1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fridmani Orchid Dottyback

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.691
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Şimdi şöyle bir kaç şey de ben anlatayım.
  Palyaço üretimi Belki de çok fazla olsa da bizim portal içi bu işi yapmaya cesaret edenlerin sayısı 2 elin parmaklarını geçmez. O kadar üretim verilerine rağmen Yani 1/1000 diyebiliriz. Bu üretim işi bana akıl kârı gelmiyor ama bu işi birilerinin yapması lazım.
  Dünyada ora gibi firmalar çeşit olarak yapabildiklerinin en fazlasını yapsalar da şuan tang üretimi yok maalesef.
  Keşke bizde de ora gibi firmalar çıksa da bu üretim işini yapsa. Deniz bey de Alper bey de bu işi yapan onculerden. Ama onlar da bunu böyle yapılır bence diye yapmadılar. Onlar da birilerinden öğrendiler.

  Bu hobi Turkiyede Almanyanın belki de 10 yıl gerisinde. Bu hobinin herşeyden çok hobiciye ihtiyacı var. Hobici kusturulmemeli.
   
  Düzenleme: 20 Şubat 2015
 2. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  Herzaman beklerim.

  Benim açımdan da şu anda yaptığınız şekilde belli bir seviyede iletişim kurduğum kişilerle darılmaca gücenmece olmaz. Ben sadece internette yazılan yazıları aylar sonra okuyan ve tarafları tanımayan kişilerin bazı şeyleri daha doğru anlamaları için cevap yazdım.

  Her zaman çaya beklerim ,kapım açıktır. Hepimiz aynı düşünmeyebiliriz. Sadece konuya açıklık getirmek istedim.

  Paylaşmadığım doğrudur. Ama birde şu açıdan bakmak lazım. Teknik olarak mümkün mü bilmiyorum ? Ben üye olduktan sonra acaba kaç kere foruma girmişim, forumda kaç saat vakit harcamışım?
  Ben ne kadar olduğunu bilmiyorum ama aylarca foruma girmediğim dönemler olmuştur. Toplam zamanında çok çok az bir süre olduğunu tahmin edebiliyorum.
  Bu zaman ayırma durumu sadece bu foruma özel değildir. Gene deniz akvaryumu odaklı bazı forumlara üye olmama rağmen hiç girmiyorum veya en son 2 sene önce gimişimdir. Hatta benim arzum olmamasına ve zaman ayıramayacağımı beyan ettiğim bir forumda moderatör yapılmama rağmen herhangi bir zaman ayıramadığım için aktif moderasyon görevi yapmamışımdır.

  Paylaşmamak bu foruma özel bir durum değil. Çalışmalarımın artık internete daha az zaman ayırmama sebep olmasıdır. Zamanımın elverdiği dönemlerde profesyonelliğimin izin verdiği sınırlarda paylaşmaya çalışıyorum ama bu internet ortamından çok birebir temaslarda olabiliyor artık.

  Hiç bir zaman öyle bir düşüncem olmaz.
  Ama şu ana kadar yaşadığıklarımdan edindiğim tecrübeye göre Amerikalı ve Avrupalı zamana,bilgiye ve emeğe bizden daha fazla değer veriyor.

  Mesela bana ürettiğim canlıyı niçin sattığımı, onu almak için para ödemediğimi söyleyen bir hobici (ve hatta forum moderatörü) oldu. Çünkü ona göre emeğimin, zamanımın, harcadığım suyun, elektriğin, yurtdışından getirttiğim kitap, yem ve zenginleştiricilerin bir değeri yok...Hepsi beleş..:)

  Bir gün fuarda yazı yazdığım bir derginin standında gelen hobiciler ile sohbet ederken bir hobici lepistesler ile ilgili kaynak sordu. Bende kendisine derginin ana konu olarak lepistesi seçtiği bir sayısını gösterdim. Kendisi 5 lira civarında bir bedeli olan dergiyi almadığı gibi bana '' Abi sen okumuşsundur, sen bana anlat'' dedi..:)

  Bunun gibi onlarca olaydan sonra açıkcası az olan değerli zamanı gerçekten meraklı olan değerini bilenler ile yüzyüze geldiğimde kullanmayı tercih ediyorum.

  Söz uçar yazı kalır...Belki bir gün şartlar (zaman) uygun olduğunda o da olur.

  Ama o zamana kadar benden bir şey öğrenmek isteyenler mail,telefon veya ziyaret ile bana ulaşanlara elimden geldiğince yardımcı olurum.

