1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frag Taşlarını Akvaryuma Yerleştirmek

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 23 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Canlıları frag taşına yapıştırarak fragladınız. Haspelkader akvaryuma da yerleştirdiniz. Ama bir türlü hermitler, salyangozlar ve diğer börtü böcekler frag taşlarını rahat bırakmıyor. Sürekli yerlerinden oynatıyorlar, deviriyorlar, yan yatırıyorlar... Plastikten yapılmış frag tutucular hem doğal gözükmüyor hem de pahalı. Ne yapmalı acaba :)

Ben şöyle bir çözüm ürettim ama söylemeliyim ki fikir babası ben değilim. Bir parça ölü mercan aldım. Matkap ile üzerinde frag taşlarının alt kısımlarının tam oturacağı şekilde delikler açtım. Ama hesaplama yaparken deliklerin birbirlerine olan mesafelerini tutturamadım ve frag taşları biraz üst üste bindi :)

Yeni kurmakta olduğum akvaryumda kullanacağım ölü mercan kayalarında bezer delikler açmayı düşünüyorum, ancak biraz farklı olacak onlar. Tabii ki daha seyrek olacaklar ama daha önemlisi, frag taşlarının baş kısmının da içine oturacağı bir boşluk açacam kayanın üst yüzeyinde. Böylece kayalara noktasal aşılamalar yapabileceğim ve bir süre sonra orada frag taşı olduğu bile anlaşılmayacak... İşte resimler.

Nadir ve muzaffer6292 bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Frag Taşlarını Akvaryuma Yerleştirmek

Güzel yöntem Özgün tebrikler. Saplı frag taşları bu açıdan güzel oluyor. Ben bu işlemi pleksi üzerinde düşünüyorum.

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Akıllıca düşünülmüş, eline sağlık Özgün.
    Temel sana daha büyüğü lazım, aç evlat çok etrafta :)
    Bu arada ben bir ara küçük fragları sürüngenler rahatsız etmesinler diye pizzaların üzerinde gelen plastikleri kullanmıştım. Tabure şeklinde kimse çıkamıyor üzerine. ::)

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Özgün ellerine sağlık güzel olmuş, evet aralarında biraz mesafe olursa ileride küme küme tüm kayayı sarınca çok güzel bir görüntü oluşçağı kesin.

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Kaya delmek zor veya delinirken kırılır dersiniz diye,ben şöyle yapıyorum....Frag taşlarının altlarındaki uzantılarını pense ile kırıp az bir epoksi ile kaya yüzeyine sabitliyorum....;)

Sayfayı Paylaş