1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fosfat 0.1-0.03 Nitrat 100 Diatom Çok Yavaş İlerliyor

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Çağatay tarafından 29 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Merhaba, yaklaşık 2 ay önce kurduğum akvaryumda(150x60x50 tank (90x50x35 sump) ) diatom çok yavaş ilerliyor fakat bazı kayalarda yeşil algler oluşmaya da başladı. İlk kahverengi oluşumlar başladığında 15 adet yerli snail attım sonrasında çok fazla dışkı oluştuğu için portal üzerinden hediye edildi. Biodigest ampul kullandım 3. hafta bakteri besini ile de 2 günde bir besliyorum günlük de 1 granül yem atıyorum. Kullandığım ekipman ve su değerlerim aşağıda belirtildiği gibi:

  Canlı Kaya yerli 60 kg
  Kum 0,5-1 mm yüksekliği 4 cm
  Aydınlatma 6500 K gün ışığı
  Haftalık buharlaşan/eklenen 25 litre Ro
  Ps Curve 9 (ilerleyen zamanlarda değiştirilecek)
  Dalga motoru: rw 15
  Amonyak testim yok fakat fosfat 0.1-0.003 arası nitrat ise 100
  Tuzluluk 1023
  Sıcaklık 25-26

  Sorularım:

  1-Bu değerler bakterilerin yerleştiğine bir gösterge midir?
  2-Nitrat değerini düşürmem ve diatomu hızlandırmam için ne önerirsiniz?
  3-Diatom bitmeden yeşil alglerin oluşumu başlar mı ?
  P_20180325_102347 (Copy).jpg P_20180427_200718.jpg IMG-20180429-WA0001.jpg
   
  Düzenleme: 29 Nisan 2018
  veysel bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.003
  Yer:
  ankara (aydın)
  Hayírlí olsun, kaç gün oldu bilmiyorum ama sabırlı gitmek lazım. 1 ayí doldursun
  akvaryum.
  Kumunuzu hiç beğenmedim, Aragonit veya mercan kıríğı tercih etmeniz daha iyi olurdu.
   
  Çağatay bunu beğendi.
 3. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Veysel Bey 2 ay oldu kurulumu yapalı atlamışım orayı özür dilerim. Kum olayında dışkı vs birikimi yapmasın diye bunu tercih etmiştim ama uçuşma var biraz üzerine 2 mm mercan kırığı düşünüyorum fakat endişelerim var üzerine sermem de bu aşamada sıkıntı yaratır mı bir de kaç mm lik kum önerirsiniz?
   
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.003
  Yer:
  ankara (aydın)
  Kurulum yapílmíş üzerine mercan kırığı eklemek olmaz. Ya tamamen değiştirmek gerekir yada kalacak.
  Nitrat yüksek, bakteri kültürü kullanılmasína rağmen hala bu şekilde yüksek olması bakteri düzeninin daha tam olgunlaşmamış olması olabilir.
  2 aylık bir tankta nitrat hala çok yüksek
  Sistem çalışmıyor gibi, azot döngüsü tamamlanamıyor. Şu değişimi yapín, yüzey akıntísı çok iyi olsun. Bir kaç canlı ekleyin basit bakımı olanlardan sistem bir kendini toplasın.
  Aydínlatmayıda değiştirin veya geliştirin.
   
  Çağatay bunu beğendi.
 5. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.003
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bu kum hiç bir zaman bu kötú görúntúsúnú de kaybetmez bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Her zaman pis görúntúsú olur.
   
  Yiğit44 ve Çağatay bunu beğendi.
 6. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Tamamdır, kum ilk başlarda da rahatsız ediyordu beyaz vs olur diye heveslenmiştim fakat olmadı ama alıştım artık sistemi bozup yenilemek de istemiyorum bu kadar bekledim :) Yüzeyde akıntı iyi ama iyice yüzeye çeviririm dalga motorunu. Bu nitrat seviyesinde canlı eklemem zarar vermez mi ? Su değişimini ne kadar sıklıkta yapmalıyım bu aşamada aylık mı haftalık mı?
   
  Düzenleme: 29 Nisan 2018
 7. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.003
  Yer:
  ankara (aydın)
  Şu değişimi yapın klasik yúzde 10, bir hafta sonra bir ölçüm yapın nitratı.
  Testin doğruluğundan ve doğru yaptığınızdan emin olun.
  Emin olduğunuz dúzgün bir tanktan bir parfa kaya eklemesi fayda sağlar. Bir kaç parça minik frag olur. Aydínlatma gelistirilmeden mercan almayin fazla.
   
  Çağatay bunu beğendi.
 8. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Testin doğruluğunu test ettim salifert kullanıyorum, su değişimlerini yapacağım. Bu arada da düzenli bir kafes yapıp siporax eklemeyi düşünüyorum ilerisi içinde hem ph/kh dengelemede ki forumları okudum hem de bakteriler için bir yatak oluşmaya başlar. Nitratı belli seviye düşürdükten sonra fragı da ekleyeceğim.
   
  veysel bunu beğendi.
 9. MUSTAFA DAĞLI

  MUSTAFA DAĞLI

  Mesajlar:
  126
  İsim:
  mustafa daglı
  Daha once de tds ile ilgılı olan konunuzu da okuyunca benım aklıma gelen kayaların salınım yapmıs olma ıhtımali oldu. Cunku 2 ay olmasına ragmen nıtratın bu kadar yuksek olması ( canlı eklenmeden ) kayaların nıtrat urettıgı fıkrını doguruyor.
  Bende kurulumumda yerlı kaya kullandım ama kayaları akvaryuma almadan tam bır veya bırbucuk ay boyunca, hergun yuzde yuz su değişimiyle ( bir kovada ) kurleme yapmıstım. Ona rağmen nıtratım ılk baslarda 50 den dusmedı kurulumun onuncu ayındayım ancak sımdı sımdı 10 lara dustu.
   
