1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Forum Kültürü

Başlığı 'Site Klavuz-İstekler' kategorisinde bcelik tarafından 27 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. bcelik

  bcelik

  Mesajlar:
  10
  Herkes yazar olabileceğini düşünür; fakat yazar olmakla yazan olmak arasında büyük farklar vardır. Yazı yazmak için yazar olmak gerekmez.. Forum da yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üc kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..

  Kendi sesinizi bulun: İlgi çekici yazılar yazabilmek için kendinize ait bir üslubunuz olması gerekir. Bazen üyenin kendi sesini bulması zaman alır. Sabırlı ve pratik olun. Dünyanın en yetenekli sporcuları gibi sizin de antremana ihtiyacınız olabilir.

  Kendiniz olun: Hava atmayın ya da olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimsiz üyeler iki tür hataya düşerler: Ya olmadıkları kadar akıllı gözükmeye çalışırlar ya da ciddi.

  Doğal olun: Kendinizi biriyle konuşuyormuş gibi düşünün. Eğer deneyimli usta bir forum yazarı olduğunuzu düşünmüyorsanız edebî olmaya çalışmaktan kaçının. Cümlelerinizin içinde beş tane sıfat ya da bir iki tane bağlaç olması yazılarınızın edebî değil sıkıcı olmasına neden olur. Kısa cümleler kurmayı unutmayın. Kısa cümlelerle yazmak anlatım bozukluğu yapmanızı da engelleyecektir.

  Yaratıcı olun: Yazıya biraz yaratıcılık ve mizah katmak iyidir. Bir çok okur bundan hoşlanır. Herhangi bir şirketin ya da kurumun sitesi üzerinde çalışıyor olsanız bile resmiyetten uzak durmaya çalışın. Tabi ki bu noktada, bir sonraki ipucuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

  Konuşma tarzınız konuya uygun olsun: Çok ciddi konulardan bahsederken şaka yapmayın. Esprileriniz saygısız veya kırıcı olmasın. Bu sizi önemsizleştirir ve şöhretinize zarar verir. Espirili olun, eğlenceli olun ama okurla aranızdaki mesafeyi korumayı ve saygılı olmayı bilin.

  Yazım kurallarına uyun: Yazınızı bitirdikten sonra ön izleme yapın ve bir kez daha okuyun. Yazım hatalarını düzeltin. Görünüş önemlidir. Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değilseniz Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’nda kontrol edin. Yazım hataları ile dolu bir sayfada ölümsüzlüğün sırrını bile verseniz size kimse inanmaz.

  Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin: Çekingen üyeler bir köşeye sinip sürekli yazacakları şey hakkında endişelenirler. Yazdığınız yazılar tat versin, biraz cesur olun. İlginç konuları ele almaktan kaçınmayın.

  Uzmanlık alanınız hakkında yazın: Eğer bir alanda uzmansanız o alan hakkında yazın. Okurlar sizin bu konuda söyleyeceklerinizi çok merak edeceklerdir.

  Değerlerinize bağlı kalın: İnandığınız şeyleri yazın, hata yapmaktan korkmayın. Hata yaptığınızda eleştiriye açık olun ve özür dileyerek hatanızı düzeltin.

  Diğer üyeler ile empati kurun: Yazılarınıza üyelerin perspektifinden bakmayı ihmal etmeyin. “Ne kadar çok denersen, o kadar iyi yaparsın.” yerine “Biraz daha denersen daha iyi yapabileceğine inanıyorum.” cümlesiyle daha etkileşimli bir anlatım sağlayabilirsiniz.

  Eleştiriye açık olun: Bazı üyeler zekice eleştiriler yapıp tartışmaya açık olacak, bazıları size saldıracak, bazılarıysa asıl noktayı tamamen kaçırıp akıllarına geleni söyleyecektir. Üye yorumlarını kişisel bir saldırı olarak algılamayın.

  Yazınızı işlevsel hale getirin: Başlıklarınızın hem yazınız hakkında bilgi vermesine hem de ilgi çekici olmasına dikkat edin. Yazınıza ara başlıklar koyun ve önemli kısımlarını koyu (bold) ve eğik (italik) yazarak ya da altını çizerek vurgulayın. Uzun paragraflar halinde yazmayın. Paragraflarınız 3-4 satırı geçmesin. Gerektiği zaman madde imleri (bullets) kullanın.

