cozumu. Nitrat tuketmeyip tam tersi akvaryumda bakilacaklarsa nitrat olmasina sebeb olabilirler. Cunku disardan beslenmeleri yapildiginda bu besinler atik yuku fazla besinler olur ve buna zaman zaman verilen gidalarin suya dagitilan besinler olmasi eklenince tersi surec ortaya cikar. Zaten bilimsel olarak da nitrat tuketimleri yoktur bunu tekrar belirtmek isterim.

Cep mesaj...

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş