1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

forumdaki eski konular ve resim sorunları

Başlığı 'Site Klavuz-İstekler' kategorisinde hasanaytekin tarafından 3 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba,

Çok kısa bir zamandır bu forumdayım ve her konuya mümkün olduğunda bakmaya ve öğrenmeye çalışıyorum.

Son bir kaç gündür DIY bölümüne göz atıyorum. Ağırlıklı olarak dekor bölümüne takılıyor gözüm.

Fakat fark ettiğim birşey var; eski konulardaki resimler yok! Yüklenen yerden zaman aşımı sebebiyle genelde silinmiş.

Buda bir film izlerken yalnızca sesini duymak gibi bir etki yaratıyor insanda. AkvaryumPortalı yönetimi bir çalışma yapsa da herkes resimleri tek bir yere yüklese?

Ne bileyim gerekirse aramızda para toplayıp en kötü 1 yıllığına yalnızca görsel yüklenebilecek bir sunucu kiralasak?

Böylelikle arkadan gelen ziyaretçiler ve üyeler eski konulardan silinen resimleri her daim görebilirler?

Ne dersiniz?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan bey merhabalar, bazı eski konulardaki resimlerin zaman aşımı nedeniyle silinmiş olduğunu ve şuan görülemediğinin farkındayız ve birçoğunu tazeledik ve kurtarılabilicek gibi olanları kurtardık ve hala kurtarmaya çalışıyoruz.Tabi kolay bir işlem değil bu çok zaman ve gayret alıyor.Zamanla birçoğunu daha yeniden upload edeceğiz İnşallah.

Aramızda para toplamak gibi ince düşünceniz için teşekkür ederiz ancak böyle bir şeye ihtiyaç yok. www.imageshack.com gibi sürekli resimlerin güncel tutulduğu sitelerden upload edilirse resimler bundan sonra sorun olmayacaktır. Bu konu üzerine daha öncede üyelerimize duyuruda bulunmuştuk.

Saygılar.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kendi fotoğraf yükleme sunucumuzu edinmek benim ilk gerçekleştirmek istediğim hayalim. Fiyat araştırması içerisindeyim. Er ya da geç bu ayrıcalığa kavuşacağız.

4. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Temel abim. Animeler üzerine bir sitem var. Konularda ki resimlerin silinmemesi için hostingimde resimlerin gönderileceği bir klasör oluşturarak script yardımı ile upload sağlıyordum. Herşey çok güzel buraya kadar. Ama insanların neler uploadladığını bir bilsen inanamazsın. O kadar alakasız resim ile doluyor ki. 10000 resimden sadece yarısı forum ile alakalıydı.
    Yani demek istediğim bu yöntemi upload sistemini gerçekleştirdiğinde herkeze açık bir sistem olmamalı. Sadece belirli kişilere dağıtılmalı onlarda kendilerine ait şifre ile giriş yapabilmeli.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Çalıştığım firma zaten hali hazırda bir hosting firması. Forum yönetimi benimle irtibata geçerse gereken yardımı yapabilirim :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu iş için bize lazım olan sanırım bir host firmasından alan kiralamak. Forumun hizmet aldığı host firmasından bağımsız bir yerden tekrar alan almak sanki doğru olmaz diye düşünüyorum. Ancak genel yapılması gereken nedir yazan olursa sevinirim. Daha tam araştırma fırsatım olmadı. Forumun kendi fotoğraflarının yükleneceği ayrı bir site tarzı yer mi açılacak ? Aşağı yukarı maliyeti ne tutar merak ediyorum.

7. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Temel abi eğer resim uploadlarını sadece forum yönetiminde bulunacak kişiler yapacak ise bu sayede açtıkları konulardaki resimlerin silinmemesini sağlanacak o zaman bakşa bir firmadan host alınmasına gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü sadece trafiğe yük binecek. Mysql' a değil. Ftpde klasör oluşturulur. İçerisine resim upload scripti atılarak sorun biter.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok Emre olacaksa üyelerde fotoğraflarını yükleyebilecek. Amaç zaten foruma yüklenen fotoğrafların kaydının elimizde olması. Zamanla upload sitelerinin silmesi kaderiyle baş başa kalmaması. Elbette demek istediğin sanırım herkesin buraya fotoğraf yüklemesi anlamsız fotoğraflara link almaları şeklinde. Fakat benim anlamadığım bu resim yükleme kısmı bizim forumun editöründe olacak, forumla alakası olmayan fotoğraf neden yüklensin ? Mesela başka alandaki bir fotoğrafa link almak ise amaç bunu kontrol etme mekanızması olmaz mı profesyonel bir yapı oluşturulursa ?

9. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Piyasada bulunan scriptlerin bir çoğunu deniyerek araştırdım abi. Malesef yüklenenleri kontrol etmek gibi bir seçeneğimiz yok. İlk başta bende senin gibi düşünmüştüm neden insanlar başka şeyler yüklesinki diye. Uzun bir süre devam etti. Sonra sitemi taşır iken yedekleri pcye aldım. Merakımdan upload klasörünün içerisine girip resimlere bakmak istedim. O kadar çok alakasız şeyler yüklenmişki. Resmem klasörü şişirmişler. Sonra resimleri upload ediyorlar fakat güzel gözükmüyor diye paylaşmıyorlar. Resimde orda yüklü kalıyor ve hostingte bir birim oluşturuyor. Her gün 10 farklı insan 1 resimi böyle yapsa 1 ayda 300 resim yapar. Bu resimlerin bazıları 500 kb - 1mb da olabiliyor. Ve Türkiyeden hosting alınır ise imageshackten kat kat daha fazla sorun yaşanır. Yok hostinge ulaşılamıyor. Yok saldırı oluyor. İnsanı deli eder. Hepsi 4 yıllık site yöneticiliğimden kazandığım bir kaç tecrübe abicim. Böyle bir proje olur ise ve sitenin ait olan hostinginden başka bir hostta açılmak istenirse kesinlikle Hostgator.com firmasını öneriyorum. En iyi orada saklanır.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok iyi anladım teşekkür ederim. Şimdi amacımız belli bir statüye bu imkanı sağlamak değildi çünkü biz foruma yüklenen makalelerin veya akvaryumlara ait fotoğrafların, DIY yapımların fotoğraflarını bizim depolamamızdı. Sanırım önümüzdeki seçenek senin dediğin klasörü oluşturarak önemli projelerin fotoğraflarını ve yine benzer değerdeki konuların fotoğraflarını kendimizin yüklemesi yani arkadaşların ekledikleri link ile bizimkini değiştirmek.

Çok sağol Emre çok faydalı oldu.:ay:

11. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Öncelikle araya girmek istiyorum :)

6 senedir yazılım sektöründeyim ve son 1 senesi bir hosting firmasında geçti. Emre bey, türkiye'deki hizmetin kötü olduğunu sanırım başınıza gelenler nedeniyle söylüyorsunuz fakat buna katılmıyorum. Şimdi ne kadar köfte o kadar ekmek. Gidip ucuz diye bilinmeyen bir yerden hosting alınırsa tabiki sorun çıkar. Fakat benim teklifim ayarlanabilecek en uygun sunucuyu aylık minimum ödemeler ile sağlamak. Bunuda bulunduğum firma (-ki şuan için adını vermiyorum) bunu sağlayabilir. O kadar inisiyatifim var :)

Temel beyinde söylediği gibi, amaç zaten fotoğrafların kaybolmaması. Herkes yükleyemeyecekse zaten bir anlamı kalmıyor. Ayrıca nasıl yüklenen imajlar kontrol edilemiyor? 30 dk içerisinde öyle bir script yazarım ki 1 editör bile olsa günde 1 saatini ayırıp gerekeni yapabilir ;)

Düşünün araştırın fakat unutmayın ben burda yardıma hazırım.

Saygılar

12. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Scripti yazabilirim diyorsunuz. Bunun için bir ücret taleb edecekmisiniz ? Ederseniz maliyet ne kadar olacak. Eğer etmiyecekseniz bende AkvaryumPortalı için çok sevinirim. Ama size ne dedim. Yüklenen resim akvaryumla ilgili olsada kötü gözüktüğü için kullanılmıyor. Peki bunu scriptle ilgilenen kişi nasıl kontrol edebilecek. Tek tek açılan konu ile yüklenen resimler mi karşılaştırılacak.
    İlk başlarda ufak bir gider olarak gözükbilecek hosting ücreti ilerledikçe resimler çoğalıp trafik arttığında aylık olarak ciddi miktarlara yükselecektir. Türkiyedeki kaliteli hosting firmalarının verdiği fiyatlar bence pek uygun değil böyle bir proje için. Hostgator' u tek geçerim :)

13. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Dediğim gibi 30 dk'mı alacak bir minik yazılım için ücret istemeyecek kadar çok bağlıyım bu portala :) Asp.net veya php fark etmiyor. Kontrol basit. Onu 2. planda düşünürüz. Hostgator iyidir hoştur fakat site ahalisinin geneli türkiye'den bağlanıyor. Arada 2 kata çıkacak upload ve görüntüleme süresinide iyi hesap etmek gerekiyor. Yabancı olacaksa mümkünse almanya lokasyonlu olmalı ki avrupa'nın trafik hattının yavaşlığı etki etmesin.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kafaya taktım açacağız upload kısmımızı başka çaresi yok. Uyuz oldum bu upload sitelerine.

Kaynak hazır, garanti portföy açtı kesenin ağzını 3.000 litrelik aklvaryumun bakımını yaparım diyince. Kese derken buranın masraflarına sponsor olarak. Yani ne kadar masraf o kadar köfte. Masraf çıkarın uçup,şişip,patlayalım. Gene bizim cepten çıkmasında sonunda iyidir :F

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi konuşuruz bi ara bu konuyu. Öncekiler gibi gene celallenip satın alma bişeyleri üzülüyorum sora. Araştırma içinde olurum yarın ben.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş