1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

fosfat-silikat tutucu ?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde can24 tarafından 2 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. can24

can24

İsim:
    can
    Merhabalar,:bt:
    Bu gün yeni bi akvaryumcuya gittim polip sordum bi kaç tane gösterdi benim elimde olanlardan olduğu için pek ilgilenmedim.Bana sump içerisinde neler olduğunu sordu ps ve filtrasyon için sünger,elyaf,seramik malzeme ve mercan kırığı olduğunu söyledim fosfat ve silikat tutucun yokmu dedi yok diyince bayağı bi şaşırdı.
    Mercan bakamayacağımı söyledi o kadar önemli bir malzememi bu? :smiley33:
    Fiyatını sordum iç malzemesi ve motoru ile birlikte 200 lira dedi ama ikinci elini araştır o kadar para verme dedi.
    Sitede araştırdım DIY bir sistem bulamadım acaba varda benmi göremedim? :bilmem:
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Bol tuzlu günler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fosfat ve silikat tutucu olmadan mercan bakılmaz diyecek tabiki Can. Bundan doğal ne var. Çünkü sen onlar için akvaryumuna fosfat sokmak için hatalı yemleme yapan, buharlaşan suyu yanlış kullanan bir akvaristsin, silikat için ise tatlı su ilavelerinde özellikle silikat içeren çeşme ve ya kuyu suyu kullanırsın. Bu sayede fosfat ve silikat olur akvaryumunda.

Can sence bunları biz akvaryuma sokmazsak...bunları uzaklaştırmak zorunda kalır mıyız ?

Bu tarz kimyasal ürünlerin kullanılacağı ekipman medya reaktör oluyor. Yapımı 20 dakika ile 2 saat arasında sürecek kadar basittir. Daha basiti ise bunları kule çekmecesinde kullanmaktır.

3. can24

can24

İsim:
    can
    Abi saol söylediğin şeylere çok dikkat ediyorum demekki reaktörede gerek yok.
    Ama öyle bi üslupla yazmıssın ki okurken ilk başta çok şaşırdım bi an bana kızmışsın gibi hissetim okumaya devam edince ne demek istediğini anladım.:D
    İyi akşamlar abi çok sağol.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :D Yapma yahu öylemi olmuş mesaj biraz. Haksız değilim ama Can. Mercan bakabilmek için öne sürülen şarta bakarmısın. Hayır bu malzemeler kullanılamaz değil tabiki yoğun bir reef akvaryumunda filtreye dahil edilebilir ve olası girişinde kontrol altına bu maddeler alınabilir. Fakat bu maddeleri hobici akvaryumuna sokmayabilir. Buna dikkat eder ve hata yapmaz. Böyle olunca bunlar olmadan bakamazsın denmemeli bana göre.

5. can24

can24

İsim:
    can
    Haklısın abi saygılar...;)

Sayfayı Paylaş