1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Forum yazılımına eklenti (add-on) önerisi

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Ontheway tarafından 3 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir hususu siz değerli forum adminatör, modülatör ve bilahir zevatla paylaşmak istedim.

  Bildiğiniz üzere, forumlara yazılan mesajlar için verebildiğimiz özellikle pozitif tepkiler, ya altına bir şey daha yazmak, teşekkür vb, ya da "like" lamak. Ama like edilen mesajlar konuyla ilgili de olabiliyor, çok ilgisiz de(çoğu zaman olduğu gibi). Madem burda bu kadar bilinçli bir kullanıcı kütlesi var, e o zaman onlara da biraz iş düşsün diyerek yollara düştüm ve taa forum yazılımının forumuna gittim sizler için.

  Derdimi anlatıp, her bir mesajı faydalılık durumuna göre nasıl işaretleyebileceğimizi sordum. Onlar da aşağıdaki linkteki add-on' u önerdiler. Anlayabildiğim kadarıyla özelleştirilebiliyor.
  En azından "faydalı bilgi", "konuyla alakalı bilgi" gibi durumları olan mesajların; Yazıldığı sırada veya aylar sonra bile başka kullanıcılar tarafından işaretlenmesini sağlayabilir, konuyu okuyan kişilerin bilgiye daha kolay ulaşması sağlanabilir diye düşündüm. Bu eklenti özellik kısaca "beğen" butonunun çok gelişmiş hali denilebilir.


  https://xenforo.com/community/resources/post-ratings-taking-likes-to-the-next-level.410/
   
  YIKIKTEMO, burak ozu, Erdal ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 3. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Zevat olarak ben de üzerime düşeni yapayım. Dislike eklenebilir. Portal xenforo ne de olsa, kolaydır...

  Asıl önemli olan iki husus da dislike butonu konuya yorum olarak yapıştırılabilir fakat yorum kalitesi değil, kullanıcı kalitesi de belirlenmeli.

  Kullanıcı bazlı bir derecelendirme sistemine gidilebilir. Örneğin bu konu altında alakasız yerlere uzayan sohbet içeriği kullanıcı bazında beğenilmedi olarak işaretlenirse, kullanıcıların nick'lerinin altında her konuya verdikleri cevabın yüzdesi alınarak kişinin foruma ne kadar fayda sağladığı tek bir görüntüyle anlaşılabilir.

  Kullanıcı bazlı derecelendirme sistemi.
  Konuya ait like / dislike sistemi.

  Rep plase yazılarını görür müyüz?
  Rep me. Red rep rep...
  Selamlar.

  SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Ülkemiz koşullarında "dislike" özelliğinin çok kısa sürede kötüye kullanılacağını görüyorum aslında. O yüzden beğeni butonlarının pozitif ve nötr şeklinde kalması gerektiğini düşünüyorum. Ondan sonra lüzumsuz yere "sen beni dislike ettin al sana.. " durumları oluşur. Olumsuzu belirleyecek özellik eklemek düşüncesi ve isteğinde değilim. Olumluların öne çıkarılmasını istiyorum sadece.
   
  Erdal ve suret bunu beğendi.
 5. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Dediklerinde haklısın, yerden göğe kadar. Fakat konuların içeriğine bakınca kısa sürede şekil değiştirdiğini de görebiliyoruz.
  Belki kullanıcıların iyi niyetinden ve aralarındaki sohbet nedeniyle. Fakat bu bir kaç sene sonra gelip de konuyu okuyacak birini bağlamaz.

  O halde ya ciddi uyarılar gerekecek her seferinde ki durduk yere huzursuzluk olacak. Ya da kullanıcılara sık sık bu hatırlatılarak konu bütünlüğü sağlanacak ki her iki halde de yönetime çok iş düşüyor.

  Evet, yapılabilir. Fakat yapılacak mı?

  SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Düzenleme: 3 Aralık 2015
  Erdal bunu beğendi.
 6. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Ehh, ben bir forum kullanıcısı olarak üstüme düşen araştırmayı yaptım ve forumun iyileştirilmesi ve kalitesinin artması yönünde bütün ciddiyetimle bir çaba gösterdim. Bakalım yönetim ne diyecek.

  Herhalde uygun görmeseler dahi bir cevap dönecektir. Öneriyi beğenenler ("like") olmuş epeyce.
   
 7. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.750
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Bunların temel olarak olduğunu düşünüyorum. Like ve alıntıyla cevaplama yeterlidir bence. Dislike sisteminin kişiler arasındaki sıcak diyaloğu uzun vadede etkleyebileceğini düşünüyorum. Ayrıca çok rahatsız edici mesajlarda mesaj raporlama sistemi ile şikayette bulanabiliyorsunuz.
   
  Ontheway bunu beğendi.
 8. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Bence yeterli değil. İlk mesajda anlattığım tarzda bir farklılığa forumun ihtiyacı var, imkan dahilindeyse elbette.

  Ben de aynı fikirdeyim dislike sıkıntılı iş, insanlar arasında soru işaretleri yaratmaya müsait.
   
