1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Flatworm tanımlama

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Montimahir tarafından 15 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Genel bir başlık oluşturup sürdürmek adına, tüm flatworm soru ve sıkıntılarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz.

İlk örnek benden olsun :)

Bu arkadaşları bir kaç haftadır takip ediyordum, sadece arka siyah fonda geziniyorlar ve şu şekilde ordu gibi bir beslenme hattı oluşturup fon üzerinden besleniyorlar.

IMG-20140715-WA0005.jpg

Mercanlarda var mı yok mu bunu dip yapmadan görmem malesef mümkün değil.

Mikroskop görüntüleri ise aşağıdaki gibi, bunları tanımlayan bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim. Boyut olarak 1 mm' den küçükler ve çıplak gözle şeffaf görünüyorlar. Ancak mikroskopta ters ışıkta içindeki algleri görmek mümkün.

IMG-20140715-WA0022.jpg

IMG-20140715-WA0009.jpg

IMG-20140715-WA0011 (1).jpg

IMG-20140715-WA0013.jpg

IMG-20140715-WA0015.jpg

Nadir, Osman.34, TencoMelih ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Mahir bey, ben tankta sadece 5 saat elektrik gidince gördüm yani su hareketsiz olunca çıkıyorlar bence ama sizde arka camda dolaşıyorlar demek ki orası durgun tabi benim ki sadece bir tahmin şeffaf su yarasası gibi sanki şekli :) yabancı sitelerde araştırdım şeffafların zararsız olduğunu okudum kahverengi turuncu kırmızı galiba mercan yiyenler.

Osman.34, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Mahir Abi benim nanonun camlarında da benzer canlılar var ben onları pod zannediyordum. Peki Mandarin, Sixline Wrasse ya da Scooter Blenny bunları tüketici balıklardan değil mi. Ben önlem olarak Mandarin almıştım ama.

4. Erdal

Erdal

Pot o kadar yoğun bir arada durmaz zaten büyük fotoğraflardan belli pod olmadığını söyleyebilirim.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Erdal, YIKIKTEMO ve harfuzmani bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yani Singapur kayası aldım iyidir zararlı çıkmaz demeyelim mi?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Demek ki her aldığımız canlıyı vs. yi dip yapmak gerekiyor.

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Zararlı flatwormların çoğu türü "Turbellerian Polyclad" sınıfına ait. Aslında bunlara parazit değil de; tıpkı tavşan, örümcek gibi "mercan yırtıcısı (predator)" demek daha doğru. Aralarında yine birini benimkilere benzettim....hayırlısı.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mahir dip solüsyonu yaptığımız zaman bunlardan kurtulma yüzdesi ne oluyor? Bunu da burada tartışmak faydalı olur. Tabi ki aldğımız mercanlardan geldiğini farz ediyorum.

10. Erdal

Erdal

Veysel biliyorsun ben dip yapıyorum her mercana dip + tuzlusu ve ardından dip + tatlı su ama ölmeyen bir canlıyı biliyorum o da o ağ salgılayan kurtlar onun dışında tavşanlar büyük küçük potlar flatwormlar ne varsa öldüler :)

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş