1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frag tankı projesi için katkı önerileriniz...?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Kızıldeniz Akvaryum tarafından 30 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Herkese günaydın, hayırlı işler;

Bildiğiniz üzere kurucak olduğum frag tankı için katkı önerilerinize ihtiyacım var..
    Ana tankı bağlı olacağı için sump yok..Ana tanktada ana parametreleri destekleyici ****** reaktör çalışmakta..
    frag tankı mantığına dayanarak da sizce büyümeyi destekleyici vitamin, amino asit, plankton v.s. gibi neler kullanmak mantıklı olur?
    marka olarak da belirtirseniz çok sevinirim?
    bugün siparişleri geçmeyi düşünüyorum..

(belki yeri değil ama balık yemimde bitti.. hangi yem ve marka önerirsiniz...?)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Frag tankı projesi için katkı önerileriniz...?

Oncelikle adi frag tanki olsa da eger katki olarak hedefin frag tanki olursa strateji hatasi yapiyor olursun. Hedef frag tanki olamaz ana tank olmalidir cunku frag tankini frag olarak besleyecek olan odur. Frag tankina ekleyecegin her katki ana akvaryuma etki edecek cunku ana tanka bagli. Isik, akinti, taban, dekor vb frag tankina ozel olabilir ancak katkida ana tang aslidir.

Bu yuzden akvaryumun degerlerini SPS icin en iyi degerde tutman yeterlidir. Elbette akvaryumda olan mercanlarin turune gore bazi ihtiyaclari karsilaman iyi olur. Mavi rengi almak icin Korallen-Zucht urunlerinden potasyum iyodur, potasyum klorur, amino asit, yesil renk icin iyot ve ihtiyac dogarsa demir elementi eklenebilir. Spectrum benim marka olarak sevdigim bir yem.

****** reaktor hangi ana parametreleri destekliyor bu arada?

Bilmek lazim cunku ekleyeceklerin konusunda. Yukarida saydiklarim mi mesela? Yoksa gunluk avuclayip attigim kalsiyum ve KH takviyesi mi yapiyor...Ne yer ne icer?

Cep mesaj...

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

AminO asitmercangelisimi icin kesinlikle oneririm. Ekstra plankton girme sansiniz varsa iyi olur. Ama bolgesel olarak beslerseniz daha iyi olur. Ayrica ****** in Coral Milk i guzelmis. Onuda denemenizi oneririm. Yalniz amino asit kullanirken daha dikkat etmeniz gerekiyor. Cunku doz asiminda akvaryumda ciddi bir yosun sorunu olusturur ve parametreleriniz sapmasina neden olabilir.
    Yem olarak ocean nutrition, new life spectrum finicky Formula ve Dainichi oneririm. Ekstra Cyclop-Ezee oneririm.

Saygilarimla

NOT: Cep Mesaj

4. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Usta anatanka bağlı olma konusunda haklısın bir an için ayrı diye geçmiş aklımdan:)
    şimdi bahsettiğim ******; ca-mg-azcık kh ve diğer minör elementleri veriyor sisteme..fakat tatlı su içerisinde özündüğü ve kış aylarında da buharlaşma azaldığı için şuandaki dozaj değerleri tam doyurmuyor. aradaki farkıda su değişimleri ile hallediyorum...

Yani mg ca kh haricinde katkılardan bahsediyorum...

Gorkem corax disinda yemlerin linki var mi?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Minor elementler diyorsun (eser elementler) anladim. Peki bir soru sorabilir miyim sana?

Stronsiyum, iyot, potasyum iyodur, potasyum klorur, magnezyum, kh, kalsiyum elementlerinden hangileri senin katkilar icinde yok yani reaktorun calistigi icin bunlarin hangisi katkilarin arasinda yok?

6. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

bildiğim kadarıyla '' Stronsiyum, iyot, potasyum iyodur, potasyum klorur ''
    yok..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sende mi yok yoksa ****** reaktorunde mi yok tam anlamadim? Su degisimlerini hangi zaman ve oranda yapiyorsun?

8. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

yok abi benim bildiğim reaktördeki zımbırtı vermiyor..
    2 haftada 1 % 10 su değiştiriyorum..

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Amacim cok bilmislik degil ama acik ifade etmem gerekir ki seni getirmek istedigim noktaya gelerek yazmani istedigimi yazdin. Yazin verir, sonbahar'da az verir, Kisin vermez. Verdikleri hakkinda bir bilgiyi satanlar dahi bilmiyordur bundan suphen olmasin. Ha evet sorunca bir liste siralarlar ve hatta urun aciklamasinda da bir nevi yazilar vardir ama etiketi basan Matbaci da bilmez. Siraladigim elementler nihayi ihtiyaclarin akvaryum tarzina gore....Potasyum iyodur (pahali bir elementtir), potasyum klorur, iyot, magnezyum' stronsiyum, Karbonat, kalsiyum takviyesi yapmadigini dusundugun reaktor ve malzemenin 7/24 calisan kafa moturunun sarfiyatini zuul sayarim ve eklerim...

Haftalik yuzde 10 su degisimini yuzde 15 su degisimine cikarsan hangi kosullarda avantajli olursun?

Bir reaktor kurarsak ve onun elementleri ekleyecegini bekliyorsak o zaman hangi katkilari ekleyeyim diye soramayiz, soruyorsak yani elementleri alacaksak o amacla reaktor calistiramayiz.

Faydali olmak icin yazisiyoruz sonucta ve ben bu sekilde dusunuyorum. Yanlis dusunuyorsam ve bunu anlarsam ilk isim ****** dozlama reaktoru alip kullanmak olacak.

10. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Ben tam olarak ifade edemediğimi düşünüyorum..
    çünkü;

Ana tank ve şuan ona bağlı 75*40*40 frag tankında oldukça yüklü bir canlı yüküm var...Ben şimdiye kadar hiç katkı girmedim..(****** reaktörü ilk kurduğumda az kh girmiştim..) ve 2 haftada 1 % 10 su değişiliğini de pek aksatmam...Bu durumda eğerki ****** reaktör gerekli elementleri v.s. vermemiş yada yeterli vermemiş olsaydı şimdiye benim canlılar ölmese bile keyifleri kaçık ve büyümede durmuş olacaktı..halbuki tam tersine çok memnunum canlılardan...
    Bu konuyu açmaktaki amacım ise sıvı yem ve beslenme üzerine..?

Diğer bir konu ise Potasyum iyodur, potasyum klorur, iyot vs. gibi katkıların ne derece canlılar tarafından kullanıldığı...
    Şart mıdır harici olarak sisteme girmek...

Aslında gerek balling olsun gerek ca reaktör. vs. amaç ana elementleri temin etmek değil midir?

****** dediğimiz de yine mercan kırığı yani mercanın fosil hali.. bir nevi işlemden sonra belli bir formda ve eritip reaktöre veriyoruz . Bir şekilde eritip mercanın yaşadığı zaman boyunca topladığı tüm elementlerin v.s. tekrar açığa çıkmasını sağlıyorum açıkçası...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben kendi açımdan konuya bakıyorum. O ürünü kullanmadım ve kullanmadığım ürünler hakkında pek kesin hükümlü mesajlar yazmam genelde. İçeriğinde o elementlerin bulunmadığını belirtmen üzerine yorum yazdım ve ben de çok katkısı olacağına inanmıyorum tabii. Ürün yerli bir ürün ve faydalı olan ürünleri hakkında güzel yorumlar da yapıyoruz. Bu markanın çok güzel ürünleri var ve bundan mutlu da olurum. Fakat Dünya genelinde hangi marka olursa olsun tüm ürünleri iyidir diye bir kural yoktur. Potasyum iyodür ve benzeri ürünler kesinlikle kullanımda mecburi değildir tuzla gireren yeter vb ama her akvaryumun ihtiyaç oranı farklıdır. Mavi renk ağırlıklı bir sert mercan kolonisine sahip akvaryumsa kullanılmalıdır.

Ciddi bir canlı yüküm var diyorsun ancak bence o kadar yüklü sayılmaz. Boş akvaryum değil ama çok dolu bir akvaryumda değil işin aslı. Kaldı ki mercanlara bakarsak evet senin dediğin gibi hedefin katkılar, elementler değil gıda olmalı. Fakat katkı olarak konuya bakınca gıda yanında elementlerde gelir akla doğal olarak.

Senin akvaryum yüküne bakarak haftalık söz ettiğin değişimler düzenli yapıldığı sürece hiçbir gerileme ve sorun olmaz mercanlarında. SPS tankı değil sonuçta.

Şimdi ben ****** reaktör kullanmıyorum ve eklediğim su değişim harici doğal olarak kalsiyum, Kh ve Potasyum. Senin düşüncene göre çoktan yıkılması gerekirdi o zaman.

Sayfayı Paylaş