1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fungia Coral Bakımı ve Beslenmesi

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Fungia lar değişik beslenme ve üreme stratejilerine sahip olmalarından ötürü kesinlikle en müthiş mercan türlerindendir. Bilinen türleri; Fungia, Cycloresis, Heliofungia, Sandalitha, Halomitra, Polyphyllia ve Herpolitha'dır ve çoğunun ihtiyaçları aynıdır.

  Bu ailedeki çoğu tür çok çok kuvvetli ışık dışında, parlak veya düşük ışık koşullarına (iklimlendirmek koşulu ile) adapte olabilirler. Şekillerinden dolayı genellikle tabana yerleştirilirler. Tüm besin ihtiyaçları karşılanıldığı ve su değerlerinin oturmuş olduğu bir sistemde en düşük ışık koşullarına bile adapte oldukları görülmüştür. Sadece Heliofungia türü dışarıdan beslenmektense yeterli ışığı tercih eder.

  Genellikle doğadaki gibi yumuşak tabana yerleştirilmelidirler. Sert zeminler, cisimler, fırçalar kesinlikle mercana zarar verecektir :). Beslenmek ve hayatta kalmak için mukus oluşturabilen fungialar için akıntı da hayatta kalmak için önemli bir parametredir. Fazla akıntı bu oluşan mukus tabakasına zarar vererek mercanın doğal beslenme mekanizmasını sekteye uğratabilir.

  Yetişkin fungialar kumda sabit olarak kalmaz, zaman içinde kısa mesafe kat ederek hareket ederler. Sadece tabanda değil, dokularını şişirerek eğimli yüzeylere tırmanabildikleri ve kendilerini tersyüz edebildikleri bilinmektedir(Cyloseris). Bu nedenle rahatça dolaşabildikleri orta seviyede akıntı ve yumuşak tabanlı yerleri severler. Sert zeminlere konulması, mercanın sürtünerek veya düşerek, vücudunda enfeksiyona açık yaralar oluşmasına neden olabilir. Mercan olarak dayanıklı olmalarına rağmen bu tür yaralanmalar tanklardaki en büyük ölüm nedenlerinden biri olmaktadır.

  Fungia türleri tanklarımızdaki en büyük polipli mercanlardan biridir. Kolaylıkla mukus değiştirebilir, üzerine düşen kum taneleri ve biriken tortuları üzerlerinden atıp, ışıktan beslenmeye devam edebilirler. Daha önce belirtildiği gibi, normal akıntılar izin verdiği süreçte, bu mukusu beslenmek için bir ağ gibi de kullanabilirler. Araştırmalara göre; Fungialar günlük karbon ihtiyaçlarının 2/3'ünden azını fotosentez yolu ile elde etmektedir, bu nedenle tanklarımıza misafir ettiğimiz bu mercanlar genellikle açtır ve diğer mercan türlerine göre dışarıdan beslenmeye daha fazla gereksinimi vardır. Doğada denizanası yedikleri, bazı tanklarda mushroom mercanlarına sardıklarına şahit olunmuştur.

  Bakteri ve diğer mikro organizmaların yanında Fungia'lar hayvansal gıdaları alacaklardır. günlük çok ufak miktarlarda kıyılmış ürünler verilebilir. Beslenirken mukus tabakasına zarar vermeden mercanın az üstünden bırakılabilir(Kendi notum: Dokungaçları ile yakaladıkları kuru yemleri ve krill tanelerini üzerlerinde gezdirerek ağızlarına taşıdıklarını çoğu kez görmüşümdür).

  Çoğu fungia'nın akvaryumda ölecek gibi görünüp sonradan toparladıkları görülmüştür. Hatta sadece iskelet kalmış olsa bile tanklardan çıkartılmaması önerilmektedir. Anthony Calfo bile kendi tankında zarar görüp bozulan ve sadece iskeleti kalana dek erimiş bir fungia'nın, aylar sonra yavru koloniler olarak tankta tekrar belirdiğine şahit olmuştur. Fungiaların ve Herpholite türlerinin, "anthocauli" olarak bilinen yavru koloniler oluşturma yetenekleri vardır. Ölmekte olan bir ana mercan üzerinde kendisinin ufak kopyası olan yavru mercanlar oluşturabilmektedir. Bu eşeysiz üreme yeteneğinin yanında döllenmiş yumurtalar ile de çoğalabilmektedirler. Bu yumurtalar bazen canlı kayalar ile tanklara konuk olup burada erişkin bir Fungia'ya dönüşebilmektedir. Bu türlerin çoğunun ayrı cinsiyetli olduğu düşünülmektedir.

  Özellikle Cycloseris türlerinde ana mercanın parçalanması ile başarılı fraglama teknikleri denenmiştir. Aynı teknik Heliofungia'lar için hayal kırıklığı yaratabilmektedir. fungia türlerinin hemen hemen tümü kendilerini başarılı şekilde yenileme yeteneğine sahiptirler. Heliofungia hariç diğer tüm fraglama yöntemleri başarılı olabilmektedir. Bu nedenle evde veya ufak işletmelerde çoğaltılmaları mümkündür.

  Mercanlarda doku kaybının ilk nedenleri arasında; sudaki besin yetersizliği, çevresel stres veya patojenik enfeksiyonlar gösterilebilir. Çoğu kez atlansa da beslenme yetersizliği de mercanlarda doku kayıplarının başlamasına neden olabilmektedir. Mercan türlerinin çok azı sadece ışıkla yaşamaktadır, bu nedenle mutlaka dışarıdan ek beslenme düşünülmelidir. Dışarıdan beslenmeyen mercan aylarca hiçbirşeyi yokmuş gibi görünse de günlük karbon ve nitrojen ihtiyacını karşılayamaz hale geldiğinde bozulmaya başlayacaktır.

  Özellikle aç bırakılan mercanlar fotosentezin onlara günlük olarak sağlayabileceği besinden çok daha fazlasına muhtaç durumdadır. Bu durumda ortakyaşar algler zooxanthellae 'ların sağlıklı kalabilmesi ve mercana yeterli karbonhidratı sağlayabilmesi için kuvvetli ışığa ihtiyaçlar vardır, bu da sağlanmazsa mercan büzülmeye başlayacaktır. Yaşayan tüm organizmalardaki gibi, vücutta tüketilecek besin kalmadığında proteinler tüketilmektedir, işte mercanların dokularında görülen kayıplar aslında mercanın kendisini yiyip bitirmesidir. Normal renklerde soluklaşma, iskelet görülecek şekilde incelen dokular ve yavaş yavaş sünen dokular bu türde bir gidişatın habercisi olabilir.

  Dokuların iskeletten ayrılması ve kopmaya başlaması ise daha çok su şartlarına bağlanmaktadır. Yetersiz kalsiyum, karbonat ve diğer organik mineraller, bu tür doku bozulmalarının nedeni olarak sayılabilir.

  Çevresel "strese" bağlı olarak bozulma ise, sudaki anlık değişimler sonucunda gerçekleşmektedir. Su değerleri, sıcaklık ve ışıklardaki ani değişimlerin, özellikle ithalattan yeni gelmiş türlerde travmalara yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle ışıklarınızda değişime gittiğinizde bile, bunu da mercanlarınızı alıştırarak yapmanız önem arz etmektedir. Mercanlara dokunurken mümkün olduğunca dokularını zedelememeniz de önerilir.

  Bakteriyel enfeksiyonlar da doku kayıplarının sık rastlanan nedenlerinden biridir, özellikle "brown jelly" olarak bilinen, açık yaraların çeşitli tek hücreliler tarafından işgal edilmesi, dokuların giderek kahverengimsi bir madde ile kaplanması şekilnde açıklanabilir. Bu tür hastalıklarda mercanın rahatsız edilmemesi hastalığın tüm tanka yayılmaması açısından önemlidir, bozulan doku sifonlama yöntemi ile alınabilir, mercanın su içinde ayrı bir kaba alınarak karantinaya alınması gereklidir.

  Kaynak:"Book of Coral Propogation, reef gardening for aquaristsi volume 1", Anthony Rosario Calfo, Reading Trees Publication,2007.

  Mercanlardaki doku kayıplarının muhtemel nedenlerini de özet şeklinde konuya eklemeye çalıştık, ekte eski günlerden kalan Fungia fotoğraflarım :) Üremesine de şahit olmuştuk ama sadece sperm salıyordu sanırım.

  Geçmiş olsun.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yine eski tankımdan videolar; Krill yerken ve normal bir Fungia videosu.   
  Sinan09, hiter, King Elvis ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
 2. ahmetzbfb

  ahmetzbfb

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  ahmet UMUROĞLU
  süper olmuş.
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  19.825
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Mahir abi eline sağlık güzel bilgi dolu yazı olmuş...:)
   
 4. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.730
  İsim:
  halil kocan
  Mustafa abi demek tanktan çıkarmayacakmışız belki zaman gelir tekrar büyümeye başlar.
   
 5. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.685
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Halil geçti borun pazarı sür eşeğini niğdeye. Ne yapalım artık acaba geri tanka atsam canlanır mı?.:koptum:
   
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Her canlıya son bir yaşama şansı verilmeli bence :) Özellikle kendilerini yenileme içgüdüleri yazıldığı kadar kuvvetli ise, ama işte şartlara koşullara bağlı herşey.
   
 7. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.730
  İsim:
  halil kocan
  Aykut abinin mercanı çok kötü durumdaydı benim tanka aldık ama o kadar kötü olmuşki erime ve canlı dokunun küçülmesi bende de devam etti şu aralar aynı durumda beklemede halla tankta inşallah kendini yenileme içgüdüsü bizimkinde de vardır.
   
 8. mertparlak

  mertparlak

  Mesajlar:
  117
  İsim:
  mertparlak
  Muratım gitti güzelim fungia
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Oo Mert hoşgeldin, nerelerdeydin :)
   
 10. mertparlak

  mertparlak

  Mesajlar:
  117
  İsim:
  mertparlak
  Eeee Baktım üretime el atmışın balıktı rotiydi fitoydu geldim bende :) Yakışır Muratıma sen ben kıvanc abi halil gökhan buluşalım bir ara bir kaç gün benim işim var ufak bir tank var o bitsinde
   
 11. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.730
  İsim:
  halil kocan
  Abi hoşgeldin söyle bur Bursa buluşması duzenleyelimde güzel bir tanışma ortamı olsun.


  Seyyar cihazdan online.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.677
  Yer:
  İstanbul
  Tarihi önceden söyle bende katılayım bursa buluşmasına halil, uzun zamandır gelemiyorum.
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Beni de al hafta sonu olursa Bülent, ders almam lâzım biraz hobiyle ilgili. Mahir ve Murat kardeşimizden öğrenecek çok şey var. :)
   
  Alparslan bunu beğendi.
 14. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.452
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Yer olursa beni de alın :D:D
   
 15. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Sizler büyüksünüz, tecrübelisiniz, bizim gelmemiz daha uygun olur...
   
 16. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.677
  Yer:
  İstanbul
  En hafta içi,sonu,başı her türlü uyarım bursa ekibine diye yazmıştım.:) Hafta sonu olacaksa grup kalabalıklaşır, portal buluşması olur.
  Herkesin kendine has tecrübesi vardır Mahir. Öğrenecek her daim yeni birşeyler bulunur.
   
 17. mertparlak

  mertparlak

  Mesajlar:
  117
  İsim:
  mertparlak
  Buluşma var sanırım :)
   
 18. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Aykut bey' in Fungia' sı ne durumda acaba? Yazıda bahsedilen "anthocauli" ile çoğalma yöntemlerinden bir örnek vermek istedim. Ölen Fungiaları tanktan çıkartmakta acele etmeyin :)

  image.jpg
   
  Okurt ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 19. MÜDÜR

  MÜDÜR

  Mesajlar:
  475
  Yer:
  BURSA
  İsim:
  Aykut İŞGÖREN
  Fungia Halilde duruyor hala ve bildiğim kadarıyla hayata tutunmaya devam ediyor. Bizimde hala umudumuz var :)
   
 20. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.730
  İsim:
  halil kocan
  Valla üzerinde hala canlı doku gibi renkli doku var ama öyle şişme falan görünmüyor resimde eklediğin ölmüş sonra tekrar canlanmış bir canlı galiba.
   

Sayfayı Paylaş