  Son olarak değerli zamanlarınızı daha fazla çalmamak için bugün yaşadığım güncel bir tecrübeyi anlatayım.

  Hobici arkadaş belki bu forumada üyedir , bilmiyorum. Üye ise kendiside yazabilir.

  Bugün bir arkadaş geldi ve soytarılarının yumurtladığını söyledi. Rotifer bulabilirim belki diye geldiğini söyledi. bende olmadığını söyledim. Bunun üzerine ses tonu ve yüz ifadesinden paylaşmak istemediğimi düşündüğü izlenimi aldım.
  Akvaryumlara bakarken konu konuyu açtı ve ben elimde çok sayıda soytarı balığı olduğunu onları eritene kadar çok özel bir tür olmadığı sürece larva toplamadığım dönemde rotifer ile uğraşmamak için elimde canlı kültür bulundurmadığımı söyledim. O zaman ses tonundan ve ifadesinin değiştiğini gördüm.

  Yanlış izlenim edinmiş olabilirim ama illa her olumsuz cevabı paylaşmamak olarak algılamamak lazım. O olumsuz cevabın çok farklı bir sebebi olabilir
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 21 Şubat 2015
  Erdal, Ontheway, Montimahir ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Deniz bey bakın ne kadar güzel oldu, bu da bir paylaşımdır.:)
  Anlıyorum işlerinizden dolayı çok fazla zaman ayıramıyorsunuz ama yinede fırsat bulursanız Portala zaman ayırın...
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mahir kardeşim benim sizin tavrınızla hareket ettiğimi söyler hep. Butik tarz ve elindekinin değerli olduğu fikri ile hakkını almadan vermemek, elde kalacak korkusu vb ile üç kuruşa esnafa dağıtmayacak bir düşünce yapısı. Bu tavrı çok sevmiştim çünkü ülkemiz evet emeğe az saygı duyuyor.

  Yerli olarak üreten çoğaldıkça sanki pul değerine inmesi gerektiği fikri çok rahatsız edici. Ben 2. parti sonrası tasarımda hızlı level atladığimı düşünüyorum ve ülke dışında Avrupa üreticisine sağlık ve tasarım olarak alenen kafa tutuyorum. İthal tasarım palyaço türlerini hiçbir zaman beğenmedim ve hep yazdım. Yerli olarak da kusura bakılmasın ama tesis yapısındaki yerler ithal türleri yıllarca aranır yaptı. Şimdi şimdi yazılanlar sonrası hala sorunlu balıklar çıkarken düzgünlerde çıkmaya başladı.

  Rotifer ve fitoplankton ben isteyen herkese yolluyorum, yeri mi bilmem ama Deniz bey size de hiçbir ücret almadan yolladım. Üretim yapacak korkusu yersizdir...benden daha sağlıklı ve güzel bireyler üretecek korkusu olmalı ve rekabet sonrası daha güzelleri gelmeli.
   
  Düzenleme: 21 Şubat 2015
  Erdal, Ontheway, King Elvis ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 5. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.676
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Eyvallah üstat ...bu arada vakit buldukça portalda yaptıklarınız yeni projeler üretimler hakkında bilgi ve paylaşımlarınızı beklerim

  Üstat çok fazla beleşçi denk gelmiş sana
  Haklısın bu konuda
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 21 Şubat 2015
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  *Fridmani' ler 1968 yılında Klausewitz tarafından tanımlanmışlardır.
  *Maksimum 7 cm boya ulaşırlar.
  *Protojin hermafrodit' tirler. Yaşamlarına dişi olarak başlarlar, daha sonra sosyal hiyerarşi içinde erkeğe dönebilirler.
  *İlk olarak C-Quest çiftliklerinde üretilmişlerdir. Akvaryum dünyasındaki en popüler dottyback türlerinden biridir.
  *Doğal ortamları; Kızıldeniz' deki sığlık bölgelerde plate mercanların koruduğu kayalıklar ve mağara yakınlarıdır.
  *İki yavru alınıp büyütüldüğünde dişi -erkek bir çift elde edilebilir.

  *Erkekler daha büyüktür, kuyruk yüzgeçlerinin alt kısmı daha uzuncadır. Ancak yaşlı dişilerde de benzer durumlar görülebilir.
  *İyi bakılmış ve üremeye hazır dişinin karnı, yumurta ile dolmaya başladığında köşeli şekilde iyice belirginleşir. Yumurtalardan dolayı karın bölgesinde sarı bir ton farkı bile oluşabilir.
  *Üremeye başlayan çift; 7-10 günde bir yumurtlar.
  *Yumurtlama gerçekleştikten sonra, sonra 4. 5.gece larvalar çıkmaya başlarlar.
  *Metamorfoz süresi yaklaşık; 24-38 gündür.
  *İlk larva besini rotiferdir, 9. günde nauplii almaya başlayabilirler.
  *15mm boydayken renklenmeye başlarlar. Bu aşamada agresiftirler, dekor olarak PVC boruların konulmasında fayda vardır.

  *Yemlerin HUFA bakımından zenginleştirilmesi metamorfoz ve reknlenme aşamasında önem kazanır.
  *En fazla kaybın yaşandığı bu dönemde diyetlerine plankton veya copepod eklenebilir.

  *Üretim tankında tabana ve su yüzeyinde yakın PVC borular konulmalıdır. Dişiler tabandaki boruların içine yumurtlarlarken, genellikle su yüzeyine yakın olanların içinde de saklanacaklardır.
  *Tecrübesiz erkekler ilk birkaç partiyi yiyebilirler veya korumayabilirler. Yumurta bakımı sırasında agresifleşebilirler.

  Kaynak:Wittenrich' in kitabından çeviridir.

  Bu konuda Moe' nun yazdığı komple bir kitap var(sadece Fridmani üzerine), buradan da zaman içinde bazı anekdotlar aktarılabilir.

  errkek.jpg

  Erkek

  dişşi.jpg

  Dişi
   
  Düzenleme: 21 Şubat 2015
  Ahmet Solmaz, nhtkmn, Erdal ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
 7. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.676
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Bu kadar fridmani konusundan sonra tanka koymak şart oldu artık
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mahir kaynak güzel olmuş ellerine sağlık. Yukarı pvc boru uygulamasını yaptım ve evet dişiler o kısmı tercih ediyor. Fakat kafamı kurcalayan soru işaretleri var. Erkek diye sectigim diğer iki dişiye sert davranıyor ve gördüğü yerde vurma hamlesi yapıyor.

  Uyuşmazlık var gibi tutturamadım galiba balıkları. Gerçi çift cinsiyetli bunlarda ama geri ileri dönüş nasıl çakamadım henüz. :)
   
  Düzenleme: 23 Şubat 2015
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balıkları Alparslan'a verdim. Büyütsün bakalım biraz, üretici Alpi daha bu işlere tesis boyutunda girebilecek biri. Ülkemize bu işlere bu boyutta egilecek daha çok kişi gerek.
   
  TencoMelih, Alparslan ve sinsitilki bunu beğendi.
 10. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Benimde üretmek istediğim bir tür ama sağlıklı bir çift henüz bulamadım.
   
  poseidon bunu beğendi.
 11. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Seni utandırmayacağım Temel abim, bana güvenmen beni çok mutlu ediyor...temo10
   
  sinsitilki bunu beğendi.
 12. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Bir video olsa..
   
 13. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Yakında atarım Mahir abi...:)
   
 14. poseidon

  poseidon

  Mesajlar:
  150
  İsim:
  Barış
  Seveni çok bu balığı.Alanı çok olur.Hep vahşi yakalanmış geliyor bu canlı 1035tuzluluktan geliyor.Alışması zor kaybı çok patajone açık üretilmesi şart.Henüz bende bulamadım istediğim bir çift.
   
  Ahmet Solmaz bunu beğendi.
 15. Erdo15

  Erdo15

  Mesajlar:
  981
  Yer:
  Kıbrıs
  Protein skimmer ı küfür sanan esnaf mı kıbrısa gelin gülmekten kırılırsınız temo25
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 16. Avanosemre

  Avanosemre

  Mesajlar:
  4
  İsim:
  Emre
  Konuya uzun süredir herhangi bir ekleme olmamış ancak şansımı denemek istedim.☺️Düzenli yumurtlayan bir çiftim mevcut ama en başından rotifer bulma konusunda sıkıntılarım var birkaç yerden aldım ama hep sorunlu çıktı kültür.Bu konuda yardımcı olabilecek kimse varsa sevinirim
   
 17. Avanosemre

  Avanosemre

  Mesajlar:
  4
  İsim:
  Emre
  Sayın YIKIKTEMO eliniz de rotifer mevcut mu hala?
   
 18. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.073
  Yer:
  Bursa
  YIKIKTEMO 'nun kendisi dahi mevcut mu meçhul. :)
   
  veysel, hiter ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş