1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

FOWLR Tank Kurulumu Hakkında Bilgiler

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde basma tulumba tarafından 10 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Merhaba arkadaşlar,

Yurdışında epeyce bir gördüğüm ancak Türkiye'de neredeyse hiç görmediğim büyük hacimli sadece balık bakılan tanklar hakkında bilgi toplamak istiyorum. Aslında epey bir topladım ancak olayın sırrını üstatlardan da dinlemek isterim.

Mesela şu bilgiye ulaşamadım ve bununla başlayabiliriz. Adamlar hiç kum kullanmıyor ve de çok az kaya kullanıyor. Peki biyolojik filtrasyonu nasıl hallediyorlar? PH ı nasıl tamponluyorlar?

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumcularda genelde hep bu şekil yapıyorlar sattıkları balıkları değil mi Burhan?
    Mercan akvaryumlarında bakteri döngüsünü (kumsuz akvaryumlar için) pellet reaktörleri ile karşıladıklarını okumuştum bir yazıda.
    Kesinlikle bu tür tanklar için tamponlayıcı katkılar kullanıyorlardır benim fikrimce.

basma tulumba bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Haklısın abi. Ama işte bu konuda yerli kaynaklardan bilgi bulmak epey güç.
    Nps bakacağım diye okumadığım yabancı makale kalmadı. Bunlardan da doğru olanları seçmek gerekiyor.
    Fowlr olayını inceleyim dedim bir de, bunda da bir kaynak yok. O kadar forum, o forumlarda da çok iddialı isimler var ama nedense bilgi yok :)
    Bu konuya eğilmek istiyorum. Seninle kafa kafaya verdik mi bu işin üstesinden geliriz.
    Evet, kalabalık FOWLR tank nasıl kurulur; çözüyoruz sorunu...

Mesela:

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çözüme gerek yok beli zaten aynı esnaf tankı gibi:cool:
    Akvaryumda balıklardan başka yaşam yok, biraz bakır ilavesi yeterli balıklara hiç bir şey olmaz...:D

Erdal bunu beğendi.
  6. Erdal

Erdal

Aynen o bakırlı tankta balıklar cillop gibi olur sonra sen alırsın çıkarıp evine getirirsin sonra benekleri senin tankta döker. :D

Alparslan bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Nedir mesela bu bakır Alpi? Bakır demesi kolay: ürün ver, dozaj ver, ne yapacağımızın bilgisini ver bizim gibi bilgiye susamış insanlara :)

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bir arkadaşım resif akvaryumu ağırlıklı kumsuz akvaryum bakıyor 4 yıldır aynı akvaryum. Faydası sifonlamada çok rahat olduğu yönünde. Katkı olarak da calsium mg giriyor ama bakir falan girmiyor tabi. Ayrıca döngü olarak çok daha hızlı sonuç alıyor çünkü onun söylediğine göre amonyak gibi bir sorunu olmamış hiç. Hatta 250lt den 400 litreye 1 günde geçiş yapmıştı zeminde kum olmadığından. Esnaf akvaryumu için birşey diyemem tabi adamlar bu işin ticaretini yapıyorlar ki canlı satmak için balıkları canlı tutmak zorundalar. Ama bunu hile ile yapmak çok çok yanlış tabi.

9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hala cevap arıyoruz: nedir bu bakır? Nasıl kullanılır?

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Burhan deniz baliklarinda kullanılan ve reefsafe ibaresi bulunmayan hemen her ilaxta bakır vardır. Ozel olarak kimyacilardan alip kullanacaksan tam bilesigini arastirabilirim/z . Ama bu guvenli olmayacaktır.

basma tulumba bunu beğendi.
  11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mesut Abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Abi bilmeyen bir insan için yorum farkı yaratabiliyor bu durumlar. Kutunun üzerinde yazan değil de, kullanan kişilerin kaç litreye ne kadar koyduğu, koyduktan sonra su değişimini hangi sıklıkla yaptığı, hangi ürünlerin karantina değil de direkt tankta kullanılmaya uygun olduğunu araştırıyorum. Bakır bulmada sıkıntı yok. Gider *******'den alırım. Ancak bu bilgiler, paylaşılmalı ki forumlar anlamını korusun her daim. Ben eminim konu hakkında epey bilgisi olanlar vardır. Ancak özverili olmak gerekiyor. Benim için o da dert değil, açar reefcentral'dan okuyup okuyup öğrenirim ancak portalın bir farkı var. Bu farkı da korumalı. Bilmem fazla bir anlam mı yüklüyorum :)

messiah ve MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş