1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fosfat Sorunu için Ne Yapılır - Bu Yöntem Doğru Olabilir mi?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Konu başlığı tam benlik. Uzun zamandır konularınıza destek veriyoruz elimizden geldiğince ve mesajlarınızdan anladığımız kadarıyla eğer yalan yazmıyorsanız çok fayda alıyor, sorunlarınızı gideriyor, bazı ekipmanlara DIY olarak kavuşuyor, gereksiz yere çarpılmaktan kurtuluyor, balıklarınızı, mercanlarınızı kurtarıyor, güzel ve yine sağlıklı akvaryumları burada kuruyorsunuz veya güzel akvaryumlara sonunda kavuşuyorsunuz.

Var mı bu yazdıklarım da bir sıkıntı ?

Olumsuz belirtene şahit olmadığımızdan ötürü o zaman öğleden sonra standart insan beyni modunda çalışan beynimdeki yenilikleri yazışmaya başlayabiliriz. Ne de olsa size zarar vermek istemez zamane delisi YIKIKTEMO.

Yine bir ilk evet belki bazılarınız hoplayacak....bazılarınız yok artık diyecek...bazılarınız bu nasıl bir yaklaşım diyecek ama bu bir ilk olacak ve portal sayfalarına ilk olarak kazınmanın faydası tartışmalar sonunda çıksın veya çıkmasın bu satırlara kazınacak.

Konunun polyana bölümünü bitirdikten sonra kelama gelelim. Benim bir ön görüm var, tabi aynı zamanda araştırmalar diyelim. Aşırı Fosfat yüzünden sakal yosunu, Cyanobacteria salgını, aşırı diyatom kapınızın önüne yerleşmiş ve mercanlarınız keyifsiz.

Medya reaktörüne 300 lira...İçine koyulacak olan Amerikan malı Foffat tutucuya 2-3 ayda bir 150 lira verecek paranız yok ise yanaşın bakalım çözebilir miyiz ?

Düşüncem şu yönde;

Basit bir akvaryum su hacmiyle orantılı olacak bir plastik kap kullanılacak. DIY olarak reaktör benzeri bir ekipmanda yapılabilir. Daha farklı çözümlerde olacak ama çizim bu şekilde daha net anlatır diye düşünüyorum. Düşük debide su girişi verilecek ve kap içerisine hacimle orantılı ( 90 litre 6 çivi ) misina ile sarkıt bağlanarak kap içerisine sarkıtılacak. Kabın alt kısmından oksijen verilebilir. 10 saat içerisinde çelik çiviler paslanmaya başlayacak ve demir salınım yapacak. Bu salınım fosfat ile kimyasal reaksiyona girecek ve çökecek. Hızlı, etkili bir çözüm olabilir. Gayet basit bir işlem bence. Bu konu üzerine tartışabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü reaktör işlevi gören hazne içine koyulacak çivilerin maliyeti kuruş olacak. İlk gözlem ve testlerde fosfat oranında 2 günde düşüş gözlendi.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Sayfalardaki test sonuç mesajıdır. Konu başına da eklenmiştir/ Murat Ercan: Mail fotolar.

Konuyu açmadan önce Temel Hoca ile girişimlerde bulunup, yapmış olduğumuz araştırmalar ile yola devam edelim dedik, güzel reaksiyon göstermiyor dersek yalan söylemiş oluruz.
    Temel bu, işi sağlama almadan devam etmez.:F

Akvaryumdan alınan su içine, bitkili akvaryumda kullanılan nitrat ve fosfat gübreleri eklenir. Bu gübreler eklendikten sonra, suyumuzda 60 ppm nitrat, 15 ppm fosfat oluşuyor, suyun Kh değeri ise 6.5 sanırım eklenen gübreler tanktan alınan suyun Kh değerini düşürüyor, bu önemli değil aslında, sonuçta akvaryum içinde denemmiyor bu.

Çivileri, ilk önce paslandırmayı hızlandırmak adına, bir gün boyunca pirinç sirkeli suda bekletilmiş, bu paslanma süreci tahmin eildiği şekilde bir gün sürüyor, çivilerin üzerinde çok azda olsa kırmızı pas oluşmaya başlıyor. Daha sonra hazırlanan suyun içine eklniyorlar. Suyun içinde yaklaşık 24 saat kalıyor, ve böyle bir görüntü ortaya çıkıyor. Su değerlerinde her hangi bir değişiklik olmuyor. Bir gün daha su içinde beklettikten sonra, yani 24-26 saat ve denemeleri yanıltmıyor, hem suda, hemde çivilerde değişiklik söz konusu olmaya başlıyor. Su hafifde olsa sararmaya ve çivilerin üzerinde beyazımsı bir şeyler oluşturuyor. Hemen su değerlerini ölçülüyor, sonuç süper, fosfat 7ppm yalnız, nitrat ve Kh’da artış söz konusu, nitrat 70 ppm, Kh ise 7 , Kh ve nitratın artışını yanlış ölçülmüş olabilir, tam emin değilim, Salifert testte bir damla da, renk farklı oluyor. Nitrat ve fosfat ölçüldüğünde test ise Red sea bunlarda renk kodlarının aralıklarından okunması oldukça zordur :(

