1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Frontosa Balıkları Türünü Bilenler

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde mutlu06 tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Yeni sahiplendigim Frontosa larin türü varyatesi hakkında bilgi sahibi ustaların yorumları lütfen. .
    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ekli Dosyalar:

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İyi günlerde besleyin...:)

mutlu06 bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    mutlu06 bunu beğendi.
  4. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    evet brundi bunlar

5. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Güzel canlılar sağlıkla besleyin:)

mutlu06 bunu beğendi.
  6. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Arkadaşlar Frontosaları,Güvenilir bir arkadaşdan Kapamba Diye aldım...Işıklandırma ve zemin rengi sizi yanıltmış olabilir..Kapamba ve Mpwimbe Arasında Kalmıştım ben Açıkcası..Siz Brundi Deyince hepten şaşırdım:) ..Eminmisiniz?!..Eski bir Resmini paylaşayım,Bu resim üzerinden daha sağlıklı yorum yapılabilir belki....Fikirleriniz ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim..

7. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Akvaryuma Yeni Koyduğum İçin Strese Bağlı ve Işıklandırma Kaynaklı Yanılgı Olabilir Bu Resim benim akvaryumdaki Yeni Görüntüsü..Yukarıdaki ise Eski akvaryumundaki Hali..Heriki resmini birlikte değerlendirirseniz sevinirim..:)
    ff.jpg

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genel gövdeleri benziyor gibi gelse de rengi benzetemedim. Verdiğim linkten bir de sen kıyasla bakalım.

mutlu06 bunu beğendi.
  9. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Verdiğiniz Linkteki Tanımlamalara Baktığımda Kafa Yapısı ve Tepesindeki Büyük Yağ Bezlerinden Kaynaklı Beneklenmeler Blue Zaire türü olabilir diye düşündürüyor....Buna göre; Ağız ve Kafa yapısı değerlendirilidğinde moba'nın kafa yapmadığı ve sinirli bir ağız yapısı,genel bakışı olduğu düşünülündüğünde, Kapamba lehine karar verilebilir..:) Ançak açık mavi yapısı,yüzgeçleri ve gözünden aşağı doğru inen kuşak tarzı çizgiye bakıldığında Mpwimbe olabilir mi düşündürüyor:D ...Mpwimbelerde bu gözçizgisinden inen kuşağın ters L şeklinde olduğu ve inerken silikleştiği yazılmış, O halde, kapamba lehine değerlendirilebilir:) ..Bütün bunların yanında Açık ışıklı ortamda son derece beyaza çalan yapısı ve uzunca görüntüsü,vücüt çizgilerindeki keskin olmayan dik inişler Brundi olabilir mi diye şüphe uyandırıyor:( ..Acemi ve konuya yabancı bir gözle,sizin verdiğiniz linkteki bilgilerle ançak bukadar değerlendirebildim...Bu konuda üstad ve tecrübeli birinin bakış açısı endoğru bilgiye ulaşmamızı sağlıyacak sanırımtemo29 ...

Belkide, Moba Erkek ve Kapamba Dişinin Yasak Aşkından Doğma, Mpwimbeye benzeyen Kırma bir veledin, Dişi bir Brundiye Tecavüz etmesi sonucu ortaya, Böylesi bir melez çıkmış olabilirtemo25 ...Moba,Kapamba,mpwimbe ve brundi genetik özelliklerinin herbirinden 250 gr almış,ortaya karışık Benim Frontosam....Belkide en mantıklı yaklaşım budur,bilmiyorum temo27 .

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    zaten ben türkiyede iki cinsinin bulunduğunu biliyorum. biri brundi biri blue zaire. sizinkilerde mavi rengi pek göremedim ama. brundi beslemiştim bi zamanlar. ama yinede en canlı şekilde siz görüyorsunuz ayrımını inceleyerek yapabilirsiniz umarım :)

mutlu06 bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mesela şu anda PSY yi izliyorum Star da...:)

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Frontozalarınız sağlıklı görünüyor. Tahmininiz olan moba kirma olasılığı bence çok düşük zira moba sahipleri balıklarını ciddi şekilde kırılmalara karşı korurlar. Ancak çok fazla frontosa tecrübe sahibi olmadığım için net bir bilgi yazamayacağım. Fakat genel yapıları itibariyle fazla ışık sevmezler. Ayrıca kayalık yapıda bir tank onları daha da rahat hissettirir. Bir diğer konu tank güncel halde ise tropheuslar için diyet sıkıntısı olacağı. Çünkü frontozalar etçil ağırlıklı bir diyete sahiptir. Bu da troplarda can sıkıcı durumlar meydana getire bilir.

Sağlıklı balıklar.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    ImageUploadedByTapatalk 21364924606.037357.jpg

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2

14. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
  15. müslim

müslim

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    müslim kavak
    Balıklarınız net burundi.Bu kafa yapısına sadece burundi'ler ulaşabilir.

16. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Adnan Çetiner, Sanırım Frontosa Konusunda Uzman Bir İsim..Kendisi Net Olarak Güzel Bir "B.Zaire Kapamba" olduğunu söyledi :)

17. çetiner66

çetiner66

İsim:
    adnan çetiner
    Size daha öncede yazdım diğer forumdan,burada bu balıklara burundi diyen arkadaşlarda okusun bu tipte bir burundi olmaz sadece kafa yapısından da belli zaten.Balıkların rengi fotoğraflarda tam çıkmamış ben bu balığı canlı gördüm ve o rakadaşada akvaryumunu hazırlayıp bıraktım ama o aşagıdaki fotodaki moba kapampa kırması balıkları akvaryumuna atıp (başkalarının gazına gelip)elindeki orjinal balıkları çıkardı malesef.
    Size yadığım gibi balıkları yavru iken verdim ben ama lafımın arkasındayım istediğiniz zaman getirip atabilirsiz balıkları bana.[​IMG]
    Bakın bu yüz bantı yarıda biten balığı arkadaş kapampa diye bakıyor şimdi bu balık moba kırması malesef ama tercih onun yapacak bir şey yok yarın bu balıkların yavrularını insanlar kapampa diye alacak sağ kşedeki dişi benim o meşhur kapampa kolonisinin yavrularından bu arkadaşın kafasına girip dağıttılar kolonisini çok emek etmişti halbuki ama üç kuruş para kazanacağım diye insanlar bunları yapıyor malsesef,yazacak daha çok şey var ama değmez bunlara,akvaryum com da bu konuyu açıp bu balıklara Mpwimbe dediler,buradada bazı arkadaşlar burundi demiş ne diyelim şimdi bu balıklar burundimi oldu keşke siz bu balıkların dişilerini de alsa idiniz balıklar şu an sizdemi bilmiyorum bir ara satıyor idiniz şayet sizde isen bakın balıklarınıza balıklarınız kapampa hemde çok güzel bir erkek bu balık yalnız aldığınız her iki balıkta erkek ti ona göre hatta küçük erkeğe sabır gösterirseniz o büyükten daha güze bir balık olur.
    Burada yazan arkadaşlar için söylemiyorum diğer forumda bendeki balıklara pislik atıp bu piyasada kendine bu şekilde yer açmak isteyenler varya onları akvaryuma atar balık niyetine bakarım ama onlardan olsa olsa köpek balığı olur.Unutmadan bu balığın adı KAPAMPA balığın ojinal adını bilmeyenler ne tür olduğunu nereden bilecekler.
    Herkese saygılar.

18. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Bilgilendirmeniz İçin Teşekkür Ederim Adnan Bey..Diğer Küçük olanın Dişi Olmasını Ümid ediyordum ama erkek sanırım..Aslında Büyük Kapamba Gören Herkesin Hayranlığını Kazanıyor,Albenisi Yüksek..Bende satmaktan vazgeçtim zaten..21 adet kasakalawe damızlık kendi büyüttüğüm balıkları satışa çıkardım..Akvaryumu bu Kapamba için boşaltıyorum..Yanına birkaç dişi, black camerun calvus ve leleupi koyup yoluma devam edeceğim..Zaman zaman çizgilerin üst tarafda sırtta yüzgeçle birleştiği yerde nokta tarzında göze çarpan beyaz lekesi,çizgilerin üstteki hafif silikliği canımı sıkıyor..ama o kadar kusur kadı kızında da olur diyorum..Yanına Arkadaşlarınıda ekleyince güzel bir tanganika tankı olur gibime geliyor,hayırlısı

19. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır

20. çetiner66

çetiner66

İsim:
    adnan çetiner
    Akvaryumun işığını kapatıp öyle çekin fotoğrafı daha net çıkar o zaman renkleri.Çok güzel bir rengi var balığın çünkü.
    Bu balığı ben isteyecektim arkadaştan kendi kolonime katmak için ama yüzüm tutmadığı için isteyemedim çünkü yavrudan büyütmüştü çok emek sarf etti arkadaş.
    Ama yıllarca bu balıkların yavrularını hemde binlercesini memleketin her bir yerine gönderen insana inanmak yerine malum insanlara inanmayı tercih etti ama kendi bileceği bir iş yapacak bir şey yok.
    Bulabilirseniz bunların yanında dişileri vardı onları alın derim akvaryumunuzu bir ara gelir düzenlerim müsait bir zamanda yeterki adamlığımızı kaybetmeyelim balık bu işin bahanesi.
    Diğer forumda bu işi bildiği halde bile bile sırf ortalığın karışmasını seyreden ve yıllarca dost bildiğim frontosacılar varya asıl onlara yazıklar olsun bildiğini yazmayan sözüm ona arkadaşlarıma ne deyim her şeyde bir hayır aramak lazım bu vesile ile öğrendik kimin ne olduğunu iyi oldu.
    Ben bildiklerimi yazsam buralara çok insan foruma bile giremez.
    Kendinize iyi bakın telefonum 05353049342 istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş