1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frag Taşı Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Frag taşı yapımı yapımı tarafında oldukça pratik bir işlemi tanıtacağım sizlere. Frag taşı yazıları az çok bulunuyor ama genel olarak sizlere oldukça pratik bir yöntem tanıtacağım. Frag taşı yapmak konusunda farklı yazıları görmüşsünüzdür. Yapımı oldukça kolay ama birçok arkadaş frag taşlarını sele tarzı sehpalarda kullanmak istiyor. Doğal olarak kulplu frag taşı yapımı daha cazip geliyor. Bu açıdan çok kolay bir yöntem kullanarak kendi frag taşlarınızı oluşturabilirsiniz. Gereken malzemelerin neler olduğu, hangi yöntem ile kulplu frag taşımız ortaya çıkacak bunu göreceğiz. Kısaca kendi frag taşını yapmaya hazır mısın?

  Frag Taşı Yapımı Zor mu?

  Frag Taşı.jpg Frag taşı yapımı.jpg

  Frag taşı yapımı konusunda ilk olarak bize içinde bildiğiniz kum olan bir kap gerekiyor. frag taşı yapmak için 7 santim kum kalınlığı olması yeterli gelecek. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi kumun üst yüzeyini düzlüyoruz ve sonrasında basit bir kola kapağı temin ediyoruz. Bu noktadan sonra frag taşı yapımı için gereken işlem, sele deliklerine kulpların gireceği kalınlığa sahip bir kalem buluyoruz. Eğer daha ciddi çalışmak istersek o zaman frag taşı yapmak için kullanacağımız kola kapağına kulp kalınlığı kadar bir yuvarlak parça takıyoruz ve delik ihtiyacını kapak şekli ile birlikte kullanma imkanı sağlayabiliriz.

  Frag Taşı Yapmak.jpg Seramik frag taşı yapımı.jpg

  İşlemimizi uygulamadan önce kumu hafif ıslatırsak yapılan şekil ve deliklerin bozulmamasını sağlarsak çok güzel bir hareket yapmış oluruz. Islatma işlemi size daha rahat çalışma imkanı sağlar. Bir sonraki frag taşı yapımı aşamasında Kapağı kuma hafifçe batırıp kumda kapak şeklini çıkarıyoruz ve yarım santim kadar çukur yuvarlak şekil yapıyoruz. Eğer kapak üzerine yuvarlak parça takıp oluşturacaksak aşağıdaki gibi kumda bir şekil oluşturuyoruz ve delik olacak. Gördüğünüz gibi kumda basitçe bir delikli şekil oluştu. Bu noktadan sonra bize gereken frag taşı yapımı için hangi sertleşecek malzemeyi kullanacağımız belirlemek veya hazırlamak. Buna da aşağıda aynen devam ediyoruz. Bardak yerine küçük su akış ağızlı sürahi kullanırsanız çimento akışını çok daha net kontrol etmiş olursunuz ve yeterli miktarı daha rahat ayarlayabilirsiniz.

  Frag Taşı Yapımı Yapıştırıcıları

  Frag-Taşı-delik.jpg frag-taşı-nasıl-yapılır.jpg

  Farag taşı yapımı şekilleniyor yavaş yavaş gördüğünüz gibi. Artık bize taş olacak malzeme gerekli. Bu malzeme en pratik olarak beyaz porland çimento kullanımıyla elde edilir. Portland beyaz çimento suya salınım yapmadığı bilinmektedir ama gidip nalburdan başka bir malzeme alırsanız orasını bilemem. Alçı, kalekim, normal çimento kullanmanızı önermiyorum. En güzeli porland beyaz çimento kullanımıdır. Hafif sulu kıvama gelecek şekilde çimentomuzu ince aragonit veya mercan kumu ile karıştırıyoruz. Sıvı kıvamda olacak ki rahat dökelim.

  frag-taşı-yapımı-çimento.jpg frag-taşı-nasıl-olur.jpg

  Frag taşı yapımı modelimizde mantık anladığınız gibi basit, ıslak kum üzerinde önce yuvarlak yüzey şekli yaptık ve gereken çukur oluşturduk, şekli ortasından deldik ve deliğe hazırladığımız aragonit kum ve çimento karışımımızı dikkatli döktük. Bu noktadan sonra donması için biraz bekelemek gerekiyor. Bir çayın demleyin ve arkanıza yaslanın. Aşağıdaki kısa işlemler sonrası Frag Taşlarını Akvaryuma Yerleştirmek konusuna da kısaca göz atabilirsiniz.

