1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fosfat Sorunu için Bilgi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde beloc tarafından 17 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    Bugun baktığımda fosfat değerlerim;
    Nitrat:01
    Ph:8.2
    Fosfat ise: 1.2 ppm/l

İnternetten araştırdım ama tam bir şeyler bulamadım :(

Fosfat sorunu hakkında engin tecrübelerinize İhtiyacım var...

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Etkilenecek canlı çeşitliliğinizi bilmiyorum ama çok çok yüksek bir değer değil bence. Düşürmek için başka değerlerle de oynanacak çünki

Erdal bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Düşürmek için tel sarmak mı gerekiyor.:D
    Fosfat tutucu ürünler kullanabilirsiniz, rowa, seachem.

Erdal bunu beğendi.
  4. Erdal

Erdal

Bence de panik yapacak bir şey yok. Mahir bey yapmanız gereken şeyleri söylemiş.

5. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    çok teşekür ederim normal degerin nerdeyse 3 katı cıkınca panık olmadım değil.
    Butterfly fish etkilendi budurumdan
    lakin yellow tang,blue tang,clowfish lerimde sıkıntı yok
    şimdilik yemlemeyi 1 e düşürdüm % 15 fln su degişimi yaptım
    duruma göre bilgi vereceğim

6. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Bence de çok yüksek bir değer değil. Bu değerlerdeki fosfatın balıkları etkileyebileceğini bilmiyordum. Butterflyda ne gibi bir değişiklik oldu? Başka bir sıkıntı olmasın balıkta.

7. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    2 adet auriga butterfly kaybettim bugun itibariyle
    nefes alamıyormus gibi ilk basta solungacları hızlı calısıyor sonra yan yatıyor
    bu durum tropehusta basıma geldi aynı ölümdü lakin o nitrattı
    bastan testleri sımdı yaptım degerler aynı
    olay su ki fosfat birden bir haftada bu kadar nie yükseldi ?

8. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    bu arada artık panik yapıyorum malesef :confused:

9. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Geçmiş olsun. Bence balıklarınızda başka bir problem olabilir. Bende bir ara fosfat 3 ppm/l ye kadar çıkmıştı ama balıklarda herhangi bir negatif durum gözlemlememiştim. Akvaryuma çivi sallayarak çok kısa sürede normal değerlere düşürmüştüm. Bu sefer de yüksek fosfata alıştığını sandığım torch coralın keyfi kaçmıştı. Panikleyip fosfatı bir anda düşürmeye çalışmak başka problemlere sebep olabiliyor. Bence Mahir Bey'in dediği gibi akvaryumun biyolojisini düzelterek bu tip problemlerden kurtulmaya çalışmak daha mantıklı. Test yanlış ölçmüş olabilir mi? Çünkü nitratın 0,1 olduğu bir akvaryumda fosfatın 1,2 olması da garip. Nitratı tekrar ölçmenizde fayda olabilir. Bu arada suda oksijen azaldığında da benzer durumlar söz konusu olabiliyor. Bir de yanlış hatırlamıyorsam dış filtre kullanıyordunuz. Filtrede uzun süreli karbon kullanmak da fosfatı patlatıyor (Tecrübeyle sabittir).

argento76, veysel, Erdal ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tabi burada doğru yazılmış aktif karbonun kullanıldığında da fosfat açığa çıkar. Su değişimi yapalım, testlerin doğruluğundan emin olalım, yalnız siz test konusunda jbl kullanıyorum ve öneriyorum dediniz, ben orada yazmadım sizin söyledikleriniüzin üzerine ama burada yazacağım sera ve jbl ürünlerini sevmiyorum tuzlu suda bence başarısız.

eltes elektriks bunu beğendi.
  11. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    Evet haklısınız bugun itibariyle hala canlılarımda bir sorun yok dün ise testleri götürüp arkadaşın testleriyle karsılaştırdık ve 3 marka olmak üzere aynı cıktı.
    zamana bırakıp daha titiz durumdan devam edecegim
    teşekkür ederim

veysel bunu beğendi.
  12. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Merhaba,

bende de aynı problem var ve nitrat "0" ama çok güzel bir şey yazmışsınız karbon la ilgili, şelale filtrede aldığımdan beri karbon vardı, sanırım onu çıkarsam iyi olacak.
    Burak bey, konunuza daldığım için özür dilerim. Aynı problem olduğu için yeni konu açmak istemedim.

Saygılar.

Erdal, beloc ve veysel bunu beğendi.
  13. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    Çözemesemde fosfat olayını tekrar olarak arastırmam devam ediyor aslında sonuçta sorun aynıysa yazmanızın hiçbir mahsuru yok tabi

saygılar ;)

veysel ve argento76 bunu beğendi.
  14. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Selamlar,
    Burak bey yosunla mücadele nasıl gidiyor? Ben 1 adım yol aldım gibi. Yaptığım işlem karbonu çıkartmak ve ledleri daha kısık ta yakmak oldu. kayaların ve kumun üzerinde ki kirmizimsi ağ, Gibi yosunlar azaldı. Bu arada kalkwasser de fosfat düşürüyormus bilginize.

Kolaygelsin..

Erdal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş