1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fosfat-Karbon-Zeolit Artık Pipo Filtrede

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 1 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Konuyu çok fazla süslü kelamlarla uzatmak istemiyorum.Ancak bildiğiniz gibi birçok akvaryumda pipo filtre kullanılır. Aslında akvaryumlarda pipo filtre kullanımı sırasında bu filtre malzemesinin gücünün artırılması işin basit bir faydasından başka birşey değil. Yani akvaryumunda pipo filtre kullananlar bu yöntemi bence uygulamalıdır. Cin fikirlilik mi dersiniz, yoksa başka bir şey mi dersiniz orasını bilemem. Ancak bir karantina akvaryumunuz olduğunu düşünün veya bir yavru akvaryumu. Buralarda kullanılan en yaygın filtre ekipmanı Pipo filtrelerdir. İlaç tedavisi sonrası kömür kullanımı, yavruları büyütme sırasında zeolit kullanımı, Akvaryumlarda fosfat tutucu kullanımına kadar bence faydalı ve zekice bir işlem olacak. Genelde ayrı bir kafa motoruyla reaktör içinde kullanılan bu ürünler pipo filtre içinde kullaılabilecek. Üstelik artı olarak suyu ısıtan kafa motorlarının aksine bir de suya artı oksijen sağlayacak. Tuzlu su akvaryumlarında fosfat rektörünün yerini alabileceğini düşünmüyor değilim.

Çalışma prensibine gelirsek;

Bildiğiniz gibi pipo filtre oksijen ile çalışır. Oksijen boru içinden geçerken suyu boşaltır ve su süngerlerden geçerek boruya tekrar dolar ve süreç işler. Pipo filtrenin üzerine bağlayacağımız bir şişe veya uygun malzeme içindeki kimyasal filtre malzemeleri şişe içerinde suyu zatan istenen yavaş debide güzelce temizleyecektir.

Örnek video...

[video=youtube;a7u2ZWTWaBA]http://www.youtube.com/a7u2ZWTWaBA[/video]

www.akvaryumportali.com.

Sevgiler...

fth-94 ve LostRua bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: Fosfat-Karbon-Zeolit Artık Pipo Filtrede

Maşallah hocam, çok güzel bir fikir. Ben ne olursa olsun akvaryumlarda bir adat güzel bir pipo filtre bulundurma taraftarıyım. Şu ana kadar 300-500 TL dış filtrelerin sağlayamadığı biyolojik filtrasyonu en fazla 15 TL gibi bir rakamla sağlayabiliyor. Suyu çok güzel temizliyor. Ama katı pislikler içinde bir oluşumu yok. Çok güzel bir düşünce. Ve galiba bizede bu fikri geliştirmek düşecek hocam. Kim bilir bu ufak bir kıvılcım ilerde ne alanları yakıp yıkacak.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi gerçekten çok güzel Fikir. Ellerine sağlık.Neredeyse pipo filtre dış filtreye dönüşmüş. Çok ama çok beğendim :)

4. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Temel abi bu sessizleştiği zaman bilki yeni bir icat bulup çıkartıyor.Gerçektende güzel bir fikir aklına ve eline sağlık abi.:helalolsun:

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Temel abi güzel bir düşünce. Ufak akvaryuma uygulayacağım bu yöntemi. Keşke senin yaptığının çalışır hali olsaydı. em34:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler arkadaşlar. Sanmayın ki videodaki çalışan benim asıl söz ettiğim yöntemdir. Ordaki hava ile kimyasal kullanımına bir örnek. Biz pipo filtreyi güçlendirmeyi ele aldık ama mantık aynı. Çalıştıracaktım yaptığımı aslında ama hava hortumu yoktu. Çalıştırır yayınlarız basit iş.Tabi sizne güne duruyorsunuz o da ayrı. :D Bence fikir gerçekten çok iyi.

Çok faydası olacak bunun ve açık yazayım başka sitede var mı diye de araştırdım konuyu açmadan önce yoktu.

hasanaytekin bunu beğendi.
  7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

O zaman bu ayın maaşını alınca bunu denemek için malzeme edineceğiz :D Yine gitti paracıklar :F

8. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Temel bey videoyu açamıyorum bilgisayarımdaki bir problemden dolayı. Filtreden geçen su, üsteki kabtaki malzemedende geçtikten sonra nasıl atılıyor kabın dışına?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam durumu izah için yaptım düzeneği. Elbette kutunun üzeri delikli olacak ve oksijen çıkacak. Fakat içerdeki suyla temas halindeki filtre malzemeleri işlevini tamamlayana kadar kalacak.

Çok basit ama yine çok basitçe kimyasal filtre elemanlarının artı enerji gerekmeksizin kullanımına izin veriyor. Abartmak niyetinde değilim ancak yavru akvaryumlarını düşünün tabanında kum dahi olmayan. Bu sistemlerden amonyağı alacak zeolit parçacıklarını dahi içerisinde tutmak mümkün. Fosfat tutucu, karbon, silikat tutucu yine bu tanıma girer.

omeriyidogan bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel bir yapım olmuş abi tebrikler.

Sayfayı Paylaş