  Frag Taşı Yapımı Harç Kullanımı

  frag-taşları-hazır.jpg frag-taşı-kullanımı.jpg

  Frag taşı yapımı işleminde sona yaklaşıyoruz. Doğal olarak deliğe dökülen çimento kum karışımımızın kurumasını bir süre beklememiz gerekiyor. Kuruduktan sonra frag taşımızı veya birçok farg taşımızı kumdan çıkarabiliriz, elimizde bir sürü frag taşı olmuş oldu. Güle güle kullanın, bu noktadan sonra bir hatırlatma yapmak isterim. Frag taşı yapımı sonrası ortaya çıkacak şekil sizin yaratıcılığınızla şekillenebilir, birçok tarz ortaya çıkarmak mümkün. Frag taşı yapımı sırasında oluşturulan kulplar selelere gayet güzel takılabilir ve balıklar tarafından devrilmesini veya aşağı atılmasını engellemiş olursunuz. Eğer kulp olmayan şekiller ortaya çıkarmak isterseniz, yapmanız gereken basit, kumu delmeyin ve devam edin. Fotoğraflar Make your own frag plugs - Marine Aquariums South Africa linkine ve anlatımı ise bana ait olan paylaşımımızın size faydalı olmasını dilerim.

  Akvaryum Portalı;
   
  Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  sweetsoul76, ANIL/ÇANAKKALE, efb1 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Üstat çok güzel yaratıcı bir işlem bulmuşsun ve bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz. Ama yurtdışında kullanılan çimento ile sanırım bizim çimentolar arasında çok fark var. Ben halla korkuyorum kuallanmaya.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Güzel kurutulursa bence birşey olmaz. Sonuçta frag taşı, güzelce bir kovaya doldurur bekletirsin su içinde alt tarafı.
   
 4. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Evet abi o zaman olabilir.
   
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Evet aynen katılıyorum ellerinden öpüyorum,belki fayans çimento su dez mi dazmı öyle bir şeyle yapılsa olmaz mı ?
   
 6. iuzunok

  iuzunok

  Mesajlar:
  610
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  ismail uzunok
  Çok yaratıcı bir iş :)
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler arkadaşlar, frag taşı yapımı konusunda yaratıcı fikir olduğuna şüphe yok bence de.
   
 8. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bunu bende deneyeceğim ...temo4  [​IMG]
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dene Alparslan. Görsel olarak yayınlarsan iyi olur.
   
 10. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.011
  Yer:
  Bursa
  Kullanılacak çimentonun 5-10 liraya olanıda var 40-50 tl ye olanı da var.İyi bir marka ortalama 45 TL civarında ve emin ol kesinlikle suya salınım falan yapmazlar.Fayans üzerine fayans yapıştırılıyor dediğim malzeme ile ve 1 saat sonra sökülmeyecek kıvama geliyor.Eğer iyice kurutulursa kesinlikle bişey olmaz...
   
 11. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi dediğin fayans çimentosumu ?
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Fayans yapıştırıcısı sanırım Halil'in dediği. Bir de derz malzemesi var onla karıştırmamak lazım.
   
 13. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi Seramik olsa olmaz mı,seramikçiler gibi mutfak fırının da kurutsak olmaz mı?
   
 14. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.011
  Yer:
  Bursa
  Evet Alparslan fayans çimentosu ama beyaz olanlardan.Öyle kuvvetli ki fayansın üzerine sürüp tekrar fayans yapıştrabiliyorsun.1 saat sonra git sökülmüyor.O derece sağlam yani...Temel Abinin dediği gibi fuga ile karıştırmamak lazım.
   
  Alparslan bunu beğendi.
 15. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Anladım abi sağ ol...
   
 16. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  957
  Yer:
  Samsun
  Normal derzden olmaz değil mi. Yada fugapool derzler varya, hani şu tatlı sudayken 3D arka fon yapacağız diye, forumlarda nerde bulunur bu fugapool 2900 dediğimizden.
   
 17. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Fugapool antibakteriyel salınım yapmayan bir derz ama tatlı su için tuzlu su için durum ne olur onu söylemek zor.
   
 18. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  957
  Yer:
  Samsun
  Elimde 15 kg kadar fugapool derz varda. Kullanmaya cesaret edemiyorum, zaten yeni kurulum yapacağım. En iyisi porland çimento kullanmak.
   
 19. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Bence derz olmaz zaten. Zamanla aşınır. Portland dan şaşma.
   
 20. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Katılıyorum, portland en iyisi. Küçük frag taşları sonuçta, kuruduktan sonra su içinde dursun, ara sıra birkaç su değişimi cam gibi olurlar.
   

Sayfayı Paylaş