 9. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.685
  Yer:
  ankara (aydın)
  Teknik detaylardan pek anlamam ancak forum alt yapısı bu tür isteklere müsait.

  Bu ilk mesajda yazdığın konu hakkında farklı bir sekil de ben önermistım önceki zamanlarda. Tabiki bunu like dislike seklinde değil farklı bir konsept ile yapalım demiştim.

  Özellikle hobiye yeni adım atanlar veya hobi içinde olupta level atlamak isteyenler için bilgi erişimi daha basit olsun bağlamında bence de bu tip rotuşlar güzel olabilir.

  Portalin bu yapısını ilk üye olduğum günden beri sevmişimdir. Üye oldugun ilk dakikadan itibaren farklı bir yapının icerisindesin. Paylaşılan her fikir veya düşunce veya sarfedilen bir kelime o an olnasa bile ileride mutlaka bir an bir sekilde portalin herhangi bir köşesinde yankılanıyor, kaybolmuyor zayi olmuyor.
   
  burak ozu, Erdal, Ontheway ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 10. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Düşünce güzel ama uygulaması düşünüldüğü gibi olmayacağını düşünüyorum

  dislike olayına gelirsek bu forumdaki hemen hemen herkes bir şekilde gerçek hayatta da görüşüyor dolayısıyla beğenmemek butonu bana da uygunsuz geldi diğer forumlarda olurda burada sıkıntı yaşatabilir.
  Birde foruma eklenen her eklenti cpu ve ram kullanarak forumun daha yavaş çalışmasına neden oluyor malesef.

  Birde ben açıkçası beğenmediğim mesajlara rapor yerine direk yazıyorumki herkez karşısındakilerin hassasiyetlerine karşı dikkatli olmaya çalışsın .
   
  Ontheway ve veysel bunu beğendi.
 11. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Dislike olayı mevzu bahis değil benim bahsettiğim konuda.

  Olayı bir de şu yönden anlatmayı deneyeyim.

  Her birimiz akvaryum konusunda farklı yönlerde tecrübeye sahibiz ve bilmediğimiz konular var. Bildiklerimizi paylaşmak ve bilmediklerimizi öğrenmek için buradayız. Ve icinde bulundugumuz sistemde bu bilgi aktarımı bir başlık açıp ansiklopedik bilgi vermek şeklinden ziyade (bunu da yapıyoruz), tartışmalar esnasında doğruların bulunmasından geçiyor.

  İşte o tartışmalarda yazılan çizilen ve farklı konuların arasında kalan ancak değerli bilgi içeren mesajların ziyan olup gitmemesi için bu konuyu açtım. Elbette yöntem illa ki bu olmayabilir. Daha iyi bir yöntem varsa önerelim, tartışalım. Faydalı bilgi diye işaretleneck mesajların illa tüm kullanıcılar tarafından işaretlenmesi de gerekmez. Bu hak belirli mesaj sınırının üstündeki arkadaşlarımıza da verilebilir. Yeter ki bilgi laklak edilerek arada kaynamasın. Yeter ki aynı şeyleri tekrar tekrar anlatmak zorunda kalmayalım. Bu çözüm, sadece benim değil, değerli zamanını kullanarak forumda cevaplar yazmaya çalışan her arkadaşımı ilgilendirir ve emeğinin kaybolmasına bir engel oluşturabilir.
  Ancak,
  Eger ki uygulanmasında zorluklar varsa, yada bilmediğimiz teknik veya diğer nedenlerden dolayı uygulanması istenmezse, elbette yapabileceğimiz birşey yok.
  Genel olarak forumlarda birçok bilginin bu tür klasifikasyon eksiklikleri nedeniyle kaybolup gittiğini düşünüyorum. Bu durumun farkına varıp, fark yaratmaya çalışan girişimlerden birini aşağıda linkte görebilirsiniz.

  http://www.wetwebmedia.com
   
  harfuzmani ve suret bunu beğendi.
 12. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Dediğiniz gibi, bir konu/bir tank başlığı altında yazılanlar arasında önemli fakat konuyla ilgisi olmayan farklı ipuçları ortaya çıkıyor. İlgili mesajın aranarak bulunması sadece mümkün olan şu aşamada.. Bunların göz önünde bulunması için bir geliştirme yapılabilir mi? Soru bu.

  Aklımda tag eklemekten başka bir şey yok. Tag'leri de yazıyı yazan ekleyebilir sadece. Veya ömrünü foruma adamış bir mod bulunursa her mesajı okuyup ekler.

  Bu gerçekten faydalı bir şey.
  Tebrikler..

  Bakalım yönetim ne der, forum adminine konu ulaşırsa önerisi ne olur...

  SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Ontheway bunu beğendi.
 13. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Emeğimize yazık oluyor.. Bütün derdim bu..
   
