1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Göz Ardı Edilen Solungaç Kurtları

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu balıkları açısından bir dönem özellikle Avrupa ülkelerine ulaşan balıklarda solungaç kurtları sorunu yaygın olarak tanklara taşınıyordu, bunun üzerine karantina sistemlerini geliştiren satıcılar sorunu azaltmış olsa da halen elbette devam ediyor, ülkemizde ise bu risk her zaman vardı ama ne yazık ki belirtileri hep göz ardı edildi ve ülkemizde hobiciler bu konuda çok daha savunmasız, çünkü karantina kültürü esnafımızda tam yerleşik değil. Bu soruna ülkemiz açısından biraz dıştan bakarsak ne yazık ki direk oodinium tedavileri uygulandı veya semptomları benzetilerek yanlış tedaviler, uygulamalar ile çıkmazlar içinde kalındı. Bir anlamda solungaç sorunu gündeme gelse de 'solungaç parazitleri' olarak ifade edildi. Solungaç kurtları ile parazit sorunları arasında çok fark var. Doğal olarak birçok balık kaybedildi. Bu konu altında derinlemesine tedavi uygulamasını konu devamında netleştiririz ama öncelikli hedefim bu konuda hep birlikte bilinçlenmek, çünkü dikkat edilirse sorun kaynağı solungaç kurtları olabilecek birçok sorunda bu kurtlar hiç gündeme gelmemiştir, hatta böyle bir sorun yokmuş gibi hareket edilir.

  Solungaç kurtları.jpg

  Ülkemizde ise halen özellikle bazı türlerde bu risk halen yoğun var ve sıkça yaşandığı ortada. Naso tang göz puslanmaları, blue tang balıklarının normal atlatması gereken benek süreçlerinde sorunu çok ileri noktalara taşıması, angel melek balığı türlerinin neredeyse %80 kadarı bu risk altında satışa sunulmaktadır.

  Solungaç Kurtları hastalığının belirtilerine bakacak olursak;

  • Balığın ani hareketler sergilemesi, sallanması
  • Gözlerin puslanması
  • Yüzgeç ve kuyruklarda yırtılma
  • Aşırı mukoza salgısı sonucu beyazlayan, solan gövde
  • Balıkların gidip gelen iştahları ve tamamen kesilmesi
  • Hızlı nefes alıp verme ve ileri seviyede su yüzeyinde durmalar

  Bu belirtileri gösteren bir balığın hangi hastalığa sahip olduğu ilk olarak aklınıza geldi? Bu sorunun yanıtı elbette çok önemli, önemli çünkü neyi tedavi ettiğini bilmeden tedavi ediyor olmak pek işe yaramayacaktır.

  Tedavisine sizlerinde katkıları ile konu devamında daha kapsamlı işleriz ama genel olarak neler yapılabileceğine bir bakalım. Öncelikle bu hastalığa neden olan ve genelde monogenean olarak tarif edilen kurtlara her ilaç faydalı olmuyor. Özellikle çok dirençli yumurtalara sahipler ama larva döneminde daha kırılgan olurlar. Balığa kancalı çeneler ile kitlenir ve yumurtaları suya saçarlar. Bu yüzden yumurta döneminde ilaç yetersiz kalabilir, tedaviler uzun soluklu olursa daha iyi sonuç alınır. Tuzluluk düşürülmesi bu sorunda yetersiz kalan bir uygulama ama tedavi edilen tankta veya karantina tankında olan balıklara 10 dakikalık tatlı su banyoları kurtlardan kurtulmak için iyi yoldur. Solungaç kurtları tedavisinde en etkili ilaç prazipro olarak bilinen ilaçtır ve ülkemizde yoktur. Reef uyumlu olduğu ifade edilen ama bazı xenia gibi mercanları etkilediği görülebilir. Farklı açıdan aslında sığır, tavuk besiciliğinde kullanılan ve balık tedavisinde onaylanmamış olan prazikuantel etken maddeli ilaçlar yurt dışında kullanım tecrübesine sahip. Karantina tankında olan balıklara bir kap içerisinde formalin banyoları yine başka bir tedavi şekli. Akvaryumun balıksız kalması 6 hafta sonunda büyük oranda arınmışlık anlamına geliyor ama elbette balıkların solungaçlarını da temizleyerek tanklara almak gerekiyor, bu yüzden akvaryum genelinde ilaç kullanılmamış, balıklar karantina tankına alınmış ise tedavileri bitmiş olarak akvaryuma eklenmeleri gerekiyor.
   
  Bronzeheart, murat parin, cimlikaya ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Temel abi bulaşıcı anladığım kadarı ile bulaşıcılık oranı yüksekmi? Beyaz benek bu sinsi hastalığın yanında nezle gibi kaldı şimdi.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Evet bulaşıcı ve ben birçok benzer tepkileri veren baliklara benek sanarak veya gövde parazitleri tedavisi uygulanmaya çalışıldığını düşünüyorum.
   
 4. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Belirtiler beneği olan balıkla neredeyse aynı.Strese girmemesi için bayıltıp gözle kontrol yapmak lazım galiba abi.Bir canlıda varsa hepsinde vardır mantığı işleyebilir bu noktada.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yumurta bırakıyor kurtlar ama kendi Konakta kalıyor. Yumurtalar açılıp suya dağılıyor ve süreç işliyor. Evet sorunlu balığın solungaclara büyüteç ile bakınca görünebilir.
   

Sayfayı Paylaş