1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

frontoza tür ve cinsiyet ayrımı

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde alper5959 tarafından 12 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    iyi akşamlar.elimde 2 tane 7 aylık frontozam var fakat ben bunların ne türünü biliyorum ne de cinsiyet ayrımı yapabiliyorum.netten resimlere baktım ama 42 frontoza türünün içinden bu budur diyemedim.ben bunların ikisine de eş almak istiyorum biri 7 kuşaklı biriside 6.bu balıkların türleri ve cinsiyet ayrımı konusunda bana bilgi verebilecek olan varmı.ve bi sorum daha var.örneğin atıyorum blue zaire ve blue mpimbwe de ikisinde de 6 kuşak varsa bu türleri birbirinle eşleştirebilirmiyiz

Ekli Dosyalar:

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: frontoza tür ve cinsiyet ayrımı

Merhabalar; 7 bantlı olan balığınız Kigomadır.6 bantlı olan ise resimden net belli olmuyor ama yüksek ihtimalle Burindi.Cinsiyet ayrımınnı bu iki resimle yapmak çok güç olduğu gibi henüz ufaklar. 1-1,5 yaşına geldiklerinde net bir şekilde belli olur cinsiyetleri.Zaten bu balıklar2-3 yaşından sonra üremeye başlarlar.Mpimbwe,burundi,zaire vs hangisi olursa olsun bir arada büyümemişlerse kolay kolay çiftleşmezler.Frontozalar koloni balıklarıdır ve sağlam bir damızlık koloni kurmak istiyorsanız yavrudan alıp bir arada büyütmelisiniz. Koloniye dışardan gelen balığı kolay kolay kabul etmezler.Ama azda olsa çiftleştikleri bilinir sonradan gelen balıkla.

3. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Sağol ağbi bunları bilmem iyi oldu peki sen yunus bakıyodun sanırsam Olcay ağbi bende 1 çift yunus var hiç yavru yapmıyolar dişi sürekli erkekten kaçıyor.Bu yunuslarında koloni balıkları olduğu ve eşleşmelerinin zor olduğu anlamına mı gelir ?Evet 1 erkek 1 dişi var ağbi 18 20 cm civarında.ben bunları karma bakıyordum fakat hiç yavru alamadım 6 aydır.Netten baktım sadece kendi türlerinle yaşamayı seviyorlarmış kalabalık yerde çiftleşemiyolarmış diye okudum.Mağara kaya dekorum filan var yarın eklerim hatta yunusları ayırdığım alanda 2 mağara ve açıklık alanda var.Erkek hırpalıyor ağbi ama bırakıyorum öylece eğer dişi yara bere içinde kalırsa alırım ana bölüme ama erkeğin bu hareketlerini dişiyi üremeye teşvik etme olarak yorumluyorum ve yunus dişilerde rengini koyulaştırma yumurtlama dönemine gireceği olarak yorumlayabiliryimiz sence ağbi?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper yunuslar frontozalar gibi seçici değildir.Erkek baskın olursa dışardan koloniye eklenen her dişi yunusla çiftleşir.Senin dişinin yanına 2-3 tane daha dişi eklemen lazım. Yoksa erkek o tek dişiyi kovalayıp hırpalayacaktır.Dişi yumurta alsa bile erkeğin hışmından yumurtalarını atar.1 e 1d şeklinde yunus besleyip yavru alman çok zor.

5. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

tamam ağbi 1 hafta 10 gün içinde yunus dişisi alırım.peki alıcağım dişileri sence neye göre seçmeliyim örneğin daha önce çok kez yavru tutmuş sp lerin gıdısı sarkık kalıyo yunuslarda da garanti yavru verenleri seçebilirmiyiz dişi seçme konusunda taktik verebilirmisin.bende çok soru soruyorum ağbi ama idare et artık :F fotoları bugün ekleyemedim yarın ekliycem tankımın resimlerini artık ağbi

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper çok yavru tutmuş yunusların gıdığında hafif bir bollaşma olur ama bunu anlamak okadar kolay değil. İyi bir göz alışkanlığı olması lazım.Dişi yunusu seçerken vücut ve kafa yapısının güzel olmasına dikkat et. Gidipte karga yunus alma.

Güzel bir dişi yunus

Karga yunus ( dişi)

alper5959 bunu beğendi.
  7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Linkleri kopyaladım ama umarım düzgün yapabilmişimdir kopyalama işlemini.Bunlar benim akvaryumumun fotoları ama balıkları besledikten sonra çektim. Önce çekmeyi unuttum balıkların dışarda gezinip görünmesi için neyse olsun.Yunuslar akvaryumun solunda camla ayrı olan yerde mağaranın içindeyken çektim.Sence salmalı mıyım yunusları mı ? 20 tane kadar 5 6 cm lik yavrum var ve 1 çift sp ve 1 çift hongim var.Üreme konusunda rahatsız olup sıkılırlarmı diğer balıklardan.ve o koyduğun fotodaki gibi yunus dişisi gerçekten çok güzel inş o güzellikte bulabilirim.eğer sadece yunus bak yunuslar iyi yavru verir dersen vallaha tüm balıklarımı satar alırım bi yunus kolonisi :) Benim istediğim tek şey yavru vermeleri çünkü o zaman onlara bakmanın zevkini alabiliyorum.

Link genel fotoğrafların slaytı için.

http://img863.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=17032011030.jpg

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper Memlekette ilk yunus besleyen ve üreten ilk 3 kişiden biri olarak yunusun bendeki yeri ayrı. Bilenler bilir eskiden tam 15 tane akvaryumum sırf yunus doluydu.İmkanım olsaydı bir 15 akvaryum daha yunus akvaryumu yapardım. Yani o derece severim bu balıkları.Ama tabi yunus gibi yunus olacak.Öyle her yunusuda beğenmem açıkcası.:yazik: Sağlam güzel bir koloni oturttuğunda yavru almaktan bıkarsın emin ol.Bu seferde yavruları nereye koyacağım derdine düşersin.

O ayırdığın yunusları çıkart artık o nezarethaneden.Bu şekilde yavru alamazsın ve bu şekilde sadece dişi balığın hırpalanmasından başka bir işe yaramaz. Bırak balıkları kendi hallerinde takılsın. Akvaryumdaki diğer balıklar kalabilir.Tek tür beslemek zorunda değilsin ama mutlaka 2-3 tane daha dişi eklemen lazım.Bu arada akvaryumun kaç litreydi ?

9. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

460 litre ağbi 2.05x48x48 tamam tavsiyene uyup salıcam ve dişi ekliycem ama senin fotodaki gibi dişiler bulmam çok zor öle balıklarını kimse elinden çıkarmak istemez.benimde çok hoşuma gidiyo yunuslar hele 3 4 yaşındakilere bakmaya doyamıyosun

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumun hacmi güzelmiş Alper.Dişi bulma konusunda acele etme.İlanları felan sıkı takip et. :ay:

11. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Tamam abi sağolasın.

12. farkatmaz

farkatmaz

İsim:
    güven arslan

Akvaryum gerçekten muhteşem görünüyor.