1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

FR230 - Soft Lps - Balık ağırlıklı - Plan Program Kurulum Süreci - 27.05.2019

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde muhoni tarafından 5 Haziran 2019 başlatılmıştır.

1. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Merhaba herkese,

2008den beri tuzlusu ile uğraşıyorum. Son 4 kusur yıldır alt sump sistemine sahip boyu tl550 ile devam ediyorum. Bu tank işyerimde

Ev anlamında yerleşik hayata ancak geçebildiğim için uzun süredir arzum olan büyük tankı bir kusur yıldır hayata geçirmeye çalışma çabamda ilerleme kaydettim.

Çeşitli değişikliklerden sonra mevcut şartlara göre optimumu 230x45x45 cm uzunluğunda bir tankta buldum. Açık mutfağı bölecek şekilde yerleştirdim.

Sinop gibi küçük bir ilimizde mobilya işi 1sene sürdü. 10cm emrenye çam üzerine 11mm ithal budaksız su kontrası kaplandı. Hiçbir menteşe metal aksam yok. Su kontrası suya dayanıklı biliniyor bu zaten lakin boya işine gelince lakede karar kıldım ve uygulattım. Ağaç işçiliği iyi boya işçiliği kötü oldu. Hatta geçen bi yerde bir parça boya kalktı. Bu zaman içinde sıkıntı olacak gibi ama bakacağız şu an yapacak birşey yok. Astar da vardı ama lake boya tutmadı gibi. Tavsiyelere açığım.

59B97FB4-90BF-4AD1-BAB3-60DDA29F339E.JPG
    62EDF88F-2EC0-4A57-8E01-466CE53986F3.JPG
    WhatsApp Image 2019-05-17 at 08.43.57.jpeg

Mevcutta bu fotolar vardı, son dekor, tac kısmı, boru gizleme kısmı mobilyaları vs. eksikler var.

27 Mayıs 2019'dan itibaren su verildi tank dönüyor.

Malzemeler:

Sicce 4000 geri dönüş motoru
    Reef Royal Dc-180 Protein Skimmer (jebao dc3000 motorlu)
    Eheim 300watt ısıtıcı x 2
    200watt Led çubuk ile aydınlatmayı çözmeyi düşünüyorum.
    Jebao Rw-8 Dalga motoru
    Çin işi dalga motoru
    Caribsea Kayalar
    Diy su tamamlama
    Bubble Magus Dozaj pompası

Bu tank balık ağırlıklı ve genel tabirle low tech bir tank olacağı için mevcut imkanlarla bu kadarını uygun gördüm. Zaman içinde güncellemeler olacak.

Planlar

- Wifi röle ile tel kontrollü bir elektrik panosu
    -Refigium ekleme (makro alglerim var)
    - Arduino ile projeler
    - Karantina tankı işini düşünmem lazım. Balıkları karantinadan geçirip eklemek istiyorum.

Tankı kurmayı yaza yayıp geniş geniş çalışacakken özel bir sebepten hemen su vermem gerekti. Çalışan tankta çalışacağız artık. Yavaş yavaş sürse de gelişmeleri paylaşacağım. Mercan anlamında işyerimdeki tanktaki soft lpsleri getirip, bubble coraller dışında ekstra mercan eklemeye niyetim olmadığı için açıkçası çok renkli bir günlük olmayacaktır gibi. Bakalım kısmet.

Sena, Pennywise ve ogurcay bunu beğendi.
  2. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    WhatsApp Image 2019-06-05 at 20.09.43.jpeg

veysel ve Sena bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Öncelikle kurulum hayırlı olsun.
    Hem sinoplu(ama istanbulda yaşayan) hem de mobilyacı olarak yazıyorum.
    Lake deniz akvaryumunda iyi uygulanmaz ise sonu hüsran olacaktır. Çünkü boya katmanlarının arasında bir boşluk var ise kesinlikle kalkacaktır. Tavsiyem sorunlu parçaları sökülebilirse yeniden yaptırın ve üzerine muhakkak akrilik vernik attırın. Mat istiyorsanız 25 gloss iyidir. Genç boyanın renner serisi oldukça iyi bir üründür. Ama asıl önemli olan ne olursa olsun zemine atılan astarın ne olduğudur. Su kontrası yapısı itibariyle düz yüzey değildir. Biz böyle bir ürünü boyarken ince bir polyester astar atıp tüm gözeneklerin kapanması için çelik macun uygulaması yaparız. Onun üzerine son astarı uygulayıp zımpara ve poliüretan boya uygulaması yaparız. En son olarak da zımpara yapıp (ince kum 600 ile) vernik uygulaması yaparız. Evet biraz daha meşakkatlidir ve daha pahalıya çıkar ama sorun yaşamazsınız. Ama suyu doldurmuşsunuz. Kapaklar haricinde çok da bi seçeneğiniz yok gibi duruyor

hiter, veysel ve muhoni bunu beğendi.
  4. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Teşekkürler,
    Boyaları mobilyacının tarifi üzerine ben aldım. Genç boya idi, fotolarını bulursam koyarım, astar da atıldı, macun da var, zımpara da aynı şekilde. Mobilyacıya tüm aşamalarda yardım etttiğim için biliyorum net. Boya sonrası zımpara ve vernik uygulaması yok sadece. Hatta sormuştum iyi olmaz mı vernik diye. O da gülmüştü :) Belliki sıkıldı benden. Adam ilk defa yapmış zira böyle bir mobilya. Kabaran kısım küçük bir alan belki bölgesel tutunmamıştır bilmiyorum ama genel olarak lake sanki su kontrasına tutunmadı kusuyor gibi hissediyorum. Bilemiyorum görücez artık. Açıkçası kabarmayı çok sorun etmemem cadence boyanın ne kadar kolay kapattığını görmemden oldu. Cadence boya + taş vernik ile hallederim diye düşündüm zaman içinde ama anladığım konular değil. Dediklerinizi dikkate alacağım Bahsettiğiniz vernik benim sonradan elle uygulayabileceğim bir ürün müdür?

hiter ve veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Cadence baya sağlam bir boya ancak vernik uygulaması şart. Bekleyip görüp kalkan yerleri ve kalkmaya çabalayan yerleri iyi bir kazıma işleminden sonra uygulama yapmak en iyisi.

hiter bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş