1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

fth-94 akvayumum ve en sonunda yaptım

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde fth-94 tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    16 ekimde bitirmiş bulunmaktayım akvaryumumu sıra geldi filtre ve ıstıcıya bide onları alırsam tamamlanıcak. Akvaryum yapımında kullandığım silikon akfix akvaryum silikonu %100 silikon yazıyor üzerinde . 17 Ekim de yani 1 gün sonra akvaryuma suyu koyup sızma varmı diye deniyeceğim inşallah yoktur uraştım ve para harcadım . Babam bu silikonların zehirli olduğunu söyledi bende bu akvaryum silikonu ama dedim babam oda zehirli dedi bide akvaryumu 1 hafta tuzlu suda bekleteceğimizi söyledi gerek varmı ? ben akvaryuma sade suyu koyup filtre ile ısıtıcıyı takıp 3-4 gün beklemeyi düşünüyorum vede sonra anaç zebra cichlid ' imi akvaryuma koymayı düşünüyorum . Sizce hangisi daha doğru ? yanıtlarınızı bekliyorum akvaryumumun ebatı 60*30*30 yani 54 Lt

ve akvaryumumdan birkaç resim

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Fatih, güzel ve temiz olmuş. Kuramasını 3 gün beklersen daha güvenli olur. Tuz atılmış su ile yarım gün bekletir ve tuzlu suyla akvaryumu silersen sorun kalmaz. İnşallah sağlıklı balıklar yetiştirmek nasip olur.

Fotoğraflar için teşekkür ederim sana. ;)

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

1 gün kuruması dediler ama 3 gün diyorsun tamam 3 gün beklerim sonra akvaryumu doldururum umarım sızma yapmaz ... sonra 54 lt akvaryuma ne kadar tuz atmalıyım ? ne tuzu atmalıyım ? 1 günmü beklemeliyim ? ve daha sonra tuzlu suyla silip tekrar yıkayıp normal suyu koyucağım dimi ? istanbulda oturuyorum acaba çeşme suyunu koyunca ne kadar dinlenmeli ? ph derecesi ne oluyor ? hiç birini anlamadım :S birde anaç zebra chiclid nereden bulabilirim ? çeşme suyunu kaç gün dinlendirmeliyim ? 54 lt akvaryuma uygun ısıtıcı ve iç filtre önerebilirmisin uygun olsun :D
    biraz fazla oldu sanırım kusura bakma :D

Rica Ederim

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Fatih kaya tuzu dediğimiz iyotsuz tuzdan kullanmalısın. Bence bir gün boyunca tuzlu suyu akvaryumun içinde beklet. Tuzlu suyu boşaltıp yerine tamamen çeşme suyu doldur. O şekilde 3 gün beklet. Tabii ısıtıcı ve filtreyi de çalıştır. Arada bir de az bişey yem at boş akvaryuma ki ''Denge'' dediğimiz şey otursun.

100 wattlık bir ısıtıcı ve bir adet şelale filtre işini görecektir. Tabii filtreleme de biraz zevk meselesi aslında. Ama bence şelale yakışır o akvaryuma. Isıtıcılar zaten uygun fiyatlara kaliteli ısıtıcılar mevcut piyasada. Yani en azından Diyarbakır'da böyle.

Zebra cichlid için uygun bir akvaryum olacağını düşünüyorum. Akvaryumu kurarken yada kurduktan sonra resimlerini bekliyoruz haberin olsun.

Şimdilik söyleyebileceğim bunlar. Kolay gelsin kardeşim...

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryumu kurarken ve kurduktan sonraki resimleri bu başlık altında yayınlıyacağım. 50 TL param kaldı :D artık buna ısıtıcı + filtre + zebra chiclid alıcağız :D Şelale dediğin sanırım su üstten su akan değil mi ? Ses çıkar diye istemiyorum. Normal bildiğim iç filtre alıcağım . Artemia ve suyun ph derecesi hakkında bilgilendirebilir misin ? Artemia nedir ? Nereden alırım ve nasıl kullanırım ? Sanırım yumurta suya koyunca yavru çıkıyor o yavru büyüyecek filan mı ? Yoksa direk alıp balıklara mı atıcağım ?

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hayırlı olsun Fatihciğim :) Çok güzel ve göründüğü kadarıyla temiz bir çalışma Temel Abi ve Hüseyin kardeşime katılıyorum :) Senin Zebraları eklediğinde yine fotoğrafları bekliyoruz ;) Hele bir dede ol, torunlarınında fotoğraflarını koymazsan darılırız :D

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ya bi yavrularım olsa çıldıracağım artık sabır sabır nereye kadar ya :( Artık bıktım bir an önce balıklarımı alıp yavrularımı görmek istiyorum montz:

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

''Acele giden Acil'e gider .'' der yeni nesil :D Yavaş...Hele bir akvarumun hazır olsun burda:gif Balıklarıda koyarsın yavruda alırsın :) Hatta o akvaryumu Temel Abi'nin deyişiyle ''Uçurur,şişirir ve patlatırsın.'' :D

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Peki 1 anaç 1 erkek aldığımda anaç yumurtladıktan sonra erkek döllemezse ? Eşleşmeme ihtimali yokmu ? Ben bu yüzden 2 anaç 2 erkek almak istedim .

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sorun olur. Bunlar üreme dönemlerinde çok saldırgan türlerdir. İki dişi ve iki erkekten sadece bir çift birbirlerini döllerse ya diğer çiftten rahatsızlık duyarlarsa ne olacak ? İşte o zaman sen akvaryumdaki fırtınayı gör.