Arkadaşlar geçen bir 24 saat sonrası, sonuç şaşırtıcı oluyor, gittikçe suyun rengi pas rengine yani kahverengine dönüşüyor, entresan tarafı ise, çivilerin üzerindeki oluşumlar el ile çıkabiliyor buda suyu iyice bulandırıyor. Pas tozu denilebilir. Gelelim sonraki sonuçlara, inanmayacaksınız ama fosfat 4ppm, nitrat 60ppm ve Kh ise gene 6.5 veya 7dh.

Daha yoğun bir sorunu olan akvaryumda denenmesi gerekiyor aslında. Mesut kardeşimizin akvaryumunda bu sorun var bildiğim kadarıyla şu anda. Bana güveneceğini de bildiğimden kendisinden bizzat sorunlu akvaryumda test etmesini isteyeceğim. Tabi Mesut'un belli bir yosun sorunu var ancak test kiti ile fosfat değerini ölçmediğinden Fosfat kaynaklı mı, silkat kaynaklı mı, ışık sorunu mu tam bilemiyoruz çünkü sadece bildiğim kadarıyla sakal yosunu oluşumu var. Tam fikir verecek mi bilemiyorum açıkcası ancak denemekten zarar gelmeyecek diye düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

Ali İbrahim, ozgun_cyprus, Heliak ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu fikre yazı yazacak babayiğit varmı portalda ya da başka forumda bilmiyorum, ben anca şunu yazabilirim.

Fosfat tutucu kimyasallar rafta kalacak, vallahide billahide vuracaklar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Biz ne öğrendiysek sizlerden öğrendik size güvenmeyelimde kime güvenelim hocam.. En yakın zamanda deneyeceğimden emin olabilirsin. sakal yosun var yer yer inşallah halledilir.

murer, okan058 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Merakla takip edeceğim .....

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkür ediyorum arkadaşlar. Bir konuyu ortaya atıp kenara çekilmediğimi hepiniz bilirsiniz az çok. Tabi konuya dibine kadar yazabileceklerim var veya tartışabilecek gücümüz var diyelim. Fakat konuya mesaj yazabilecek tuzlu su hobicisi elbette vardır ama doğal olarak tahminler, fikirler bazında kalmaktan öte gidemez çünkü tecrübe eden yoktur.

Nasıl yapacağız ne edeceğiz bilemiyorum kötü bir duygu. :D Mesut kardeşim en azından gözlemleri sonrası Allah seni kahretsin bitirdin akvaryumu yazabilir ve tecrübeyi öğrenmiş oluruz veya kim bilir abi budur der. :D Yukarda da yazdığım gibi, Mesut Akvaryumda belli bir yosun sorunu var ancak test kiti ile fosfat değerini ölçmediğinden Fosfat kaynaklı mı, silkat kaynaklı mı, ışık sorunu mu tam bilemiyoruz çünkü sadece bildiğim kadarıyla sakal yosunu oluşumu var.

Bu süreci gözlemleyeceğimiz uygun bir akvaryum beklemekten başka çaremiz de görünmüyor. Ne forum arkadaş sorunlu akvaryum yok iyi mi.tem01.gif

Tabi elimde deneme fotoğrafları var, konu devamına biraz da ayırdım bakalım kimyasal açıdan birkaç araştırma olarak fikir ekleyen olur mu ?

6. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Araştırdığıma göre Cyanobacteria(mavi-yeşil alg) fotosentez yoluyla oksijen üretiyor.Yani oksijen kullanmasakta ola bilir.Bu bakterinin besini nitrat ya da amonyak olabiliyormuş.Isı ve ışığında etkisi oluşumunda pay sahibi bu bakterinin. Şimdi biz sistemin içine çivi atıyoruz.Çivi oksitlenmeye başlayınca salınım yapıyor doğal olarak ağır metal olan Fe açığa çıkıyor.Aslında biz Cyanobacteriayı değil ağrı metal olan demiri sudan uzaklaştımış oluyoruz.Çünki ağır metaller karboksil, sülfat, fosfat ve amino gurubuyla birbirine bağlanarak çökelti oluştururlar.Bizim zaden suyumuzda fosfat var demiride ekleyince ortama bulunmaz bir nimet oluyo fosfat için ve hemen birbirlerine sarılıyorlar. Bu sayede fosfatı da uzaklaştırmış oluyoruz.Yanlız kafama takılan bir şey oldu.Sonuçta demir fosfatla akvaryumun içindede birbiriyle bağlana bilir.Kullanılan cihazlardaki fosfat emici malzemelerin fosfatı hemen absorbe(bağlama) ettiği için fosfat yok oluyor.Bizim sistemimizde bu söz konusu olmucak.Çünki biz herhangi bir madde kullanamdan doğal olarak absorbe olmasını sağlıyoruz.Bu sorunada Temel abinin hemen bir yol bulacağınıda inanıyorum.

YIKIKTEMO ve görkemtemel bunu beğendi.
  7. görkemtemel

görkemtemel

Aytekin beyin yazdığını bende sorucaktım :) Bildiğim kadarıyla fosfatı reaktörle bağlayıp akvaryum dışına çıkarabiliyoruz ama bu sistemde onu nasıl yapabiliriz? Çelik civiyle aynı sonuç alınabilirmi?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soru güzel hepsine bakacağız, sorun sorun. Bu uygulama bence yüksek oranda fosfat uzaklaştırma etkisine sahip. pardon:gif

Aşağıdaki deneme konu başına eklenmiştir ayrıca;

Soldaki eski çivinin olduğu su, sağdaki yeni çivinin olduğu sudur. 3 saatlik zaman diliminde soldaki su açılmaya başlıyor. Sorunuza gelirsek Ps artıkları toplayarak sistemden uzaklaştıracak bence.

Bu zaman diliminde soldaki suyun fosfat düşüyor ve sağdaki suyun fosfat değeri aşağıdadır.tem03.gif

9. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Temel abi son noktayı deneysel bir biçimde koydun.Peki bu çiviyi nekadar sürede yenilicez?

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Demir homojen olduğunu düşünerek diyorum ki madem sürekli kimyasal reaksyona girecek belli bir süre sonra yok olması lazım. Yani uzun bir süre değiştirmeye gerek kalmayacaktır. Çünkü paslanma bir reaksyondur. Reaksyon oksijen ile demirin yanması sonucu oluşur. Eğer burada işe yarayan demirin pası ise oksijen vermek iyi bir yöntem olacaktır.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijen kilit nokta Doğuş tebrikler. Kendiliğinden yok olmasını düşünmemiştim iyi oldu ancak protein skimmer de bu konuda destek olacaktır yan ürünler bazında.

12. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Tepkimenin

2Fe + O2 + 2H2O ----> 2Fe (OH)2

Şeklinde olduğunu düşünürsek paslanma sürecini ortamdaki O2"oksijen" yi artırarak bir nevi hızlandırabiliriz diye düşünüyorum.

Birde uzun süre kaldığında yapacağı salınımdan tuzlu su akvaryumundaki balıklara zarar verebilir diye düşünüyorum. Birde doğada bir çok okyanusta batmış gemi kalıntıları ile salgılanan pas ve demir artığı olduğunuda düşününce doğal döngüdede bir değeri olabilir.

13. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Biliyorsunuzdur gerçi benim daha tuzlu su akvaryumum yok.Ama ben bu tarz bir yazı okumuştum.Orda sump içinedeki bir bölüme demir talaşı koymaktan bahsediyolardı.bu da mantıklı bir çözüm olabilir.Tabiki denemek lazım.Hatta bunu bitkili akvaryumlarda bitkilerin demir ihtiyacı için kullanan bile varmış diye hatırlıyorum.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Burda düşündüğünüz nokta fosfatı absorbe edişi, iyide bu demirde küf oluşuyor, bu küfte bildiğimiz bir zehir, bu çivilerdeki pas suya salınım yapmak ile beraber, ne kadarını ps toplayacak? Balıklarımız zehirlemeyeceklermi?

Gemi batmış, pas yapmış, kaç milyar litre sudan bahsediyorsunuz, bizim k..ı kırık 300 litre akvaryum ile aynımıdır vereceği tepki?

Hayellerde yüzmeyin arkadaşlar, balıklarımıza canlılarımıza ne kastınız var, birde alay konusu olacağız başka platformlara, balık düşmanı ilan edecekler bizi, ayıptır yaptığınız.

Parası olmayan beslemesin kardeşim bu balıkları canlıları, yeniden Amerika'yı keşfetmenin bir anlamı yok. İnsanlar çalışmış çabalamış, laboratuar ortamında her şey önümüze koymuşlar kullanalım diye. Biz demir ile çivi ile talaş ile neler yapıyorsunuz, kafayı yemişsiniz siz. Bu balıklara canlılara binlerce dolar vermişiz, birde demir atacağız suyun için, Allah'ım yaaaa.

