1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fotoğraf çekmek bir sanattır... =))

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde kaan07 tarafından 13 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Merhabalar böle bir konun yararlı olucağını düşündüğüm için açtım.Ben öncelikle kendi tekniklerimi anlatmak istiyorum daha sonra internetten bulduğum bilgileri burada paylaşıcağım ve kendi çektiğim fotoğrafları burada yayınlayacağım.Öncelikle fotoğraf çekerken çok sabırlı olmamız gerekli heleki profesyonel bir makinamız yoksa ben kendi adıma konuşarak akvaryumun başında saatlerimi geçirebiliyorum bir kare yakalamak için bu yüzden eliniz sürekli tetikde olması gerekde her an ani ve güzel pozlar çıkabilir, sakın siz siz olun çektiğiniz fotoğraflara bakmak için zaman kaybetmeyin.Sürekli çekim yapın flaşlı çekimlerde kayma olmaz balığı nasıl yakalarsa öle gösterir fakat flaş patladığı için camda yansıma olur, bunu engellemek için benim tekniklerim uzaktan çekip zoom yada flaşı elinizle yarım kapatınız.Böylelikle daha güzel fotoğraflar ortaya çıkacaktır.Benim makinam Canon ıxus 80 ve çok memnunum kendi fotoğraf makinamdan yola çıkacak olursam bir çok makinalarda aynıdır,manuel ayar kısmı mevcuttur burda kendiniz ayarınızı yapıp çekimleri gerçekleştirebilirsiniz,bu kısımda ben flaşlı makro kullanırım bazen duruma göre değişir makro açmayabilirsiniz.Flaşlı çekerken camda yansıma olacağı için elimle flaşı yarım kapatırım yada çeyrek onu ışığın ve balığın durumuna göre ayarlarım.Flaşsız fotoğraf çekmek gerçekten çok marifetli bir iştir onu yapabildikten sonra herşey kolay olacaktır çünkü çok hızlı olmanız gerekir ve elinizi kaydırma oynatma gibi durumlardan kaçınmalısınız bunun için tripot kullanırlar fakat ben hiç kullanmadım.Flaşsız makro çekerken ıso ayarlarıda çok önemlidir ıso ne kadar yükselirse odaklama ve çekim hızlanır fakat kalite düşer ıso ne kadar düşerse kalite artar bu seferde kaymalar ve titremelerden fotoğraf kayık olur.Ben ıso ayarımı hep 200 veya 400 arası tutmuşumdur, ıso 800 de olursa kalite çok düşer 200 ve 400 ideal ve kaliteli bir ayardır.Neyse lafı fazla uzatmadan daha profesyonelce anlatılmış konu başlıklarının LİNK'lerini veriyorum buradaki sitelere girip bu yazıları okuyabilirsiniz.Bana burdan merak ettiğiniz herşyi sorabilrsiniz ben sıkılmadan yanıtlamaya çalışacağım...

Bunu okumanızı tavsiye ediyorum.
    Yasam Dersleri -yasama dair hersey-

>DİJİTAL FOTOĞRAF TEKNİKLERİ: MAKRO ÇEKİMLER*|*KOLAY FOTOĞRAF

Yakın (Makro) Çekim « SELİN ÇETİN – Fotoğraf Çekim Teknikleri

Konu inşallah yararlı olur. Fotoğraflarıda en kısa zamanda yükleyeceğim sizlerden de fotoğraflar bekliyorum...
    Böle bir konumda mevcutmuş sitede çok eskilerden kalma fotoğraflar var flaşlı flaşsız isterseniz göz atabilirsiniz...
    http://www.akvaryumportali.com/akvaryum-resim-teknigi/kaanin-ellerinden-8306.html

Önemli bir Dip Not: Çekimlerinizin güzel çıkmasını istiyorsanız gece çekim yapınız sadece akvaryumun ışığı açık olsun odada başka ışık açık olmasın.

DaPhNe, BassKiller, Onur G. HİTİT ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Merhabalar bir çok kişi belki görmez konuyu fakat düşündümde herkes buraya kullandı makinan ismini yazsa ve nasıl kullanıldığı hakkında taktikler verse yada nasıl çekiceğine dair bilmeyen abi kardeşlerimize anlatsa güzel olur diye düşünüyorum. Bende bir çok canon sony ve samsung model dijital foto makinaları anlatabilirim fakat profesyonel makinalar hakkında çok tecrübem yok :)

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Merhaba,

Hiç beceremediğim bir konu macrolarda inanılmaz kaymalar titremeler oluyor focusta görüntü netliği ve pozisyonalma zorluğu yaşıyorum...ISO ayarı nasıl yapılır bilmiyorum...Makinem Samsung L700

Sayfayı Paylaş