1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Forum Efsaneleri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde yasarhakan tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Emrah sende sadece bir tane velifera var... Bendekileri düşün bir de... Senin akvaryumundaki dışkı miktarı benimkinin 5'te biridir... Yarın veliferaları artır bak ne oluyor senin akvaryum... pala:

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Öylemi :D gel benim atozu görde sonra karar verelim neyin ne olduğuna :D dışkı konusunda benim akvaryumu geçemezsin
    tankta üç kocaman corydoras, bir dünya lepistes, koskoca vatoz var

3. Kadr1maN

Kadr1maN

Benimde ikilemde kaldığım konulardan biri; dipçekimi. Bazı arkadaşların akvaryumlarında 4-5cmye yaklaşmış dışkı tabakası oluşmuş. Üstelik filtrasyona da yardımcı olduğunu belirtiyor. Dışkının amonyak üretmediğini; çünkü balık yemi normal bir şekilde sindirmişse zaten yemin içerisinde protein vs. kalamayacağını bu yüzden de amonyağa sebep vermediğini. Üstelik bu dışkıların yararlı bakterilerce yuva edinildiğini, ve bir zaman sonra torf görevi gördüğünü, akvaryumdaki azotun bir kısmının direk balık solungaçlarından suya salındığını belirtiyorlar.

Şahsi görüşümde hamburg tarzı bir bioylojik filtreyle desteklenmiş ve mekanik temizliğide tatminkar olan tankların buharlaşan suyun eklenmesi haricinde bir müdahaleye gerek bırakmayacağı. Geçtiğimiz haftasonu Heiko Bleher'in verdiği seminere katıldım. Ve o da tanklarında dipçekimi yapmadığını sadece buharlaşan suyu eklediğini belirtti.

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    İlkine katılmıyorum.Muhakkak protein ve yağ atılacaktır.
    İkincisine katılıyorum.Balıklarda idrar solungaçlar yoluyla atılır.

Yeni bir forum efsanesi geldi taze :D
    Uzun zamandır dış filtreden gelen havadan yakınıyordum.Ne yaptıysam olmadı.Öyle çalışmaya bırakmıştım.Dün gece teleskopakvaryum'u dolaşırken bir dış filtre gördüm.Akıllı pompa sistemi diyordu.Her yeni şeye olduğu gibi ona da atladım,özelliklerini inceledim.Yaptığı şey şuydu:Belirli zaman aralıklarıyla 2 dakikalığına motoru durdurur ve içinde zehirli gaz oluşumunu engeller.Gaz lafını görünce oh be doğruymuş deyip dün bir konuda bahsettiğim dış filtrede hava oluşması hipotezimi kanıtladım.Sabaha karşı timer ile yarım saatliğine dış filtreyi kapadım.Şu an çalışmakta ve hava çıkışı hiç yok.Sanırım içindeki bakteri populasyonu dengelendi...

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bende aynı şekilde buharlaşan suyu ekleyerek devam ediyorum, taban bitki dolu nereden yapayım dip çekimini ben ? dipmi var ortada kum incecik kum hortumla su çeksem yarısı kum gelir niye dip çekimi yapayım ben ?
    dip çekimi kötüdür yapmayın demem ama akaristlikte herşey göreceli benim tankımda iyi olan başka akvaristinkinde iyi olmaz çünkü şartları bir olmaz ama benimki ile aynı şartlarda akvaryum kuran herkezin aynı şekilde devam edebileceğini biliyorum ben

Cem gaz çıkışı bakteriler yüzünden, taban kumun kalınsa bir çubuğu kalın yerlere dürtükle kumunun altındanda gaz çıkacaktır

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    +1 dış filtreden de gaz çıkmalı... Eğer biyolojik döngü işliyorsa... Kumdan da filtreden de çıkan gaz nitrojen yani azottur...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Buda filtrasyonun sorunsuz işlediğini gösterir

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Heyt bee...O kadar antibiyotik kullandıktan 2-3 hafta sonra döngü oturdu demek.Alın size yeni bir forum efsanesi :D

Sayfayı Paylaş