1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frag taşı yapımı sorunları

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde 8020_r31s tarafından 12 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Frag taşı kıtlığından frag taşı yapmak istedim.Forumdaki konuları taradım.Öncelikle bir kaliba ihtiyacım vardı.Yumurta koymak için kullanılan plastik kutuları seçtim.Nalburdan gidip beyaz çimento istedim.Yoğurt kıvamında karışım hazırlayıp döktüm. 2 gün sonra çıkarıp suda beklettim.

3-4 gündür taşlar suya sürekli beyaz bişeyler bırakıyor.Bu süreç 3-4 gün olunca acaba nalbur bana çimento yerine başka bişey mi verdi diye düşünmeye başladım.Bu konuda yorumu olan, süreç hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

Resimleri şimdi yüklüyorum.
    DSC_1142.JPG
    DSC_1145.JPG

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi öncelikle, saf çimento yerine içine kum karıştırmanı öneririm, aragonit mercan kırığı vs.
    2.si ben daha önce 4-5 sefer beyaz çimento ile frag taşı yaptım, hala akvaryumda duranlar var, şimdiye kadar ilk suya attığım zaman dışında hiç böyle birşey yaşamadım.

3. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Beyaz renkli portland çimento olması gerekiyor ve içine Kaan beyin dediği gibi mercan kırığı kum karıştırılmalı diye biliyorum. Sizdeki alçı gibi İbrahim bey :)

4. zuzuibo

zuzuibo

Yer:
    Bursa
    İsim:
    ibrahim
    çimentodan sa ben vakti zamanında ultra fugapool denilen suya salınım yapmayan dolgu ile mercan kırığını karıştırıp 2 gün normal bekletip sonra ps ile 5 gün çalıştırdım ve salınım neredeyse hiç olmamıştı yapı marketlerden rahatça temin edebilirsiniz

5. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    çimentonun kalitesi ve karışma kıvamı önemli normalde bir çimentonun salınım süresi tam olması için 24 gün lakin bu süreci 2 veya 3 güne düşürmek isterseniz dışarıda kurutun bir gün sonra 200 derecede 1 saaat fırınlayın işiniz kolaylaşacaktır sudan çıkarıp bir gün kurutun yaş koyarsanız çatlama ve kırılma yapacaktır

6. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    bir adet frag taşı bulun çok ince silis kumu bulun camsil fısfısı ile ıslatın birazda üzerine düz bir cisimle bastırın sonra hazır olan orjinal frag taşını kuma bastırın o size kalıbı verecektir.
    daha sonra yoğurt kıvamındaki karışımı dökün orjinal haline yakın bir ürün alacaksınız
    yemek tarifi gibi oldu biraz idare edin :)

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bende öyle düşünüyorum.Sanırım nalbur alçı verdi.

Cevap veren herkese teşekkürler.Öncelikle harçta sorun var sanırım.Fugapool ile yeni bir karışım yapacağım.Birçok kişi aynı malzemeyi tatlı suda kullanıyor diye hatırlıyorum.

Bakalım ne olacak?

tristan bunu beğendi.
  8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Kaptaki suyu değiştirin. Yeni su tertemiz kalacaktır. İlk suya konulduğunda bir miktar çimentonun üste bu şekilde çıkması normal. Bulanıklık devam ederse çimento kesilmiştir, yeni çimento kullanın. Çimento illa ki beyaz olmalı.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    3-5 kez değiştirdim durum hep aynı sanırım şimentoda sıkıntı var.

10. bin_meh

bin_meh

Yer:
    istanbul-suadiye/şekerpınar-kocaeli
    İsim:
    Mehmet Ağah Bingül
    Dıy frag taşlarını kapta bekletmek yerine 20 gün sifonun içinde bekletsek daha kolay olmaz mı ? sonrasında ro suda.
    Hem devamlı suda değişmiş oluyor.

Abdullah34, tristan ve seaman038 bunu beğendi.
  11. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Aklınla bin yaşa

12. bin_meh

bin_meh

Yer:
    istanbul-suadiye/şekerpınar-kocaeli
    İsim:
    Mehmet Ağah Bingül
    Yanlız ufak taşları misina gibi bişeyle bağlamak lazım .

8020_r31s bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş