1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fluval Edge Deniz Akvaryumu Yapılabilir Mi?

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde citywolf tarafından 6 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. citywolf

citywolf

İsim:
    M.KILIÇ
    Merhabalar.. 2 hafta önce aldığım Fluval Edge bitki akvaryumunu deniz akvaryumuna dönüştürmek istiyorum fakat bilgi sahibi değilim..
    1. Gerekli malzemeler nelerdir?
    2. İlla fluval malzemesi mi kullanmalıyım? Evetse nereden temin edebilirim?
    3. İçine ne tür canlılar koyabilirim..
    Ciddi anlamda meraklıyım ve uğraşabileceğime inanıyorum.. Bir yerden başlamak istedim.. Bilgi sahibi olan arkadaşların engin tecrübelerinden yararlanmak isterim.. Lütfen yardımcı olun....

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    İlla fluval demiyorsanız vazgeçin bence, deniz akvaryumuna pek uygun değil.
    Kapak çok ufak ve cama sıfır. Yani düzgün bir aydınlatma yapamayacaksınız.
    Üst delik çok ufak, istediğiniz boyutta kayaları koyamayabilirsiniz.
    Cam silmek tam bir işkenceye dönüşecek.
    Arka sump yapmak için yeterli alan yok, alt sump yapmanız gerekecek, e içeri taşırma koyamacağınıza göre(akvaryumun üst girişi iyice kapanmış olur) durso yapmak gerekecek, arka mobilya dursoya müsait ama çok ince işçilik isteyecek.

Bunlar dışında, hydor slim skim ps alıp tank içinde kullanabilirsiniz. Tam cam girişine uygun. Temizlik vs zamanlarda çıkartır sonra geri takarsınız. Bir de su ekleme ünitesi almanız gerekecek ama bu durumda. Geri kalan ihtiyaçlarınız da standart ekipmanlar, ısıtıcı, dalga motoru, kum, kaya vs.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaan kötü yanlarını yazmış ama doğru yazmış, bende bir kaç ilave yapayım iyi yönde.
    Ben kendim aynısı taklit edip yapıştırmıştım, 30x30 küp şeklinde. Ufak bir şelale filtre, dalga motoru, ısıtıcı ve kendi aydınlatması ile iki palyaço, bir iki küçük parça soft mercan bir adet karides bir iki adette conch ile güzel bir tank olur. Haftalık su değişimlerini aksatmaz isen blenny türlerinden bir adet eklenebilir.

Burada tek sıkıntın şelale filtreyi monte etmek olacak, kapağı üste almak zorunda kalabilirsin, kendi filtresi idare etmeyebilir bu sistemin.

ka2n bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Aslında veysel abi, temizlik zamanı dışında ortadaki boşluktan kafası çıkacak şekilde hydor slim skim konsa çok şık olur. Ama ben bitkili akv olarak kullanmama rağmen çok sıkıntı yaşamıştım. Malum üstten izleme amaçlı cam yapmışlar, görüntüden de yememek için kapağı çok geride bırakmışlar. Işık ne kadar kuvvetli olsa da ön taraflara düzgünce gidemiyordu, tabi bir de kapağın derinliği etkiliydi bunda :)

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tabiki kullanım zor tek güzelliği görüş açısı, bakımın düzgün yapılması gerekiyor hiç aksatmadan. Birde yukarıda dediğim gibi az ve öz canlı sayısı.

6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Aslında bu tarz fluvalse aydınlatma daha kolay halledilebilir.

Bendeki yayvan modeldi :)

burak ozu ve veysel bunu beğendi.
  7. alper dumlu

alper dumlu

İsim:
    alper dumlu
    Bu tank kiminmiş bi detaylı inceleyelim ;)

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Alper nette bu tip tanklarla ilgili bir çok örnek var, fluval edge reef diye arat foto video vs bol.

9. Erdal

Erdal

Abi 1 yıllık tank hiç bir camda zerre kararma yok ki 1 yıllık tankın silikonu bile kararır normalde :)

Sayfayı Paylaş