1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fluidized Bed Filter - Akışkan Yataklı Filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde selçuk3104 tarafından 5 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan
    Fluidized Bed Filter - Akışkan Yataklı Filtre gibi filtre sistemlerini araştırmaya başladım. Benim Yosun Duvarı-Akvaryum Doğal Filtrasyon projesi yavaş ilerleyince yani yosun oluşumunun benim akvaryumumda geç oluşacağını ve akvaryumu yosunlandırmaya başladığımı anlayınca khala çalışıyor fakat yosun oluşumu akvaryumun içinde daha hızlı http://www.akvaryumportali.com/kend...yum-dogal-filtrasyon-11442-15.html#post155908

Başka yöntemler aramaya başladım. Akışkan Yataklı Filtre, Fluidized Bed Filte gibi mesela. Dün projeji bitirip saat 22:00 da çalışmaya başladı.Sabah saat 08:00 da kalktığımda gözlerime inananamadım. Akvaryumun suyu yüzde 80 oranında berraklaşmış akvaryumun kokusuda yarı yarıya azalmıştı. Şuan hala çalışıyor ve akşamki halini çok merak ediyorum.Çalışma sistemi sanki değirmenin çalışması gibi.Yalnız elektrik sarfiyatını düşünecek olursak anladığım kadarıyla haftada 1 gün çalıştırmak yeterli gibi geliyor sanki şuan.
    Yaptığım şey 25w 1500lt su devirdaim kapasitesine sahip bir iç motorun (daha kuvvetli olsa iyi olur) ucuna bir hortum ve boruya ve boruyu sabitleyip 2.5lt relik kola şişesine içine biraz silis kum ve şişenin üstüne bir kaç delik ve tamamı akvaryumun içinde su kaçağı olup evi su basmaması için.Tabi benim projem ilk olduğu için hatalarımı da söyleyeyim:

1- Kumu fazla ve kalın taneli koymuş olduğum için geri boşaltıp birkaç denemeden sonra çalıştıra bilmem çünkü motoru aşırı zorladı.

2- Kola şişesi değilde su peti olsaydı alt kısmı daha düz olduğu için daha randımanlı olabilirdi.

Fluidized Sand Bed Filter; TMC V² Bio Fluid Sand Bed Biological Filter
    Skimless Marine Reef Tank - Fluidized Sand filter - Dec 2009 - YouTube
    FSB DIY Fluidized Sand Bed Filter - YouTube
    Fluidized bed filter for an aquarium - YouTube

fluidized bed filter for aquarium - YouTube.

Akşama resimleri eklerim.Benim gibi herkes bizim danaları fazla beslediği için amonyak nitrit nitrat gibi problem çoğumuzda vardır.Bu maddeleri değirmen gibi öğütüyor anladığım kadarıyla.Yapım maliyetimi sıfır elimde olan malzemelerden yapıldı.:)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Fluidized Bed Filter - Akışkan Yataklı Filtre

Ellerine sağlık, anklattığına göre güzel olmuş. Bu sistemler alternatif ama iyi uygulandığında başarılı olabilecek sistemlerdir. Filtrenin çalışır halini görsel görmek isteriz.:) Tebrik ederim.

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Ne tür bir kum kullandınız?

4. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Akvaryumcudan aldığım yarım kg kadar silis kum dedi ama pek benzetemedim.Deniz kumu olsaydı yada en ince silis kum dahada randımanlı olacağını tahmin ediyorum.

5. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Çok güzel bir sistem ama tam olarak işlevi nedir acaba?Yoksa yapılması oldukça basit.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

İşlevini anlatayım, bir kabın üstünden su girecek ve en altından su çıkacak şekilde bir sistem düşünün, bir kova hayal edin. O kovanın el altında su çıkış bölümü var buradan temiz su çıkacak. Temiz suyun çıkacağı yere çakıl yerleştiriyoruz, bu suyun süzülmesinde yardımcı en üst tarafada 0-1 mm adı verilen deniz kumuna benzer ince taneli bir kum koyuyoruz. Su yukarıdan yavaş yavaş dökülüyor, o kum kötü bakterileri tutuyor, geçmesine izin vermiyor bir şekilde. En alttan süzülen su insanların içebileceği düzeye geliyor. Bu sistem göllerden su arıtmada, kuraklığın olduğu yerlerde nehirlerden içme suyu elde etmede kullanılmakta. Hatta idrardan içme suyu elde etmenin temelindede bu yatıyor. Sadece suyu kötü bakterilerden temizliyor. Bu zamanla oradan bakteri kolonilerinin yerleşmesini ve amonyağında parçalanmasına sebebiyet verecektir.

7. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Bende iki gün boyunca internet üzerinden bulabildiğim kadarıyla okumaya ve anlamayaçalıştım ve bende çok fazla birşey anlamamış olmama rağmen anladığım ve gördüğüm kadarıyla havuz temizleme sistemlerinin çoğunda bu sistem kullanılmakta ve satılmakta.
    Pool sand filter system tips pt 1 - YouTube
    Bu sistem biyolojik filtre olarak geçiyor kendi sitesinde.Yukarıda linkini vermiştim.Yalnız bu sistemde dış iç filtre bulunacak fakat bunların temizleyemediği sudaki erimiş vaziyette bulunan amonyak nitrit nitrat gibi maddeleri öğüterek dönüştürüyor yada parçalıyor anladığım kadarıyla.

8. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Doğuş bey sizin anlattığınız çok yavaş akan su için geçerli.
    Slow Sand Water Filter - YouTube

Benim yaptığımda saatte 1500lt debi düşsede su akış hızına sahip bir sistem.(tabi sistem benim değil) Videoları izlerseniz farkı anlarsınız.

9. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan
  10. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Sanki kum az şuan..

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlginç görünüyor. İnşallah akvaryuma fayda tarafı aynen devam eder. Gözlemleri bekleriz bu konuda.

12. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Yusuf bey kum çokken motoru çok zorluyordu oyüzden azalttım.Şimdi zorlamadan çalışıyor.Zaten kum miktarını ayarlamak çok zor oldu.

Sayfayı Paylaş