  Yazınızı görsel malzemelerle süsleyin: Yazılarınıza görseller koyarak onu daha okunur hale getirin. Görseller sadece ‘süs’ olarak kullanılmaz bilgi vermek amacıyla da kullanılır. Örneğin yazınızda Galata Kulesi’nden bahsediyorsanız Galata Kulesi fotoğrafı kullanmaya çalışın.

  Kaynaklarınızı belirtmekten çekinmeyin: Pek çoğumuz yazı yazarken bir takım kaynaklar kullanırız. İnternette yazan pek çok kişi kullandığı kaynakları kendi emeğini değersizleştireceğini düşündüğünden saklar. Bu başkasının emeğini çalmak anlamına gelir. Başkalarının yazdıklarından yararlanmak emeğinizin değerini düşürmez. Ünlü yazarların hepsi başkalarının yazdıklarından yararlanmışlardır. Yazılarınızın sonunda yararlandığınız kaynakları belirtmeniz şartıyla bu çok doğal bir durumdur. Aynı kural kullandığınız görsel malzemelerle ilgili olarak da geçerlidir. Eğer bulabilirseniz yazınızın altına, kullandığımız görselin kime ait olduğunu da yazmalısınız. Kaynakça vermek yazdığınız yazının güvenirliliğini ve forumun değerini artıracaktır.


  Değerli üyeler, son olarak herkesin bilgi seviyesinin bir olmadığını unutmayınız. Bilmeyenler olabilir, yanlış bilenler olabilir. Bu durumdaki kullanıcıları olgun bir dille aydınlatmak forumumuzun seviyesini yükseltecektir.
   
  KGEYGS ve Alparslan bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Barış, sabit başlık olarak faydalı olacak bir yazı. Teşekkürler
  paylaşım için.
   
 3. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Barış eline sağlık kardeşim güzel bir paylaşım olmuş.
   
 4. bcelik

  bcelik

  Mesajlar:
  10
  Teşekkürler İnşallah Faydalı Olur...
   
 5. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Ne kadar hata yapıyormuşuz düşünce olarak.Bu amaçla forumlara bakarsak buralar tadından yenmez. :hepiniziseviyorum:
   
 6. omerguler

  omerguler

  Mesajlar:
  9
  merhabalar..

  ben forumda "DIY Grup Portalı" adıyla açılan portal hakkında görüş bildirmek istedim. eğer kabul ederseniz bununla ilgili teklifim de olacak..

  samimi olarak söyleyeyim ilk önce DIY kelimesinin ne manaya geldiğini bilmiyordum. bugün yabancı forumları (www.malawimayhem.com 'un forumu) dolaşırken karşıma çıktı." Do It Yourself"miş meğer.. yani bizdeki manasıyla "Kendin Yap"

  alıntıda da belirttiğiniz gibi TDK Yazım kılavuzundan yazdıklarımızın kontrolünün istenmesi gerçekten makul hatta elzem bir temenni.. lafı uzatmadan diyeceğim odur ki, DIY Grup Portalı diyeceğimiz yerde Kendin Yap Portalı desek daha iyi olmaz mı? Hem bizden kelimeler olur hem de böyle olunca her gören ilk seferde anlar.

  anlayışınız için teşekkür ederim
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teklifiniz bence çok yerinde, konu üzerine zaten düşüncelerimiz vardı. Bu bizi de rahatsız ediyordu ama tüm Dünya bu üç harfi kullanıyor olmasından dolayı sürümcemede kaldı. Konuya anlamlı girişinizle birlikte hemen hayata geçirilmesinde sakınca görmüyorum. Yönetimdeki diğer arkadaşlarında bundan mutlu olacağına eminim. canım.gif
   
  KGEYGS bunu beğendi.
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok yerinde olan öneriniz gerçekleştirilmiştir. Öneri için teşekkür ederiz. canım.gif
   
  KGEYGS bunu beğendi.
 9. omerguler

  omerguler

  Mesajlar:
  9
  Hassasiyetiniz ve olumlu yaklaşımınız için ben teşekkür ederim. toka:gif
   
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  19.505
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Güzel paylaşım olmuş ...:)
   
 11. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.468
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Cok yararli olmus cidden . Tebrikler

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi
   
 12. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  876
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Böylesine yararlı uyarılarla dolu bir konunun tekrar güncellenmesi gerekir diye düşünüyorum. Teşekkürler ve ellerinize sağlık Barış Bey.
   

Sayfayı Paylaş