1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

frontoza yavrulama hakkıında

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde salta enes tarafından 9 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. salta enes

salta enes

İsim:
    enes tafralı
    Merhaba arkadaşlar.

Benim frontozam yumurtladı. Yumurtalarını deniz kabuğunun üzerine yapıştırdı. Yumurtaları çıkması ne kadar sürer? Ve akvaryum içinde 4 tane sarı prenses ve 2 adet calvusum var yavrulara zarar verirmi? Yumurtadan çıkan yavruları hemen ağzına alırmı? Ne yapmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler. (İlk defa frontoza besliyorum ve ilk defa yavru alıyorum) Saygılarımla...

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: frontoza yavrulama hakkıında

Enes Bey; Frontozalar ve diğer çiklet türleri yumurtalarını ortama bırakmaz ağızlarına alırlar ve orada kuluçka sürelerini tamamlarlar, Balıklarınızın durumu nedir bilmiyorum ama 2,5 - 3 yaş aralığıdır Frontozalarda üreme olgunluğuna ulaşım. http://www.ap-depo.com adresimize Bir kaç kare fotoğraf yükleyip büyük resim linklerini direk yapıştırırsanız size daha çok yardımcı olabiliriz. Sağlıklı balıklar. Bol yavrular dilerim.

3. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Enes bey sanırım frontoza derken zebra cichlid ile karıştırmışsınızdır çünkü ilk balık başladığımda bende bir ara karıştırmıştım resme bir bakın bu balık mı ?
    Hatta mahalle bakkalında görmüştüm kendi kendime demiştim ben hayalini kurup üretmek istiyorum meğerse bakkalda bile varmış benim çok istediğim tanesi 50 tl olan balıktan diye :D

Eğer balığınız fotoğraftaki balık ise calvuslar sert balıktır ama zarar veremez.Sarı prenseste kendimden biliyorum tam bir yumurta avcısıdır.Boş bulduğu gibi alır kaçar yumurtayı.Ama eğer zebra cichlid ise balığınız yumurtasını yedirtmeyecektir çünkü özverili ebeveynlerdir ve üreme döneminde yavrularını korumak adına aşırı agresif olurlar...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Enes,arkadaşlara katılıyorum bir yanlışlık olmalı.Frontozalar ağızda kuluçka yaparlar.Balığın resmini koyarsan iyi olur.

5. salta enes

salta enes

İsim:
    enes tafralı

Alper bey. benim balığım koymuş olduğunuz resimdeki balığın aynısı.

6. salta enes

salta enes

İsim:
    enes tafralı

Peki yumurtalarını yapıştırdığı deniz kabuğuğla birlikte başka bir akvaryuma alsam nasıl olur? Başka yere geçtiğinde yumurtaları kabul etmeme gibi bi durum olur mu yer değişikliğinden dolayı?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Balığın frontoza değil,zebraymış Enes.:)

Zebralar yavrularını ölümüne savunur ve korur.Ancak çok yavru olacağından yavrulara yeterince sahip çıkamayacağından zamanla yavrular diğer balıklara yem olur.Ayrı bir akvaryumun varsa yumurtaları bulundukları kabukla birlikte ayırr.Anneyide ayırmana gerek yok.Sadece yumurtaları ayırsan yeterli.Ayırdığın akvaryumun suyunu ana akvaryumdan doldur ve birde ısıtıcı ve pipo filitre koy.Yavrular yumurtalarından çıktıklarında çok ufak oluyorlar.İlk 10 gün yumurta sarısı ile besler,daha sonrasında normal yemi toz şeklinde ufalayıp verebilirsin.Aşağıdaki linkte yumurta sarısını nasıl kullanacağın yazıyor.Bakıp incelersin.

http://www.akvaryumportali.com/thre...meyen-yavrulara)?highlight=yumurta+sar%FDs%FD

alper5959 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. salta enes

salta enes

İsim:
    enes tafralı

Yani zebra yavrularını ağzına almıyormu?

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Zebralar düz yumurta dökerler.Ağızda kuluçka yapmazlar Enes.

Sayfayı Paylaş