  Düzenleme: 1 Mayıs 2018
  Çağatay bunu beğendi.
 10. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Kayalardan salınım da muhtemel çünkü araç yıkama makinası ile yıkadım kuruttum sonra koydum akvaryuma, sonuçta içinde yine de ölü solucan kurt midye benzeri yumuşakçalar illaki kalmıştır. 6 tüp prodibio kırmıştım kurulumdan bir hafta sonra fakat olgunlaşma olmamış anladığım kadarı ile bugün %50 su değişimi yaptım sonrasında ise sabah hepar akşam da bakteri besini verdim. Daha fazla toplaması için ps yi sulu toplamaya ayarladım. Sump içinde 4,5 ufak parça canlı kaya var kafa motorunun olduğu yerde onları çıkarmalı mıyım sizce ?
   
 11. MUSTAFA DAĞLI

  MUSTAFA DAĞLI

  Mesajlar:
  126
  İsim:
  mustafa daglı
  Canlı kayayı neden akvaryuma değilde sump a koydunuz ki
   
 12. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Gelirken kırılan kaya parçaları çok ufaklar 3 tanesi bir bir el kadar ancak var, kafa motorunun olduğu yerde su daha hareketsiz olduğu için bir nebze daha oksijensiz ortam oluşturur bakteriler için, sonuçta siporax da alsam bu görevi görecek diye düşündüm.
   
 13. MUSTAFA DAĞLI

  MUSTAFA DAĞLI

  Mesajlar:
  126
  İsim:
  mustafa daglı
  O kayalar akvaryumda olmalı kayalatın yanında oksıjensız ortama gerek yok kı. Oksıkensız ortamda cogalavak olan bakteriler akvaryum oturduktan çok sonra derın kum yatagında olusur dıye bılıyorum. Zaten akvaryumunuzdaki cansız kayaları canlandırmak ıcın eklıyoeuz canlı kayayı
   
  Çağatay bunu beğendi.
 14. TigeR

  TigeR

  Mesajlar:
  350
  İsim:
  Fatih
  Benmi yanlis biliyorum acaba.
  Oksijensiz ortamda yasayan bakteriler nitrati tuketir azot gazina cevirir...
  Canli kayalarda bulunan oksijenli ortamda tutunan bakteriler amonyagi nitrite nitriti nitrata fonusturur. Yani prodibio kullanimi nitrati dusurmez diye tahmin ediyorum. Oksijensiz ortam bakterileride baya bi sure sonra olusmaya baslar.
  Bendr ilk yerli kaya kullanmistim nitrat surekli 100 acik renk hic gormedim skalada kayalari komple fiji ile degistirdim nitrat 5 10 arasi oldu yerli kayalar cok iyi bi kurlemeden gecmemisse inanilmaz salinim yapiyorlar bence palyaco yada damsel tarzi 1 2 balik eklemesi yapin dongu otursun su degisimleriylede nitrati takip edebilirsiniz...
   
  Çağatay bunu beğendi.
 15. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Evet dediğinizde haklılık payınız var şöyle ki biodigest içeriğindeki Pseudomonas stuzerii oksijenli ortamda yaşarken, Paracoccus denitrificans hem aerobic(oksijenli) hem de anaerobic(oksijensiz) ortamda yaşayabiliyor fakat popülasyon yoğunluğa ulaştığında bu defa oksijensiz ortama geçmeye başlıyor. Oksijensiz ortamda başka hangi türler var ona bakmak lazım ki onu da araştırıyorum şimdi. Her ne kadar iyi kürlenmiş de olsa yerli kayalarda ilaç kullanımı mevcut geldiklerinde araç yıkama yerlerinde tazikli su ile yıkadım 3 4 gün kürleme yaptım ancak yeterli olmamış. Palyaço siparişi verdim İzmir 26 saat, İstanbul 22 saat sürüyor hayvanlar yolda stres olacak o yüzden karantina tankını hazırladım 1 defa 100 litre su değişimi yaptım , nitrat 100 ile 50 arasında düşüşte. Metanol/ vodka ile beslemeye başlicam hafta sonu.
   
 16. Çağatay

  Çağatay

  Mesajlar:
  69
  Yer:
  Ardahan
  İsim:
  Çağatay Altın
  Tekrar merhabalar nitrat oranı şuan itibarı ile 50'ye düştü fakat şimdi de fotoğrafta olduğu gibi şeffaf alg camları her yeri kapladı 3 gündür vodka girişini yarıya düşürdüm ve ışıkları kapattım. Bu alg türü hakkında bilgisi olan var mı acaba 2 adet palyaço var onlara zararı olur mu ? IMG-20180513-WA0002.jpg
   

Sayfayı Paylaş