Sana tavsiyem bir erkek bir dişi yap. Bir müddet üremelerini bekle. Eş tutma konusunda fazla seçici değiller zaten. Biraz gözlemle balıklarını. Eş tutmuş iseler zaten sen bunu onların hareketlerinden anlarsın. Ha baktın olmuyor dişiyi çıkar başka dişi ekle. Bu şekilde artık eş tutturacaksın. Ben bir defasında 3. denememde eş tutturdum.

Kesinlikle Seha abime katılıyorum. Acele etme. Ben bu balıklardan yavru almış bir insanım. Annelerinin yavrularını ağzıyla toplayıp fırlatmalarına bayılacaksın.

Artemia dediğimi protein değeri yüksek canlı yemdir kardeşim. Özellikle yavru büyütme için kullanıılır. Anaçlarda da performans kaybı söz konusuysa kullanılır. Ama artemia çıkarmak biraz zahmetli bir iştir. Bazen yumurtaların çoğu açılmıyor. Ben sana bu yüzden açılmış hazır artemialar var kutularda satılanlar. Ben sana onlardan öneririm. Küp şeklindedirler ve sadece normal kuru yem gibi elinle ufalayıp veriyorsun. Emin ol faydalarını göreceksin. Hele de yavruların boylanıp renklenmesi konusunda.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başka soruların olursa cevaplarız. :) Hadi bakalım kur şöyle izlemesi zevkli bir akvaryum.

Kolay gelsin kardeşim.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eş tuttuğunu nasıl anlayabilirim ?
    Birde akvaryumun birleşme kısımlarında silikon biraz yayılmıştı kazımak istemiyorum sızdırma ihtimali olabilir diye . Balıklara bira zararı olurmu ?

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Biraz gözlemleyerek. Eşler ne yapar ? Beraber gezerler değil mi ? :D İlerde eşin olduğunda eminim ki sen de bunu yapacaksın. Aralarında sürtüşme yoksa, birlikte toprakla oynuyorlarsa , yem attığında yeme beraber geliyorlarsa, birbirlerine kur yapıyorlarsa ki artık bunu da sen anlayacaksın o zaman eş tutmuşlar demektir. Gerisi sabır işi.

Birleşme kısımlarına yayılan silikonu kesinlikle kazıma. Kaş yapayım derken göz çıkarırsın. O silikonun balıklara zararı olmayacaktır. Zaten altına yeterince kum eklediğinde ortada silikon falan kalmayacaktır. Temizlemeye başladın mı akvaryumu ?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

3 gün beklemem gerektiğini söylediler portalda bekliyoruz. Yanlız bu kısım yan tarafta kalıyor benm için görüntünün kötü olması değil balıklara zarar vermesi :(

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

O zaman hafifçe kazıyabilirsin silikonu. Maket bıçağı kullanabilirsin. Ama kesinlikle çok dikkatli olmaz lazım. Kaş yapayım derken göz çıkarma. :)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Balıklara zararı olurmu benim için hiç bi zararı yok . Korktuğum silikon zehirler diye balıkları .

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Slikon balıklarını zehirler diye düşünüyorsan birleşme yerlerinde ki silikonlar ne olacak peki :) Önce su doldurup bir bekletip bak bakalım sızdırma olayı var mı ? Sonra güzelce içini bol tuzla yıkaman lazım , Hüseyin'in (Müzikopat) dediklerinide uyguladıktan sonra işin daha garanti olur.Acele yaparsan kötü sonuçlara çabuk ulaşırsın.. Sabırla, ağır ağır, detayları atlamadan git ki sonradan üzülmeyesin.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Zaten yavaş yavaş yapıyorum. 2. veya 3. gün suyu doldurmayı düşünüyorum sızma olayı yoksa tuz atıp 1 gün bekleticem sonra yıkayacağım. Filtre ve ısıtıcıyı takıp 2-3 günde öle çalıştıracağım ve ardından Zebralarımı salacağım. Bugun Eminönüne gittim sadece 1 akvaryumcuda zebra vardı ve halleri acınacak durumdaydı adam 40 cm içinde 30-40 tane cichlid koymuştu aralarından 4-5 tane zebra çıktı ayrı bi akvaryuma koydu. Artık balıklarda yüzecek derman kalmamıştı ki kumun üzerinde duruyorlardı. 2 tane erkek 3 tane dişi vardı. Dişilerin altları turuncu renkteydi sanırım üreme dönemine girmiş. Birde başka bir balıkçı ise 18 ' inde yani pazar günü yeni zebraların geleceğini söyledi bu habere sevindim :basardim: Boylarını eliyle gösterdi 5-6 cm arasıydı tahminen ama üreyebilecek konumda olduklarını söyledi.
    Birde akvaryumcunn birinde beyaz bi cichlid türü vardı oda çok yavruluyormuş türünü söyleyebilirmisiniz ? Bilen varsa tabikide. Ağzında yumurtaları var dedi ama göremedim :D inatla ters dönüyordu balık :D

18. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Merak ettiğin balık snow prenses olabilir mi Fatih :hasta:

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evet buydu akvaryumcuda ağzında yumurtaları olan . Adam öyle dedi bunların da üremeleri çok kolaymış .

20. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Kendisi bir Zebra türü olan Beyaz Zebra'da olabilir...Resim aşağıda;

Sayfayı Paylaş