  Erdal ve suret bunu beğendi.
 14. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Benim bir fikrim var aslında forumdaki birçok sabit başlık yüzeysel bilgiler içeriyor asıl bilgiler ve sorun çözümleri günlükler altında tartışılıp çözülüyor.Detaylı ve net birçok bilgi başlıklar altında yitip gidiyor yaz yaz nereye kadar arkadaş sonuçta şahsım adına söyleyeyim genelde üşenip es geçiyorum birçok konuyu çünki o cevabı detaylı anlatmışım daha önce ama Allah bilir hangi başlık altında.
  Yıllar önce akvaryum kulübü forumlarında bir öneride bulunmuştum bilgi ile dolup taşıyordu bir çok kendin yap projesi forumun geçmiş sayfalarında yok olup gidiyordu bunları derleyerek çeşitli alıntılarla konuları makale şeklinde sokalım daha sonrada pdf kitaplar hazırlayalım demiştim ozamanki yöneticiler forum içerikleri dışarıya çıkacak diye korkudan bir dövmedikleri kalmıştı ama daha sonra forum kapandı Ve yıllardır yazılan bütün bilgiler projeler yok olup gitti Şimdi kime faydası var o forumda yıllarca verilen emeğin????
  Buradada gerçekten çok bilgi birikim ve emek var bunlar heba olmasın bari
   
  burak ozu, suret ve Ontheway bunu beğendi.
 15. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Onur fikir çok güzel (anladigim kadarıyla degerli bilginin pdf haline gelmesinden bahsediyorsun).
  Ancak bunu yapacak uğraşacak gönüllü bulamayız.
  Benim önerdiğim sistemde, insanların değer verdiği bilgi, yavaş yavaş alacağı (kazanacağı) sınıflandırılmış beğeniler sayesinde, diğerlerinin arasından sıyrılıp çıkacaktır diye düşünüyorum.
  Cevap verme meselesine aynen katılıyorum doğal olarak. Aynı cevabı 5 kere verip 6. Kez istendiğinde insan pas geçiyor bunu hepimiz yapıyoruz.
   
  suret bunu beğendi.
 16. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Aynı fikirdeyim...

  SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 17. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Düşünüldüğün kadar zor olmaz bunun nedeni de çok fazla uğraşmadan aradaki gereksiz mesajları silerek bir makale oluşturmaktan bahsediyorum yazılanlardan çıkarım yapılarak derlemeler hazırlamak tabii ki zor bir iş zaten bu işi yapacak kişinin bu bilgileri analiz edecek kapasitede olması gerekiyor Buda bu işi gerçekleştirebilecek kişi sayısının baya azaltır ama misal AP DIY adında bir kitap hazırlanıp içeriğine daha önceden hazırlanmış nadide projeleri sınıflandırmada koyabiliriz mesela herkes her yerden indirebilirsin herkese faydası dokunsun fena mı olur
   
  corax bunu beğendi.
 18. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Bu kadar kolay şeyi kim yapacak

  SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 19. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  @Onurs Bir bakış açısı ve değerli bir bakış açısı. Uygulanabilir görünüyor. Ortaya çıkan şey bir işe yarar mı sorusuna da gönül rahatlığıyla evet diyebiliyorum.

  Gelelim bununla ilgili benim aklımı meşgul eden noktaya.
  Bir örnekle gidelim. Hakan'ın yaşadığı düşük pH sorunu.
  Bu sorunun çözümünü arayan kişi, biyolojik veya kimyasal kökenli bir çözüm bulma duruşuyla hareket edecektir büyük ihtimalle ve forumdaki mesajları elerken bu gözle inceleyip, birsey onermişler mi diye bakacaktır. Bildiğimiz üzere sıkıntının suçlusu kombi çıktı. Ve o cevap da 1-2 mesajda gizli.
  Şimdi, Dediğim sistemin açık ve kullanımda olduğunu düşünelim. Mesajları inceleyen biri ne görecek? Kombi ile ilgili mesaja "best answer" veya "en iyi çözüm" tarzındaki "beğeni"lerden yığılmış.
  Yani demek istedigim, satır aralarında gizli olan ipuçlarını belirginleştirebilir bu sistem. Ve bizim için çok anlam ifade etmeyen, sadece belki işe yarar diye puanlanmış bir tek cevap, bir başkasının gözüne çarpıp ciddi fayda sağlayabilir. Ve o faydayı gören kişi "bu işe yaradı" butonuna bir kez daha basıp bir'i iki yapacaktır.
  Senin önerdiğin sistemde işe yarayan cevapla yaramayanı bir kişi belirler. O da en işe yaradığını düşündüklerini seçip diğerlerini büyük oranda eler. Satır arası fikirler bunda çok kalıcı olmayabilir veya yer bulamayabilir.

  Yanlış anlaşılmasın bahsettiğin yöntemin de ciddi faydaları olacağı ve uygulanması gerektiği konusunda seninle %100 hemfikirim. Sadece iki yöntemin de getirileri farklı yollarla olur demek istiyorum.
  Bildiklerini paylaşan herkese gönülden sevgi ve saygılarımla.
   
  burak ozu, Burcu, harfuzmani ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 20. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  İlla ki faydalı olacağını düşünüyorum. Diğer arkadaşların bu konuya yönelik düşüncelerini de bu vesileyle tekrar duymak isterim, diğer başlığı kirletmemek açısından.
   

Sayfayı Paylaş