Alırız bir kilo fosfat tutucu herkesin yaptığı gibi yaparız.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Murat Hocam herkes yapıncada zevki kalmıyor ki bu işin. Peki deneylerde o fosfat nasıl yok oldu ? Pas sadece demirin yanmasıdır. Evet belki zehirlidir. Belkide başka bir şekilde. Ama küf bir şekilde yok etmiş fosfatı. O demirin uzun süre kalması halinde sanırsam oksijenle yanarken demir kendine bağlıyor fosfatı. Eğer bizim depoda paslı bir çivi bulabilirsem biraz fosfat gübrem kalmıştı. Onun içine koyacağım. Kimyasal bir reaskyon oluşacak ve oradaki fosfat bir şekilde uçacak düşüncesindeyim. Bence burada fosfat kendini bağlamak yerine yanarak dış ürün olarak atmasfere bırakılıyor. Eğer Temel Abi deneyebilirse birde bu deneyi ağzı kapalı kaplarla yapsın. İçinde bille bir hava ile. Oksijen tükenerek demiri yakacaktır. Pas oluşacaktır. Eğer sadece hava kullanılıp fosfat bağlanıyorsa demire. Kabın içindeki basınç azalıp kabın üst kısmı biraz içe göçmesi lazım. Hatta kapak yerine lastik balon daha iyi olur. Daha erken görürüz. Eğer hava kullanılır. Ve pas fosfatı atmosfere bırakırsa. Ya hiçbir şekilde iç basınç değişmez. Tüketilen oksijenini yerini fosfat alır. Yada iç basınç artar ve lastik yukarı doğru şişer. Eğer yukarı doğru şişerse. Rahatlıkla akvaryumlarda kullanabiliriz. Eğer şişmezde düşme gösterirse birinizi denemesi gerekecek. Ve canlılarda ne olup bittiğini göreceğiz...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :F Olay budur bana bunları yazacaksınız. :F

Gelelim sana Murat. Mesajın bana yabancı değil aynı senin yazdıkların yani senin mesajındaki kafa yapısında olanlar Marmara başta olmak üzere birçok konuda bunları yazmıştır. Marmara suyu kullanacağımıza senin tabirinle 'tuzu labaratuvarda hazırlamışlar alın kullanın kardeşim' diyenler tıpkı senin 2 gün önce bana dediğin gibi 'Temel ben Marmara'dan su alacağım, akvaryum süper ama octobus coral filan senin gibi değil' uysallığına gelmiştir. Forum sayfalarında işte senin yazdıklarını yazanlar senin Marmara'dan su alma isteğin ile uyuşmayan mesajları yüzünden ben düşüncelerimden vaz geçmedim ve aynen devam ettim ve portal işte bu yüzden ayakta. Murat valla feci mesaj oldu nasıl altından kalkarsın bilemem :por: :F

Hadi yaz bir şeylerde fotoğraflara geçelim. :D

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Fotoğraflar derken Temel Abi geç mi kaldık yoksa hemen denendi mi bu proje. :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çizim Doğuş şimdilik çünkü sistemi en efektif kullanma formülleri de önemli. Fakat deneme yapılıyor tabi küçük çaplı. Oksijen bu süreçte çok önemli. Konu başındaki reaktör benzeri bir ekipman yapımına gerek kalmayacak bir uygulama düşünülebilir. Ps temiz su çıkışına su seviye ayarı yapılmasını engellemeyecek şekilde bir ince pimaştan bir aparat yaparak ps içinden çıkan oksijenli su buradan geçeceğinden çelik çivileri bu kısımda kullanabiliriz.

Ps su girişinde olmamalı çünkü her nekadar ps ne kadar toplar diye düşünülsede baya baya toplamaya yapıyor pasları alıyor. Bu yüzden suyun önce akvaryumdan dönmesi etlisini göstermesi adına önemli.

Ps bu amaçla kullanılabilir.

LostRua bunu beğendi.
  19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Psde su yüksek oranda oksijen kazanacaktır. Su çıkışının sadece metal çivilerden geçmesi bile yetecektir diyebilirmiyiz hocam ? Çünkü zaten çok çırpılıyor su ps çıkışında oksijen miktarı fazla ise ekstradan bir oksijen ilavesi olacağını düşünmüyorum.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Amaç zaten artı oksijen değil Doğuş. Amaç ps çıkışındaki oksijeni celik çivi üzerinde kullanmak.

LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş