1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Foxface yardım

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde sezgintr tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. sezgintr

sezgintr

Öncelikle şunu belirtmek isterimki birçok akvaryum sitesinde üyeliğim bulunuyor fakat bu forumda başta Temel bey olmak üzere birçok bilgili arkadaşın bu sitede toplandığını geçte olsa öğrenmiş oldum. Bu yüzden bende bu soruyu buraya yazma gereği duydum diğer sitelerde vakit kaybetmek istemiyorum.

Yaklaşık 1 hafta önce foxface aldım ilk 3-4 gün sarı rengini çok güzel gösteriyordu fakat 1-2 gündür sarı olan kısmının üst tarafı siyah alt tarafı siyah oldu ve hiç sarıya dönmedi. Gene kayaların arasına girdiğinde rengini desenini değiştiriyor fakat renklerini düzeltince gene o siyah sarı haline dönüyor. Gözlerinde bulanıklık gibi bişey olduğunu gözlemledim acaba bu bulanıklık orjinalinde mi vardı yoksa bende hastalandımı onuda bilmiyorum.

Yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi biliyorum herkese sağlıklı canlılar diliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Hoşgeldiniz Mustafa Bey,

Tarifinizi dikkatle okudum. Gözlerdeki puslanma dahil renginin koyulaşmasına kadar normal bir durumu gözlemliyorsunuz. Elinizdeki tür her stres yaptığında ve ya korktuğunda koyu renk almaya başlar. İlerleyen süreçte bu ürkekliği kaybolacaktır.

Gözlerdeki puslanma ise türün yansıttığı bir durumdur. Akvaryumunuza müdahale etmeniz gerekmiyor. Önümüzdeki günlerde durumu bildirirseniz seviniriz.

Yorumunuza ayrıca teşekkürler.

Sağlıklı canlılar.

3. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Teşekkürler Temel bey inşallah balıkta bi sorun yoktur. Dün refigiumda kullandığım bitkinin ışıksız kalmasından dolayı çürüdüğünü farkettim hemen sumpı temizledim çamur gibi su çıktı. Acaba bununla bi ilgisi varmıdır diye 75 lt akvaryumdan 10lt su değişimi yaptım.
    1-2 güne kadarda 20lt su değişimi yapmayı planlıyorum. Su sıcaklığını 26dan 28e çıkarttım belki bi faydası olur diye. Sizce hiç bunlarla uğraşmayıp herşeyi eski haline mi getirsem?

4. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Foxface yardım

Bitkilerin türü nedir caba? ısı yükseltilmesine anlam veremedim ama gerek yoktu sanırım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Sump bölümünde beslediğiniz yüksek yosun türü caulerpa mı ?

Eğer bu tarz bir yüksek yosun bakıyorsanız ışık 24saat...iyi gözlem sonucunda çürüme yoksa 12 saat aydınlatılmalıdır. Bildiğiniz gibi caulerpa gibi yüksek yosunlar çürüdüğünde suya bünyesini boşaltır. Nitrat tüketimi için bakılan bu canlılar bu aşamada akvaryuma ciddi yük yükleyebilir.

Isıyı yükseltmenizin bir faydası olamayacaktır. Isı benek hastalığı olduğunda ve ballıkların bağışıklık sistemini tetiklemek adına yükseltilebilir ama bu sorunlar yoksa gerek yok dengeyle oynamaya. Çüyüyen yüksek yosunların miktarını bilmemekle birlikte su değişimi yapmanız yerinde olacak. Eğer refigiumdaki yosunlar çürümeye başladıysa arkası gelecektir.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Evet Temel bey bu bitkiden bakıyordum 30cm uzunluğunda 1 köktü tamamı çürümüş tamamınıda akvaryumdan çıkardım ve ısıtıcıyıda eski ayarlarına getiriyorum. Dün 10lt su değişimi yapmıştım diğer su değişimlerini nekadar ve kaç gün arayla yapsam daha iyi olur?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Çıkarmanız yerinde olmuş. Refigiumların faydası tartışılabilir. Bu tarz yosunlar ile başarılı yürütülen refigium sistemleri yok değil fakat malesef saatli bomba gibi diyebiliriz.

Su değişimi konusunda hiç kendinizi sıkıntıya sokmaya gerek yok. Belli bir periyot oturtmak iyidir ancak bunun süresini biraz da sizin zaman içinde edineceğiniz tecrübeniz ve tabiki kendi akvaryum şartlarınızın durumu belirleyecek. Mevcut akvaryumunuza baktığımızda canlıların yükü çok sık su değişimini gerektirecek boyutlarda değil.

Aylık bir damacana su değişimi yapmak sistemi sorunsuz yürütecektir. Katkı, element gibi ihtiyaçlara akvaryumunuzun bu haliyle ihtiyacı olmadığını özellikle belirtmek isterim.

8. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Temel bey yardımlarınız için çok teşekkürler malesef 2 gündür foxface rengini düzeltmeyince çok korktum akvaryumcumda gözleri pusluysa gidici deyince panik yaptım. Belkide foxface bu akvaryumun hacmini beğenmedi acaba akvaryumcuya geri götürsem mi çokta sevdiğim bi canlıydı hiçte içimden gidip akvaryumcuya vermek gelmiyor.
    Diğer forumlarda bu hacimde bu balık ölür gibi yorumlarda yaptılar beni iyice bi karamsarlığa ittiler.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Hacimin küçük olduğu doğru fakat gözlerin puslanması konusu biraz farklı. Balıkların gözleri sorun olup puslandığında bu bariz anlaşılır ve sadece tepkileri bu olmaz. Sürtünme ani hareket yapar. Renk konusu kesinlikle stres, ışıkları su değişimi sürecinde bir iki gün yakmayın iyi olur. Dediğim gibi bu türün gözleri zaten normalde puslu gibidir, bunu diğer örneklerde görmek mümkün.

Balığın üstünde benek benzeri bir oluşumlar göremedim ve sürtünmeden söz etmediniz ben geri vermenize gerek yok diyorum. Bir damacana su değişimi sistemi düzene sokacaktır. Alınmış artık önemli olan şartları elden geldiğince en iyi seviyede tutmak. Besin olarak akvaryuma yük getirecek bir besin zinciri yok. Nori, kıvırcık yer zaten. Kuru gıdalar ile desteklersiniz.

10. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Temel bey yem yemesinde veya yüzmesinde bir sorun yok iştahı yerinde namuzsuzun yarın tekrar bi su değişimi yapıcam ve 2 gün ışıklarıda pek yakmamaya çalışıcam bakalım sonuç ne olucak. Tavsiyeniz için tekrar teşekkürler.

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Foxface yardım

Selamlar yanlış anlamadıysam akvaryumunuz 75 lt .Bu litre akvaryumda bu balık bakılmaz zira yaklaşık 15 ,20 cm büyüyen bir balık ve tang türleri gibi geniş daha doğrusu rahat yüzebileceği alana ihtiyaç duyar eğer akvaryumunuz baştada belirtiğim gibi 75 lt ise bence hemen aldığınız yere geri verin derim . :heyo:

12. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Bugün akvaryumcu bi arkadaşa balığı verdim 1 saat kadar gözlemledim büyük akvaryuma girer girmez sarı rengini göstermeye başladı. Sıkıntı ufak hacimden dolayıymış bunu anladım.

Temel bey 1 damacana turkuaz suyu sisteme dahil ettim 2 günde toplam 4 saat ışıklar yanık kaldı ve kumdaki kayalardaki kahverengi yosun kayboldu su değerlerim büyük ihtimal oturmaya başladı. 2-3 kafa polip zoa vardı yosundan açamıyorlardı şimdi tertemizler yardımlarınız için teşekkürler.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Akvaryum küçüktü balığa göre ama rengi bir süre sonra normale dönecekti. Yine de vermekle iyi yapmışsınız.

14. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Temel bey bu nasıl bi hobidir böyle anlamadım foxfacei verdim m boy chelmon aldım. İnanılmaz süper bi canlı inşallah yem yedirebilirim yemezsede yapacak fazlada bişeyim yok herşeyi göze alarak aldım akvaryuma. Bu canlıya bakmak için tavsiye edeceğiniz bi yöntem dikkat etmem gereken bişey var mı yardımcı olursanız sevinirim.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Hayırlı olsun. Zor canlı seçmişsiniz ama zoru başarmak güzeldir. Tabi önce dezavantajlarımıza bakmamız lazım. Akvaryumun hacimyle orantılı olarak mecburen canlı kaya dekorunuz kısıtlı, bunun anlamı pod gibi minik kabuklular ona yetecek düzeyde olmayacaktır. Bu dışardan beslemeyi başarmanız gerektiği anlamına geliyor. Karşımızda zor yem kabul eden bir balık oluncada iş biraz zorlaşıyor. Oturup aç kalmasını izleyecek değilsiniz tabi, artemia ile yavaştan yemlemeye başlamak, ardından tetra bits yemini karides parçaları ile elinizde birbirine yapıştırarak yedirmeye çalışmak, kalamar seçeneği, bahçeden ince solucan yakalamak ve bir başka seçenek olarak sarımsak ile sıvazlanmış kuru yemleri taktim etmek gibi artırılabilecek yönetemler bulunuyor.

İnşallah bu uğraşlar size chelmonu kazandırır. burda:gif

Bu hobi kendimize hakim olduğumuzda bize çok güzel bir uğraş ve çok başarılı olacağımız bir hobidir. :)

16. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Aynen dediğiniz gibi bu hobide zoru başarmak istiyorum. Şimdi birkaç gün benim şu tüp kurduna saldırmasını beklicem bu arada artemia hazırlamaya başlarım. Küçük kan kurdu da temin edebilirim. Bakalım nekadar başarılı olucam. Canlılarla uğraşmak kadar keyif veren başka bişey daha yok. Dolapta dondurulmuş karidesi ince kıyıp denesem acaba bi faydası olur mu?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Karidesi elbette deneyin direk alma ihtimali bile var. Sürekli evde kan kurdu ve artemia bulundurmak kolay değil. Bu yüzden eğer kapalı sisteme alışmış değil de doğadan yeni yakalanmış ise canlı yemleri geçiş sürecinde kullanmak faydalı olur. Kuru yeme alıştırmak uzun vade de sizi rahatlatır.

18. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

2-3 gün içinde en yakın deniz mudanyaya gidip ufak midyelerden toplamak istiyorum ama onlarıda nasıl muhafaza edebilirim bilmiyorum. Sumpta bekletirim dicem ama akvaryuma sakın midye atmayın suyu bozar dediler. Olmazsa midyeleri açıp suyla beraber dolapta bekletirim. Her ay 10-15 midye toplasam chelmona kıyağımız olur heralde.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Foxface yardım

Midyeyi severek yiyorlar ama suda bırakmanın atık yükü bir zararı var. Canlı olarak fazla adet saklamak zor ama dolaptan verilebilir ve verildiğinde gözlemlenir yediğini yer yemdiği alınır akvaryumdan geri.

20. sezgintr

sezgintr

Foxface yardım

Doğru diyosunuz yemediğini geri almam gerekiyor suda bi değişim yapabilir.

Sayfayı Paylaş