1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Floresan bağlama.

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 19 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Floresan bağlama hakkında kafamda bazı soru işaretleri var. Floresan woltlarının toplamı, balastın woltunu geçmeyecek. Muhtemelen öyle. Sigorta mantığıyla çalışıyor sanırım. Balastın (-) ucundan çıkan iki kablo floresanlara seri şekilde bağlanacak, en son bağlanan floresanın ucu kabloyla (+) uca gelecek. Tahminimce öyle. Ordanda yol prize gidiyor. :F Peki; şu kabloları nasıl floresana bağlayacağız? Duy ile mi? Yada duy ekstra bir şey mi? Onun yerine kabloyu direkt floresanın yanından çıkan iki küçük uca dolarsak da olur mu? Benim bu konuda kafam allak bullak oldu. :D Umarım düzgün anlatabilmişimdir.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
  3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yani 36 wattlık bir balasta 2 tane 18 lik seri olarak bağlanamaz mı?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    36 waatlık balasta 2 adet 18 waatlık floresan bağlayabilirsin. Şemasını kabaca çizdim senin için. Ancak bu bağlantının floresanlardan yada starterlerden birinin arıza yapması gibi durumlarda ikisinin birden sönmesi gibi bir dezavantajı var.

Eğer elektronik balast kullanacaksan,onunda şeması aşağıdaki gibidir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ekonomik balast kullanacağım. Klamensleri nasıl kapağa monte ederim?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ekonomik balast nedir ? :smiley33:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Toprak bunaltma Olcay abini bence ekonomi mekonomi diyerek. :F Balast balasttır en nihayetinde. Çizimler harika Olcay ellerine sağlık.

reis bunu beğendi.
  8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ne ekonomiği yaa! Elektronik diyecektim. :F Kapağa vidalarım. Peki, benim kapağı biliyorsunuz, klasik siyah kapak. Ne ile delmeliyim? Sığacak bir çiviyi ısıtıp deliyim mi?

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Kapak plastikse, herhangi bir tornavida yada çiviyi ısıtıp,metalse matkap yardımı ile delebilirsin Toprak.

Yada matkap uçlu vida kullanabilirsin. Kapağı delmene gerek yok. Vidayı direk kapağa basarsın o deliği kendisi açar.:ay: Vidayı kapağın dışından içe doğru at. Vidanın fazlalığı kapağın içinde kalsın.:ay:

Sayfayı Paylaş